Veoma brzo, početkom naredne sedmice, uputićemo pismo predsedniku i potpredsedniku Evropskog parlamenta, kao i šefovima poslaničkih grupa sa predlogom da EP usvoji rezoluciju o akciji „Oluja“, kaže za Danas Miodrag Linta, predsednik Koalicije izbeglica u Republici Srbiji. Linta je nedavno javno apelovao na predsednika EP Martina Šulcu da podrži inicijativu o donošenju tog dokumenta kojim bi se osudili zločini hrvatskih oružanih snaga nad srpskim civilima i zarobljenicima u leto 1995. godine.


Linta objašnjava da će sa sadržajem pisma biti upoznati i javnost i mediji, „a u kontaktima sa predstavnicima EP videće se da li ima šanse da inicijativa bude prihvaćena“.

Odgovarajući na pitanje Danasa kako komentariše predlog o donošenju rezolucije, Knut Flekenštajn, poslanik socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu, navodi da Evropski parlament kao institucija predstavlja „duh saradnje među svim državama članicama EU“.

– Stoga on svakako neće pristati da ga interesne grupe uvuku u međusobnu razmenu rezolucija kojima se osuđuje svaka strana u konfliktima tokom ratova na Balkanu vođenih tokom devedesetih godina 20. veka. Evropski parlament, putem svojih rezolucija, kao i nedavnim obeležavanjem godišnjice genocida u Srebrenici, želi da doprinese dostojanstvenom obeležavanju prošlosti, postojećim inicijativama za pomirenje i jačanju regionalne saradnje – konstatuje Flekenštajn.

Tanja Fajon, takođe predstavnica grupe socijalista i demokrata, kaže za Danas da s obzirom da se o navedenoj temi još nije govorilo u Evropskom parlamentu „nije u mogućnosti da to komentariše“. Sličan odgovor dobili smo i od predstavnika grupe Zelenih u EP, koji poručuju da „nisu svesni postojanja takve inicijative“.

S druge strane, Franc Bogovič, poslanik Evropske narodne partije u EP, kaže za Danas da činjenica da UN nisu usvojile rezoluciju o genocidu o Srebrenici, niti je Evropski parlament doneo rezoluciju o tome, nisu doprinele unapređenju odnosa među narodima koji su u bliskoj prošlosti bili pogođeni ratom.

– Moje mišljenje je da moramo da pronađemo ono što spaja i ujedinjuje ljude, a ne da se fokusiramo na ono što ih razdvaja. Hajde da pronađemo projekte koji će biti utemeljeni na potpunoj saradnji svih nacija na Zapadnom Balkanu i omogućiti bolju i svetliju budućnost, razvoj i prosperitet. Aktuelne rezolucije o Zapadnom Balkanu neće same po sebi doprineti boljoj budućnosti, čak iako su njihovi predlagači imali dobre namere – smatra Bogovič.

Osuda Srebrenice

EP je posle gotovo jednomesečnog premišljanja prošle sedmice usvojio Rezoluciju u kojoj je najoštrije osudio zločin u Srebrenici i „odao počast žrtvama Srebrenice i svih zločina u ratovima u bivšoj Jugoslaviji“.

„Odlazak na paradu uvreda za Srbiju“

Premijer Aleksandar Vučić rekao je juče da bi Srbija doživela kao uvredu odlazak stranih zvaničnika na vojnu paradu u Hrvatskoj povodom 20. godišnjice Oluje. „Neki ministri su nas pozvali i pitali da li bi to Srbija doživela kao uvredu. Ja sam lično rekao da bismo to doživeli kao uvredu jer mi smatramo da tog dana nema šta da se slavi“, rekao je Vučić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari