Pitanje konačnog statusa Kosova ne može se rešiti običnim kompromisom i zbog toga je od suštinske važnosti da se svi problemi nastali iz vremena iza nas rešavaju postepenim korigovanjem međusobnih odnosa i stvaranjem novih okolnosti …
… kroz garantovanje Srbiji ulaska u članstvo Evropske unije, prijemom Srbije u NATO, prisustvom bezbednosnih snaga NATO na Kosovu, kao i ostvarivog plana približavanja Kosova EU, piše u prvoj tački platforme LDP za unutrašnji dijalog o Kosovu, koju je ova stranka juče predstavila javnosti.
U drugoj tački platforme navodi se da među apsolutnim prioritetima Srbije u politici prema Kosovu moraju biti pružanje pomoći i obezbeđivanje međunarodnih garancija za ubrzanu demokratizaciju, podizanje nivoa zaštite ljudskih prava, ekonomski razvoj i posebno zaštićen položaj srpske zajednice na Kosovu.
– Ubrzavanje procesa prijema Srbije u članstvo EU, prijem u NATO i institucionalne garancije posebnog statusa srpske zajednice otvaraju prostor da Srbija odustane od političke blokade integracije Kosova u organizacije koje omogućuju bolji život svih njegovih građana. Srbija ne može tražiti svoju sreću u unapred izgubljenom zaustavljanju Kosova na putu ka članstvu u UN, UNESKO i druge međunarodne i regionalne organizacije, već za svoj interes treba da proglasi jačanje i napredak Kosova, koji podrazumeva njegovo paralelno uključivanje u moderne evropske i svetske tokove zajedno sa Srbijom. U tom smislu, Srbija ima najveći interes da pomogne, podrži i pozdravi i svaki drugi oblik međunarodne, regionalne ili multilateralne inicijative za pomoć izgradnji stabilnog mira i održivog razvoja Kosova, vodeći računa o garantovanom učešću srpske zajednice u korišćenju benefita iz takvih projekata – zaključuje se, između ostalog, u platformi LDP.
Nenad Milić, zamenik predsednika LDP, ističe za Danas da je nesporno da, bez obzira na promenu politike, briselske sporazume, opredeljenost za EU integracije, Vučić jeste legitimni zastupnik „patriotske“ strane.
– Da li on ima snage i da li zaista želi promenu? Ostaje da se vidi. Da li je s demokratskog aspekta krajnje upitan njegov potencijal? Jeste. Da li, osim kosovskog, postoji mnoštvo drugih važnih problema koje treba, u najmanju ruku, uporedo rešavati? Postoji. Da li zbog tih problema treba s njim uopšte razgovarati o bilo čemu, pa i o Kosovu? Treba i mora. Sebično je i politički neodgovorno propustiti, ma koliko bila sporna, priliku da srpsko društvo pokuša da nađe odgovore na svoj odnos prema kosovskom problemu – ističe Milić za naš list.
Usvojena inicijativa o članstvu Kosova u Interpolu
Priština – Tehnička vlada Kosova je na jučerašnjem sastanku usvojila inicijativu o učlanjenju Kosova u Interpol, prenosi Radio Slobodna Evropa. Odlazeći premijer Isa Mustafa kazao je da je ova inicijativa od izuzetne važnosti za Kosovo i da Kosovo ove godine ima dobre šanse zato što ima podršku. On je istakao da se u septembru može očekivati pozitivna odluka.
U međuvremenu, ministar unutrašnjih poslova Kosova Skender Hiseni je u NJujorku, gde prisustvuje sastanku sa stalnim predstavnicima država članica UN-a. Tema razgovora je članstvo Kosovo u međunarodnim mehanizmima. Kako je saopšteno iz Ministarstva, razgovori su fokusirani na dobijanje podrške za članstvo Kosova u Interpolu, pitanje koje će se naći pred Generalnom skupštinom u septembru. Hiseni se u ponedeljak sastao sa stalnim predstavnikom Urugvaja, ambasadorom Etiopije, Bangladeša, Senegala i drugih. Na svim dosadašnjim sastancima izražena je podrška Kosovu, dodaje se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.