Krasnići: Nisam kriv za zločine u Suvoj Reci i Gnjilanu, želim da pravda pobedi 1Foto: EPA/ VALDRIN XHEMAJ

Bivši član Glavnog štaba OVK Jakup Krasnići (Krasniqi) negirao je danas pred sudom u Hagu za zločine boraca OVK, krivicu za zlodela u opštinama Suva Reka i Gnjilane kojim je proširena optužnica koja ga tereti za ratne zločine na Kosovu i u Albaniji, 1998-99.

„Izjavljujem da nisam kriv…Teško mi je da shvatim proširenu optužnicu zato što nikad nisam počinio ta zlodela… Uveren sam da nisam odgovoran za krivična dela koja mi se stavljaju na teret“, rekao je Krasnići pred sudijom za prethodni postupak Nikolom Gijuom (Nicolas Guillou).

Pre toga, Krasnićiju su pročitani novi navodi optužnice o zločinima OVK nad Albancima i Srbima u selima Budakovo i Semetište, opština Suva Reka, i u djačkom internatu u Gnjilanu, 1998-99.

Na preliminarno pitanje sudije da li razume nove navode optužnice, Krasnići je konfuzno rekao da je optužnica zasnovana na „lažima Srbije“ i da ugrožava narod Kosova, kao i da „jedva čeka sudjenje“ jer „želi da pravda pobedi“.

Po novim navodima optužnice, OVK je više Albanaca i Srba u Budakovu, Semetištu i Gnjilanu otela, nezakonito pritvorila, prebijala, mučila, a neke od njih i ubila.

Tužioci Krasnićija i trojicu saoptuženih terete za nezakonito i proizvoljno lišavanje slobode civila koji nisu učestvovali u neprijateljstvima; okrutno i nečovečno postupanje; mučenje; prisilni nestanak, ubistvo i progon.

Ta krivična dela je glavni tužilac Džek Smit (Jack Smith) u proširenoj optužnici kvalifikovao kao ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.

Pre četvrtooptuženog Krasnićija, danas pre podne krivicu za ta zlodela su negirali bivši komandant OVK, prvooptuženi Hašim Tači (Hashim Thaci) i drugooptuženi Kadri Veselji (Veseli).

O novim navodima optužnice tokom popodneva izjasniće se i trećeoptuženi Redžep Seljimi (Rexhep Selimi).

Po navodima proširene optužnice, pripadnici OVK su, od jula do septembra 1998. i krajem aprila 1999., nezakonito lišili slobode i u Budakovu i Semetištu pritvorili najmanje 12 osoba. Više pripadnika OVK je pritvorenike redovno prebijalo i psihički zlostavljalo.

U avgustu 1998. su nadjena tela dvojice pritvorenika neposredno pošto su ih pripadnici OVK iz Budakova poveli ka Semetištu, piše u optužnici.

U junu i julu 1999. pripadnici OVK nezakonito su, po novim optužbama, pritvorili najmanje tri osobe srpske nacionalnosti u zgradu bivšeg djačkog internata u Gnjilanu, gde je bio štab te albanske paravojske.

Pritvorene su vojnici OVK prebijali i psihički maltretirali. „Pritvorenike s su po celom telu batinali štapovima i palicama, šutirali, udarali i pretili im nasiljem i smrću. Pritvorenici su mogli čuti i videti teško zlostavljanje drugih pritvorenih osoba“ – navodi se u tekstu.

Po proširenoj optužnici, pripadnici OVK su „pritvorenike, koji su bili Srbi, vredjali, ispitivali i optuživali za zločine nad kosovskim Albancima“.

Dve osobe koje je u julu 1999. OVK otela u Gnjilanu i povela ka djačkom internatu nikada više nisu viđene žive.

Telo prve osobe nađno je u junu 2000. sa višestrukim ranama od hitaca iz vatrenog oružja. Leš druge otete osobe takođe je nađen 2000. godine.

Kako piše u proširenoj optužnici, Tači i saoptuženi odgovorni su krivična dela počinjena u Budakovu, Semetištu i Gnjilanu.

Optužnica Tačija (53), Veseljija (54), Seljimija (50) i Krasnićija (70) tereti za zlodela u više od 40 nelegalnih pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad najmanje 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 98 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999.

Tužioci, u deset tačaka Tačija, Veseljija, Seljimija i Krasnićija terete za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).

Ta krivična dela kvalifikovana su u šest tačaka kao zločini protiv čovečnosti, a u četiri tačke kao ratni zločini.

Za te zločine, po optužnici, Tači i saoptuženi snose i individualnu i komandnu odgovornost. Svi su, u periodu obuhvaćenom optužnicom, bili članovi Glavnog štaba OVK: Tači kao politički komesar, kasnije i zapovednik, Veselji kao šef obaveštajne službe, Seljimi kao glavni operativac, a Krasnići kao zamenik komandanta i portarol.

U privremenoj vladi Kosova, proglašenoj u martu 1999, Tači je bio premijer, Veselji ministar za obaveštajne poslove, Seljimi ministar unutrašnjih poslova, a Krasnići portparol.

Po optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili su učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu, zajedno s brojnim drugim oficirima i pripadnicima OVK, te članovima privremene vlade, od kojih su u optužnici imenovani: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sujelman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.

Svi optuženi koji su na Kosovu uhapšeni 4. i 5. novembra 2020, u prvom pojavljivanju pred sudom, od 9. do 11. novembra te godine, izjavili su da nisu krivi za zločine iz optužnice.

Datum početka suđenja Tačiju i saoptuženima još nije određen i nije izvesno da li bi proces mogao početi ove godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari