Zaista je veoma lepoášto se danas ovde srećemo i što imam priliku da ponovim ono što sam već rekla ambasadorki (Meri Vorlik, nap. Danasa) o izuzetnom naporu koji ste uložili u svoj rad, naročito poslednjih godina.áOd izvanrednog značaja je za Sjedinjene Države, za mene lično i za narode naše dve zemlje, da ste svojim zalaganjemápomogli da se otvori novo poglavlje u našim bilateralnim odnosima.

Zbog toga sam stvarno srećna da mi današnji dan počinje susretom sa svima vama i daje mi prilikuáda vam izrazim svoju zahvalnost. Želim da se zahvalim ambasadorki na načinu na koji vodi poslove, njenom zameniku i svima vama ne samo na onome što radite svakog dana, već i na tome kako ste pripremili moju posetu, ali i onu potpredsednika Bajdena prošle godine.

Sadašnjica je veoma važna za Balkan, a po našoj proceni, promene koje su se dogodili zaista su suštinske i označavaju prekretnicu,áiako nije još sasvim izvesnoádokle će na kraju dosegnuti. Srbija i Kosovo rade na direktnom dijalogu. Tek završeni izbori u Bosni i Hercegovini daju nadu da će tamo doći do bolje saradnje, mada to još ostaje veliki izazov. Pet država u regionu preduzimaju korake koji vode do pune integracije u evroatlantsku zajednicu. Verujemo da na tom putu delimo zajedničke ciljeve: stabilnost i prosperitet, što će prožeti ceo region. Sjedinjene Američke Države su istinski posvećene tome da pomognu ovim zemljama da napreduju na tom putu i da ostvare svoje ciljeve.

Vaš rad, zajedno s Vladom Srbije i s građanskim organizacijama,á pomaže da ojačaju lokalne institucije. Imala sam sinoć, rekla bih, izvanredan susret s jednim brojem predstavnika civilnog sektora koji ste organizovali i uverila se koliko je mnogo učinjeno u ovom domenu i koliko je još izazovaápred njima. Naša vojna saradnja pomaže da se utre put Srbiji da poveća svoj doprinos globalnim naporima za mir u mirovnim snagama. Izdavanje (američkih, nap. D.) viza na deset godina učiniće daáSrbi lakše i više dolaze u Sjedinjene Države i da se istovremeno stvaraju trajne veze između naših naroda. Znam da je još mnogo posla pred nama, ali pripadam onim ljudima koji su skloni da vide ôčašu do pola punuö, gledajući od čega smo počeli, gde smo bili, i zbog toga bi trebalo da budemo ponosni na napredak postignut u Srbiji poslednjih deset godina.

Pre deset godina, Srbija je tek bila na putu promena s demokratski izabranom vladom, a mi smo radili na tome da uspostavimoádiplomatske odnose između naše dve zemlje. U stvari, tačno pre deset godina ove nedelje, u ovom hotelu, mala grupa Amerikanaca i članova lokalne zajednice ranije zaposlenih u ambasadi otpočeli su proces ponovnog otvaranja Ambasade SAD u Beogradu. Znam da je jedan broj tadašnjih zaposlenih i sada ovde s nama… Podignite rukuá vi kojiáradite tu svih ovih deset godina,áda mogu da vas vidim i lično vam toplo zahvalim na tom desetogodišnjem radu, koji nas je danas doveo ovde gde smo sada.

Mislim da je pred nama ogroman rad na ekonomskim razvoju odnosa, na čemu ćemo insistirati, a posebno sam uzbuđena da smo postavili temelje zaánovu zgradu Ambasade, gde ćemo biti svedoci primene zlatnih standarda diplomatske misije u Srbiji. Ne samo da će to omogućiti bolju saradnju između svih naših srodnih institucija, već će postaviti nove standarde visoke tehnologije u korišćenju energije i ustanoviti özelena pravilaö za izgradnju američkih ambasada širom sveta. S nestrpljenjem očekujem, a vi sigurno još više, da to bude završeno u leto 2012. godine.

