Srbija je u izvesnoj meri napredovala na putu ka EU, ali postoji ozbiljna zabrinutost u vezi sa vladavinom prava, uključujući nerasvetljavanje “slučaja Savamala”, slobodom medija, te vojnom saradnjom Srbije i Rusije, zaključci su Izveštaja Evropskog parlamenta, koji je danas usvojen na sednici EP u Strazburu.
Za tekst, čiji je autor izvestilac za Srbiju i šef Spoljnopolitičkog odbora EP Dejvid Mekalister, glasalo je 524 poslanika, protiv je bilo njih 70, dok se od glasanja uzdržalo 79 evroparlamentaraca. Tekst je usvojen sa dodatnih osam amandmana, koji su u izvesnoj meri izmenili Nacrt rezolucije i koji se uglavnom odnose na “slučaj Savamala” i predsedničke izbore. Glasanju je prethodila je parlamentarna rasprava, održana preksinoć.
Kako za Danas objašnjava Nemanja Todorović Štiplija, glavni i odgovorni urednik portala European Western Balkans, usvojen je amandman slovenačke poslanice Tanje Fajon i rumunskog poslanika Viktora Boštinarua, “u kojem se oštro osuđuje retorika , korišćena tokom kampanje od strane vladinih zvaničnika i proladinih medija, a koja je bila usmerena protiv drugih kandidata”, a isti poslanici podneli su i amandman kojim se pojačavaju kritike na račun slučaja Savamala.
– Na već čuveni član 12, kojim se prvi put u nekom dokumentu EU pomenuo slučaj Savamala, “dopisani” su stavovi kojima se, između ostalog, izražava zabrinutost jer u toku godinu dana nije bilo nikakvog napretka u istrazi, uz poziv na brzo rešenje slučaja i na punu saradnju sa pravosudnim organima. Takođe se pozivaju vlasti da se uzdrže od optužbi na račun Inicijative “Ne da(vi)mo Beograd”. Zanimlljivo je istaći da su poslanici Evropske narodne partije, najveće grupe u EP, bili skeptični prema ovom amandmanu, tražeći, čak da se pojedini delovi ublaže. Na kraju se o amandmanu glasalo podizanjem ruku, pa je teško utvrditi ko je sve osim Mekalistera i nekolicine poslanika te grupe bio protiv, precizira naš sagovornik.
Dejvid Mekalister je izjavio da je poruka EP da Srbija ima budućnost u EU i da očekuje otvaranje još dva pregovaračka poglavlja. On je istakao da su “ tri tačke bitne na putu Srbije u EU – vladavina prava, ekonomske reforme i regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi”.
S druge strane, hrvatski poslanik Tonino Picula, ocenio je da Srbija “nije napredovala, naročito ne kada je reč o demokratiji”. “U nekoliko domena se može videti pogoršanje stanja – u oblasti slobode medija, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, ali i u oblasti vladavine prava”, smatra Picula.
U sličnom tonu, Tanja Fajon je konstatovala da se na papiru čini da je Srbija napredovala, “međutim, ono što čujem od strane građana Srbije, pokazuje suprotno – omladina kaže da je skoro nemoguće dobiti posao bez stranačke knjižice, dok izveštaji nevladinih organizacija pokazuju tendenciju opadanja vladavine prava, što je slučaj Savamale pokazao u praksi“. Ona je, takođe, osudila nedavne fizičke napade na novinare.
Austrijska poslanica Urlike Lunaček konstatovala je da postoji nekoliko pitanja koja izazivaju zabrinutost, uključujući “jaku retoriku tokom kampanje za predsedničke izbore koju su koristili vladini zvaničnici protiv drugih zvaničnika”, te “slučaj Savamala”. Ona je istakla da već godinu dana “nema istinske istrage o uništavanju privatne imovine” u tom beogradskom kvartu, a pomenula je i slobodu medija. “EP jasno stavlja do znanja da pretnje i nasilje protiv novinara i medija EU neće tolerisati”, navela je Lunaček.
Slovački poslanik Eduard Kukan ocenio je da “Srbija u poslednje vreme prolazi kroz političke promene”, kao i da će biti važno da posle predsedničkih izbora Srbija napreduje na evropskom putu”.”Potrebna nam je snažnija politička volja u ključnim reformskim oblastima, poput vladavine prava, pravosuđa i njegove nezavisnost, kao i borbi protiv korupcije… Takođe smo svedoci problema u vezi sa slobodom medija, praćenim napadima na novinare i smanjenjem prostora za civilno društvo. To su osnove modernih evropskih društava, koje treba konstanto braniti”, ocenio je Kukan.
Slovenački poslanik Franc Bogovič kao pozitivne stvari istakao je ekonomski napredak i strukturne reforme koje se primenjuju u Srbiji, “i koje su, bez sumnje, jedini odgovor na loše demografske trendove”.
– Daleko veći broj umrlih nego novorođenih beba, kao i izražena emigracija uglavnom mlađih ljudi, svedoče o nepovoljnoj situaciji u Srbiji… Samo bolji ekonomski indikatori, poslovi i jednake šanse za sve mogu da preokrenu ovakav trend, smatra Bogovič.
Lunaček se povlačiIzvestiteljka za Kosovo i potpredsednica EP Ulrike Lunaček povući će se na jesen iz EP, a umesto nje poslanik će postati Tomas Vajc, javlja European Western Balkans. Razlog za predaju funkcije jeste činjenica da će Lunaček na parlamentarnim izborima u Austriji predvoditi Zelene u izbornoj trci. U Izveštaju EP o Kosovu, koji je juče usvojen, Lunaček apeluje na političare i partije da “što pre formiraju vladu u evropskom duhu”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.