Kršenje protokola ili uvod u čistku u BIA 1Foto: BIA

Prisustvo Gorana Živaljevića u makedonskom parlamentu tokom nereda pitanje je za Bezbednosno-informativnu agenciju budući da je on kao oficir za vezu bio dužan da se ponaša u skladu sa diplomatskim protokolom. A to znači da nije trebalo da u to vreme bude na tom mestu, kažu za Danas izvori iz bezbednosnih krugova.

Sagovornici Danasa ističu da sama činjenica što je Živaljević bio oficir za vezu BIA u Skoplju, u svojstvu savetnika u ambasadi Srbije, nije sporna.

– Reč je o praksi uvedenoj pre petnaestak godina da službe bezbednosti uspostave zvaničnu međunarodnu saradnju. Do povezivanja je došlo usled problematike borbe protiv terorizma, gde je zajedničko delovanje neophodno, navode sagovornici Danasa. Dodaju i da se ta saradnja odvija prema strogo utvrđenim diplomatskim pravilima i procedurama.

Oni procenjuju da objava vesti o Živaljevićevom prisustvu nije toliko u vezi sa posetom američkog zvaničnika Brajana Hojta Jia Beogradu, koliko sa mogućim smenama u Bezbednosno-informativnoj agenciji koje će uslediti dolaskom novog direktora Bratislava Gašića.

Naš list tokom jučerašnjeg dana ni od Gašića, ni zvanično od BIA nije dobio odgovor na pitanje da li se Živaljević zadesio u makedonskom parlamentu tokom nereda po službenoj dužnosti i da li će možda biti opozvan.

Kad je reč o mogućim smenama u BIA, naši sagovornici ukazuju na analize da službu bezbednosti čekaju promene i usled evrointegracije Srbije, kao i da zapadni stručnjaci smatraju da postoje delovi službe koji su proruski orijentisani.

Informaciju o prisustvu Živaljevića tokom nereda u Sobranju objavila je makedonska TV Telma, navodeći da je on ušao zajedno sa grupom ljudi koji su na silu nahrupili u makedonski parlament. Ta TV prenosi i Živaljevićevu izjavu da je tu bio po službenoj dužnosti, da bi video da li u incidentima učestvuju osobe iz Srbije, navijači ili ekstremisti.

Pojedini makedonski izvori navode i da postoje indicije da je Živaljević učestvovao u organizaciji skupa u junu prošle godine u Moskvi, kojem je prisustvovao predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivan Stoiljković, kao regionalni potpisnik ruske inicijative za formiranje vojno neutralne teritorije na Balkanu. Ističe se i da je Živaljević prethodno službovao u Hrvatskoj, ali je pod nerazjašnjenim okolnostima hitno morao da napusti ovu zemlju.

Momenti iz biografije

Goran Živaljević bio je zamenik šefa BIA od januara 2003. do marta 2004. dok se na njenom čelu nalazio Miša Milićević. NJegovo ime pominje se i u slučaju hapšenja službenika tadašnje Državne bezbednosti Vladimira Nikolića u jesen 1999. Nikolić je ispričao da se Živaljević korektno poneo prema njemu prilikom saslušanja i da mu je skinuo kesu sa glave, stavljenu prilikom hapšenja. Interesantno je da je Nikolić posle 2000. bio u diplomatskoj službi u Zagrebu, Trstu i Rijeci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari