Očekujem da Srbija uskoro parafira Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji. Sastanak je delovao prilično ohrabrujuće, posebno ako se ima u vidu izjava i izveštaj Karle del Ponte. Istina, ponovo je naglašena neophodnost pune saradnje s Tribunalom, ali su nam vrlo jasno otvorili perspektive najpre za parafiranje, a onda i za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Očekujem da Srbija uskoro parafira Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji. Sastanak je delovao prilično ohrabrujuće, posebno ako se ima u vidu izjava i izveštaj Karle del Ponte. Istina, ponovo je naglašena neophodnost pune saradnje s Tribunalom, ali su nam vrlo jasno otvorili perspektive najpre za parafiranje, a onda i za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Decembar nije tako nerealan rok kako se u jednom trenutku očekivalo – ocenio je za Danas Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom posle jučerašnjih razgovara u Briselu s komesarom EU za proširenje Olijem Renom.

REN: Nužan podstrek za rešavanje kosovskog pitanja

Brisel – Evropski komesar Oli Ren izjavio je juče u Briselu da je „presudno važno“ da angažovani međunarodni činioci daju podstrek Beogradu i Prištini za nalaženje rešenja za status Kosova kroz pregovore. On je naglasio da će o statusu Kosova raspravljati Savet bezbednosti UN na temelju izveštaja „trojke“ Kontakt grupe ako do 10. decembra ne bude nađeno rešenje. On je posle susreta s Ljajićem stavio do znanja da „sada Beograd i Priština, isto kao i svi partneri u međunarodnoj zajednici, moraju istinski svu svoju pamet i napore usredsrediti na pospešivanje ozbiljnih razgovora tokom procesa pod okriljem ‘trojke’ u oktobru, novembru i početkom decembra“. On je posebno podvukao da „Evropska unija radi snažno i ozbiljno na nalaženju rešenja kroz pregovore“ za status Kosova, uz podršku evropskom predstavniku Volfgangu Išingeru i čitavoj „trojci“ Kontakt grupe. Prema rečima evropskog komesara, „i dalje imamo vremena i postoji politička volja za to, zbog toga je od presudne važnosti da svi međunarodni partneri ohrabre i Beograd i Prištinu da potraže zajedničku osnovu za rešenje pregovorima“. „Naravno, mnogo bolje bi bilo za Kosovo, Srbiju, Zapadni Balkan i Evropsku uniju da se postigne rešenje pregovorima i to zbog mnogo razloga“, zaključio je Ren.

On je naveo da je Olija Rena i zvaničnike EU s kojima se susreo u Briselu obavestio o svim aktivnostima, operativnim i drugim merama koje Srbija preduzima.
– Rekao sam da ćemo iskoristiti period do dolaska haške tužiteljke Karle del Ponte kako bismo dalje unapredili saradnju. Takođe, obavestio sam ih da preduzimamo i neke dodatne aktivnosti i verujem da posle toga možemo dobiti pozitivnu ocenu i parafirati sporazum, a potom sve snage skoncentrisati na dalji napredak u saradnji koji bi rezultirao izručenjem nekog od haških optuženika, a sve s ciljem da u decembru ipak potpišemo sporazum. Postoji dobra volja, ali moramo u nju uveriti svih 27 članica EU, a najbolji način za to jesu konkretni rezultati. Predstoji nam težak period i naporan rad, ali je ulog suviše visok i mislim da moramo učiniti sve da ovu šansu ne propustimo – rekao je Ljajić.
On očekuje da će Ren doneti odluku o parafiranju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom posle predstojeće posete Beogradu glavnog tužioca tribunala Karle del Ponte.
Zamoljen da objasni znači li to da će sporazum biti parafiran bez obzira na to da li će do dolaska Karle del Ponte 25. oktobra u Beograd biti konkretnih rezultata na hvatanju haških begunaca, Ljajić kaže: „Mora se napraviti konkretan rezultat i videti pomak u saradnji s Tribunalom“.
– Naravno, bilo bi najbolje ukoliko bi neki od optuženika do decembra bio u Hagu i naš cilj će biti upravo to. Neće biti naš cilj da uveravamo nekoga u naše namere, već da konkretnim rezultatima demonstriramo spremnost za dovršetak saradnje s Tribunalom. Prema tome, redosled poteza je sasvim jasan. U narednih deset dana moramo preduzeti dalje korake i akcije koje bi nas približile nekom od haških optuženika, neke druge zakonske mere, odnosno u Skupštini doneti neke od zakona kojima se reguliše ova oblast, pre svega tu mislim na zakon o proširenju nadležnosti tužilaštva za ratne zločine i drugim koracima uveriti i Karlu del Ponte i EU u te namere. Posle toga očekujem parafiranje sporazuma, a onda bi cilj trebalo da bude hapšenje nekog od optuženika – naglasio je za naš list Ljajić.
Oli Ren je posle sastanka ponovio da od Beograda traži da pojača aktivnosti u potrazi za haškim optuženicima i da omogući pun pristup arhivama.
– Treba ostvariti dovoljan napredak koji bi Evropskoj komisiji omogućio da parafira sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, a saradnja mora biti pozitivna i da ide uzlaznom linijom – naglasio je evropski komesar.
On je podsetio da su za samo potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, odnosno ocenu o punoj saradnji s Hagom, neophodne akcije koje bi „vodile ka lociranju, hapšenju i isporučivanju svih preostalih optuženika“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari