Kukan: "Da" Srbiji znači jaču EU 1

Otvaranje pregovaračkih poglavlja sa Srbijom je važna poruka da Evropska unija (EU) nastavlja politiku proširenja i u narednom periodu naglasak će biti na primeni preuzetih obaveza.

Srbija do kraja godine očekuje otvaranje novih poglavlja, rečeno je na sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropska unija – Srbija.

Kopredsedavajući delegacije Evropskog parlamenta Edvard Kukan poručio je da je Srbija počela pregovore sa EU u trenutku kada je sama Unija suočena sa izazovima koji ranije nisu postojali i zato svima treba pokazati da reći „da“ Srbiji znači jaču EU.

Naši građani su već umorni od globalizacije i podržavaju one koji žele da zatvore naše zemlje. Granice su nam pod pritiskom izbeglica i drugih migracija i vi to u Srbiji osećate, rekao je Kukan i naveo izazove i terorističkih pretnji.

Naši građani žele da vide demonstraciju privredne snage EU, Evropu koja će da ih brani i štiti njihova prava. Evropljani unutar EU žele da vide nove države članice i Srbija apsolutno može da doprinese našoj zajedničkoj evropskoj bezbednosti, rekao je Kukan.

Mnogi na Zapadu govore da je novi članovi neće obogatiti, a mi hoćemo da dokažemo da nisu u pravu i da će sa Srbijom kao članicom EU biti samo jača, kazao je Kukan.

Prema njegovim rečima, građane EU treba uveriti da je u Srbiji vladavina prava solidno uvrežena i da će se dobro uklopiti u ukupnu bezbednosnu politiku EU.

Jako smo zabrinuti, dodao je on, zbog toga što podrška članstvu u EU opada i niska je, istakao je Kukan i dodao da Srbija treba da se suprotstavi tome argumentima.

Kopredsedavajući delegacije Skupštine Srbije Vladimir Orlić zahvalio je institucijama EU i državama članicama na podršci Srbiji na putu evropskih integracija, uz uverenje da EU ne može biti kompletna bez zemalja zapadnog Balkana.

Ni jedna unutrašnja dilema ili izazov ne može ugroziti politiku proširenja EU, koja je garant mira i prosperiteta ovog regiona, rekao je Orlić.

On je istakao da je važno poručiti da se politika proširenja nastavlja.

Pristupanje EU je složen, zahtevan i sveobuhvatan proces koji se ne dovodi u pitanje. Mi se trudimo da pokažemo da smo pouzdan i kredibilan partner i da, iako nismo članica EU, zajednički radimo na rešavanju migrantske krize i učestvujemo u misijama EU, poručio je Orlić.

Vršilac dužnosti direktora Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Ksenija Milenković rekla je da je Srbija otvorila četiri pregovaračka poglavlja, dodavši da smatra da će do kraja godine biti tehnički spremna za otvaranje još nekoliko.

Milenković je rekla da Srbija ostaje posvećena dijalogu sa Pristinom, o čemu svedoče dogovori o slobodi kretanja i mostu u Mitrovici, a od prištinske strane očekuje se da primeni Briselski sporazum, pre svega kada je reč o formiranju Zajednice srpskih opština.

Ambasadorka Slovačke, zemlje koja predsedava EU, Dagmar Repčekova rekla je da nema nikakve sumnje da će EU pomoći Srbiji da ostvari svoj strateški cilj – članstvo u EU.

Mi zaista verujemo da politika proširenja treba da bude zasnovana na zaslugama, ostvarenju neophodnih uslova mira, demokratije, stabilnosti i reformama zemalja kandidata, rekla je Repčekova.

Govoreći o normalizaciji odnosa sa Kosovom, u okviru poglavlja 35, Repčekova je podsetila da je Savet EU u decembru pozvao Srbiju da ispuni svoje obaveze i da se konkretno angažuje u tom procesu.

Koristim priliku da ponovim tu poruku i pozdravljam ostvareni napredak po pitanju slobode kretanja, a podstičemo obe strane da napreduju u domenu telekomunikacija, rekla je Repčekova.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport rekao je da je uloga parlamenta izuzetno važna kada je reč o pristupanju EU i kontroli kod usvajanja zakona.

Strateški cilj Srbije je članstvo u EU, što je u svom ekspozeu naveo premijer Aleksandar Vučić, i Srbija ide ka tom cilju, rekao je Davenport.

Evropska komisija ceni način na koji se Srbija nosila sa migrantskom krizom, rekao je Davenport i najavio da će institucije EU nastaviti da podržavaju Srbiju.

Da bismo nastavili pozitivnim putom, dodao je on, Srbija mora da pojača napore u sprovođenju reformi, u oblasti vladavina prava, reformi državne uprava, osnovnih prava i razvoju tržišne privrede.

Primena će biti mantra u sledećoj fazi pregovora i biće stroge kontrole od evropskih institucija i država članica, rekao je Davenport.

Kada je reč o nezavisnosti, nepristrasnosti i efikasnosti pravosuđa, borbi protiv kriminala i korupcije, saradnji sa Haškim tribunalom i garancijama za potpunu slobodu izražavanja i medija, treba reći da to nisu mali izazovi i za to će biti potrebno vreme i detaljno angažovanje, ne samo Vlade Srbije, već svih zainteresovanih strana u srpskom društvu, poručio je Davenport.

On je ocenio da je postignut veliki napredak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, dodajući da se očekuje konstruktirvno angažovanje obe strane u primeni sporazuma.

Visoka predstavnica EU Federika Mogerini će izvestiti Savet EU o poglavlju 35 do kraja godine, najavio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari