Ljajić: Neću biti u budućoj vladi, ali želim bude neko iz stranke koju vodim 1Foto: Zoran Mrđa/FoNet

Predsednik Socijaldemokratske partije Srbije i potpredsednik Vlade Rasim Ljajić izjavio je danas da ostaje pri odluci da ne bude član buduće vlade ali želi da to bude neko iz stranke koju vodi.

Ako budu izbori ili rekonstrukcija, ja neću biti član buduće vlade, ali bih želeo da stranka participira u njoj, naravno ako nas pozovu, rekao je Ljajić za TV Pink.

Pominjući izbore, on je rekao kako se nada da će ta stranka, kao i cela vladajuća koalicija, postići dobar rezultat.

Ljajić je rekao da je dugo ministar, u više resora, ali da ga kritičari ne kritikuju zbog onog što je radio.

„Ponosan sam na rezultate koje sam postigao“, rekao je Ljajić.

„Priština zateže kanap“

Priština zateže kanap do pucanja, a to što je odbijen zahtev Evropske unije da ukine takse pokazuje da su Albanci krenuli putem bez povratka, a ne znaju ni u kom smeru, izjavio je za Pink ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

On je dodao da Priština verovatno ima moćnu podršku i da računa da je dovoljno jaka da se suprotstavi jakom pritisku EU.

U svakom slučaju, ovo je jedna dodatna radikalizacija. Ne verujem da će doći do oružanog sukoba ili konflikta, ali se plašim da ulazimo u period dugoročne političke krize, nestabilnosti i agonije jer je neko procenio da mu to donosi političku korist, upozorio je Ljajić.

Ovo zatezanje kanapa motivisano je time da se izdejstvuje neka koncesija od Evropske komisije i jer je neko procenio da EU nema dovoljno političkog autoriteta, izjavio je on.

Prema njegovim rečima, i dalje postoje firme, međunarodni brendovi, na koje se taksa od sto odsto ne odnosi, dok naše firme nemaju mogućnost za trgovinu, plasman robe i nemaju šanse da budu konkurentne.

Šteta privredi Srbije od taksi je 30 miliona evra, odnosno tolika je razlika u odnosu na isti period prošle godine, rekao je Ljajić, dodajući da su mnogi očekivali da će ove mere biti brzo povučene.

Sada kada je evidentno da se ove takse neće ukinuti, privrednici će tražiti nova tržišta za plasman svoje robe ili će tražiti nove načine da se ta roba plasira, izjavio je ministar trgovine.

On je ocenio da će se otvoriti prostor za razne vrste spekulativnih aktivnosti. Cela priča sa taksama nije samo ekonomska, humanitarna ili zdravstvena, već ima veze sa ozbiljnim kršenjem elementarnih ljudskih prava, što je duh SSP i na čemu počiva Evropska unija.

Potrebno je da narod na Kosovu i Metohiji ne oseti ovo što se događa. Treba da se snađemo i plasiramo robu, a što je najvažnije potrebno je da narod ne ostane bez lekova, istakao je Ljajić. Ne smemo da se busamo u prsa i izgovaramo velike reči. Moramo hladne glave da donosimo odluke i jedino političko-diplomatska aktivnost može dati rezultate, naglasio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari