Glavni fokus mog puta je migrantska kriza. Veoma smo zahvalni Srbiji na njenom doprinosu zatvaranju Zapadnobalkanske rute.
Prošla je godina otkako smo uspeli, zajedno sa našim prijateljima u regionu, da zatvorimo tu rutu. Srećan sam što mogu da primetim pozitivne trendove krajem 2016. i početkom 2017, što pokazuje smanjenje broja ilegalnih migranata i nastavak bliske saradnje između svih partnerskih država. Bilo je 98 odsto manje ilegalnih migranata duž navedene rute tokom prva četiri meseca 2016, u poređenju sa poslednja četiri meseca 2015. godine. Mi u Austriji veoma uvažavamo velike napore zapadnobalkanskih zemalja da uspostave punu kontrolu nad svojim granicama. U isto vreme nužno je da ostanemo oprezni i nastavimo naše napore da osnažimo upravljanje granicama i borimo se protiv krijumčara ljudima, kaže u razgovoru za Danas šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc, govoreći o razlozima svoje današnje posete Srbiji.
Naš sagovornik ukazuje da je potrebno da „zajednički radimo u pravcu zajedničkog evropskog rešenja i da učimo od drugih država poput Španije ili Australije – sa ciljem uspostavljanja pune i delotvorne kontrole nad našim spoljnim granicama“.
– Kao aktuelni predsedavajući OEBS-u, takođe sam ushićen što mogu da vidim rad te organizacije na terenu. Upravljanje migracijama i borba protiv krijumčara ljudima važna je komponenta agende OEBS-a i Misija OEBS-a u Srbiji je naročito aktivna u ovom domenu, objašnjava Kurc.
Upitan da li smatra da će EU biti sposobna da se u doglednoj budućnosti izbori sa migrantsko-izbegličkom krizom, austrijski ministar spoljnih poslova navodi da je EU već preduzela važne korake da se uhvati ukoštac sa neregularnim migracionim tokovima.
– Zatvaranje Zapadnobalkanske rute, zajedno sa sporazumom koji je EU postigla sa Turskom, vodili su smanjenju od 98 odsto kada je reč o dolascima na ovu rutu. U skladu sa tim, broj novih tražilaca azila u Austriji je umanjen i dostigao je najniži nivo od sredine 2014. godine. Uprkos svemu, daleko smo od rešenja migrantske krize. Broj dolazaka na Centralnomediteransku rutu povećan je za 20 odsto tokom prošle godine. Ipak, šefovi država i vlada EU saglasili su se o planu od desetak tačaka kako bi podržali napore Libije da zauzda migrantsku krizu. To su neophodni koraci kako bi se poslala jasna poruka: migranti, koji ilegalno pokušavaju da se domognu Evrope, biće zaustavljeni na spoljnim granicama, biće im pružena nega i biće poslati natrag u države njihovog porekla ili centre u sigurne treće zemlje kojima treba da rukovodimo zajedno sa UNHCR-om. Treba takođe da učimo od ostalih država kao što su Španija ili Australija. EU je, takođe, preuzela nekoliko drugih koraka koji će, dugoročno gledano, zasigurno doprineti prevazilaženju migrantske krize, kao što je, na primer, unapređenje upravljanja spoljnim granicama i, iznad svega, mere da se otklone osnovni uzroci migracije, između ostalog, i Spoljnim investicionim planom EU za Afriku, precizira sagovornik Danasa.
Odgovarajući na pitanje kako ocenjuje tempo briselskih pregovora Beograda i Prištine i da li očekuje da dosad postignuti sporazumi budu uskoro sprovedeni, Kurc ukazuje da je taj dijalog već „doneo značajne rezultate“, kao i da je od najveće važnosti da bude nastavljen i da obe strane „pronađu valjane načine da unaprede živote ljudi“.
– Drago mi je što se visoka predstavnica Mogerini lično tako aktivno angažuje u dijalogu. Dva sastanka koje je nedavno sazvala značajno su doprinela smirivanju tenzija koje su se bile pojavile poslednjih sedmica. Dijalog ostaje bez alternative. Veoma se nadam da će obe strane svim snagama ići napred u sprovođenju sporazuma, poručuje šef austrijske diplomatije.
Upitan da li očekuje da će nova poglavlja u pregovorima o članstvu Srbije u EU biti otvorena do kraja meseca, Sebastijan Kurc kaže da Malta, koja predsedava Savetom EU, predviđa otvaranje nekoliko poglavlja u prvoj polovini ove godine i „mi se nadamo da će međuvladina konferencija biti ubrzo zakazana“.
– Mi u potpunosti podržavamo perspektivu Srbije za članstvo u EU. Vlada premijera Vučića je već ostvarila važan napredak i nastavlja da sprovodi krucijalne reforme, poručuje ministar spoljnih poslova Austrije.
Govoreći o ključnim elementima Akcionog plana za srpsko-austrijsku saradnju za ovu godinu, koji je nedavno potpisao s premijerom Srbije, Kurc ističe da Srbija i Austrija „imaju odlične odnose“ i da se Austrija snažno zalaže za evropski put Srbije.
– Našim Akcionim planom za 2017. godinu, koji sam nedavno potpisao s premijerom Aleksandrom Vučićem u Davosu, uspeli smo da identifikujemo brojne aktivnosti koje će podupreti naše angažovanje. Na primer, Akcioni plan sadrži niz konkretnih koraka kako bi se Srbija približila Evropskoj uniji, putem jačanja ekonomskih, naučnih i kulturnih veza, te putem naše saradnje u domenu migracija. Takođe, nastavićemo da podržavamo Srbiju u kontekstu našeg predsedavanju OEBS-u ove godine, zaključuje Sebastijan Kurc.
Rešiti goruće probleme
Upitan da li smatra da će ultranacionalističke stranke biti sposobne da pobede na predstojećim izborima u pojedinim zemljama EU, uključujući Austriju, i da li bi takav scenario ugrozio budućnost Unije, šef austrijske diplomatije kaže da ne želi da spekuliše o rezultatima budućih izbora, ali da jedna stvar jasna – „potrebno je da vlade obavljaju svoj posao i reše pitanja koja su danas goruća za građane, naročito u domenima poput migracije i bezbednosti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.