Znamáda su neki od vas – iz diplomatskog, civilnog, lokalnog osoblja, ili iz naših vladinih agencija, zajedno sa svojim porodicama proteklih deset godina se prilično žrtvovali da bi naš posao bio unapređen. Neki od vas bili su tu i pre dve godine kad je Ambasada bila napadnuta i morali ste da prođete kroz evakuaciju, kao i članovi vaših porodica, ali su neki od vas izabrali da ostanu ovde i u tim teškim i neizvesnim vremenima. Ma u kojoj službi da ste bili, želim svakom pojedinačno da se zahvalim na duhu koji ovde unosite u svakodnevni posao.

Veoma sam impresionirana svim onim što ovde Vlada (Srbije) pokušava da radi, kao i vizijom predsednika Tadića šta je sve moguće ostvariti u Srbiji u budućnosti. Mi ne možemo, kao Sjedinjene Američke Države, da glasamo u Evropskoj uniji, ali kada bih imala na to pravo, danas bih dala svoj glas Srbiji da otpočne proces priključivanja. Bila bi velika prednost za razvoj Srbije da bude integrisana u EU. Srbija takođe ima toliko mnogo da pruži u tom integrisanju. I lično ću biti lobista u EU, kada ih večeras vidim u Briselu (Ketrin Ešton i Herman van Rompej, nap. D.), prenoseći poruku da je Srbija spremna za integrisanje i da ne bi trebalo više da bude ostavljena da čeka.

Zbog moje posete imali ste mnogo dodatnog posla, mada priznajem da nisam očekivala da će grad biti zatvoren, pa je to moždaámalo ovaj dan učinilo komplikovanijim. Zaslužili ste da odahneteái da se odmorite kad me vidite da odlazim sa aerodroma. Još jednomávam zahvaljujem, jerái državni sekretar i potpredsednik mogu jednom da dođu ovde, ali vi svakog dana radite značajan posao, vi ste u kontaktu s ljudimaái stvarate čvrste veze između naših naroda. Lično želim da te veze budu još čvršće i dublje. Želim da veze između naše dve vladeárastu, želim da vidim Srbiju da igra sve veću ulogu u regionu, ali i na globalnomáplanu. Uverena sam da, uz vašu pomoć, to možemo postići. Još jednom vamáveliko hvala.

(Sutra: obraćanje Hilari Klinton osoblju Ambasade SAD u Prištini)

Vujačić: Posvećenost od velikog značaja

Beograd – Spremnost Beograda da počne dijalog s Prištinom o takozvanim životnim pitanjima stvorila je mogućnost osiguranja podrške državne sekretarke SAD Hilari Klinton za put Srbije ka članstvu u EU. Tačno je da evrointegracija ovih prostora predstavlja dugoročni i stabilan interes Amerike već dve decenije, a lična posvećenost Klintonove od velikog je značaja – ocenjuje za Danas Ivan Vujačić, bivši ambasador Srbije u Vašingtonu. Naš sagovornik ističe da će dalji razvoj odnosa Srbije i SAD u velikoj meri zavisiti i od atmosfere, toka i načina vođenja pregovora Beograda i Prištine. ôIako Amerika u ovome neće imati centralnu ulogu, sasvim sigurno će biti prisutna i imati određeni uticajö, objašnjava Vujačić. Kako ističe, posetom Hilari Klinton Beogradu stvorena je mogućnost da SAD malo bolje razumeju interese i mišljenja Srbije, ôali ne sme se, međutim, pasti u euforiju, jer su evropske integracije prvenstveno stvar EU i domaćih reformi koje su neophodne na ovom putuö. – Neće biti prečice, niti popusta u vezi standardnih zahteva Unije. Mora se imati u vidu da mnogi problemi nisu rešeni, među kojima je pitanje saradnje s Haškim tribunalom. Činjenica da je američka administracija naglasila značaj ovog pitanja i izrazila sopstvenu procenu o trenutno dobroj saradnji s Haškim tribunalom nije, međutim, poruka upućena samo EU i naročito Holandiji, već i nama. Drugim rečima, ta saradnja je očigledno od velikog značaja i za Ameriku – ukazuje Vujačić. J. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari