Kancelarija izaslanika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka napisala je dokument u kojem navodi moguće opcije za određene tačke u vezi sa uspostavljanjem Asocijacije opština sa srpskom većinom i on je poslat Vladi Kosova, prenosi danas Kossev pisanje prištinske Gazete ekspres
Taj dokument pruža mogućnosti kako dalje ići sa osnivanjem Asocijacije, uzimajući u obzir odluku Ustavnog suda Kosova, prenosi list. Neke od odredbi u dokumentu glase da bi nadležnosti Asocijacije trebalo da uključuje jasna ovlašćenja za uspostavljanje pet vrsta sporazuma o saradnji u vezi sa paragrafima 9 i 14 Zakona o međuopštinskoj saradnji.
Trebalo bi dalje razmotriti zajedničku javnu instituciju, jer jedan oblik ovog modela može poslužiti kao glavni oblik saradnje unutar Udruženja.
Asocijacija može da „izvrši“ potpunu reviziju nadležnosti opština članica za ekonomski razvoj, obrazovanje, zdravstvo i ruralno i urbano planiranje nad politikama i aktivnostima centralnih vlasti i drugih opština u vezi sa njihovim politikama i aktivnostima u ovim oblastima, navodi se u dokumentu.
Potpredsednik Asocijacije treba da bude iz nevećinskog stanovništva u okviru Asocijacije, navodi se u dokumentu. Ako komandant policije u opštini u okviru Udruženja pripada srpskoj zajednici, zamenik komandanta mora biti iz nesrpske manjine. Između ostalog, u ovom dokumentu se navodi da se mora obezbediti da gde god u opštini u okviru Udruženja postoji šef policije iz srpske zajednice, tada će biti zamenik šefa iz nesrpskih manjina.
Kada se govori o ovom delu, on pominje kako Briselski sporazum iz 2013. godine zahteva od četiri severna gradonačelnika da dostave spisak (srpskih) kandidata za regionalnog komandira policije kako bi se odrazila zastupljenost manjina, istovremeno naglašavajući da se Principi uopšte ne bave zabrinutostima nevećinskog stanovništva unutar Udruženja.
Dozvoljeno je pravo Asocijaciji da komentariše zakone u Skupštini Kosova, a između ostalog, u dokumentu se navodi da Udruženju treba omogućiti da komentariše važne zakone kroz postupke u Skupštini Kosova.
Ovaj dokument takođe donosi zaključak da „Briselski sporazum, Sporazum o opštim principima, sudske odluke i zakoni Kosova o lokalnoj samoupravi i međuopštinskoj saradnji pružaju značajan prostor za razvoj statuta Udruženja“.
Udruženje se može osnovati i bez statuta, u okviru postojećeg zakonskog okvira, ali se dodaje da će problematično pitanje biti tendencija svake opštine za „konačnom zakonskom nadležnošću“. Udruženje izgrađeno na ovaj način može da preduzima zajedničke zadružne aktivnosti sa mnogim paralelama sa propisima utvrđenim u kosovskom Zakonu o međuopštinskoj saradnji. Statutom se može priznati različitost i zastupljenost manjina u Udruženju, navodi se u dokumentu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.