Inicijativu LSV o promeni izbornog sistema za Skupštinu Vojvodine – iz kombinovanog u proporcionalni – pokrajinski DS ocenjuje kao pokušaj te stranke da prikrije svoj nedostatak – „nepostojanje kvalitetnih stranačkih kadrova“.

S druge strane, Liga tvrdi da se demokrate toj promeni najviše protive jer im odgovara sistem po kojem su na izborima 2012. osvojili čak 59 mandata (od ukupno 120) na osnovu 22 odsto podrške biračkog tela. Kako bi ilustrovao „nelogičnost“, zamenik predsednika LSV Bojan Kostreš je u razgovoru za Danas naveo primer SNS, koja je 2012. dobila „samo 24 poslanika, duplo manje od DS, iako je osvojila 18 odsto, samo četiri procenta manje od DS“.

„U Vojvodini postoji kombinovani izborni sistem, koji se razlikuje od onog na lokalnom nivou i u Republici. Smatramo da bi izborni sistem trebalo da se upodobi i da bude čist proporcionalni. Nekoliko puta smo podnosili tu inicijativu, ali ona nije nailazila na podršku drugih stranaka. Mislimo da postojeći sistem ne odražava realan odnos snaga“, istakao je Kostreš.

Prema rečima funkcionera DS i potpredsednika Skupštine Vojvodine Milivoja Vrebalova, „one političke partije koje nemaju dovoljno kvalitetnih ljudi obično žele da se sakriju iza svojih lidera“. Tako on u izjavi za Danas tumači inicijativu stranke Nenada Čanka.

„Mislim da je najbolji izborni sistem većinski, a nikako proporcionalni. Tada bi svako ko bi bio predstavnik naroda, bez obzira kojoj stranci pripada, svojim imenom i prezimenom imao kredibilitet da može da zastupa interese građana. Ko god se politički angažuje, trebalo bi da iza toga stoji svojim imenom i prezimenom. Onda sigurno ne bi bilo toliko preleta i kupovine poslanika“, zaključio je Vrebalov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari