Lojalisti kao odsudna odbrana uplašenog čoveka: Kako analitičari iz bezbednosnog sektora vide Vučićevu "paravojsku"? 1L. Stevanović

Izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića o 17.000 lojalista koji se „na krv“ zaklinju partiji je više nego skandalozna i nadležne službe bi u normalnim zemljama takvu osobu pozvale na informativni razgovor i utvrdile ko su ti „čuvari vatre“ i ko ih je formirao, izjavio je danas FoNetu bivši direktor Vojnobezbednosne agencije Momir Stojanović.

Prema njegovim rečima, Vučić bi trebao da razjasni ko ih sačinjava, koji im je cilj, kakva su im metodologija delovanja i sastav, kao i da li ih pravni sistem ove zemlje prepoznaje.

Ova Vučićeva izjava bi trebalo da uznemiri celokupnu srpsku javnost, jer 17.000 ljudi u okviru stranke otvara hiljade drugih pitanja, pored ostalog i da li se on oslanja na tih 17.000 koji su spremni da poginu za njega, Treba videti i ko tu grupu finansira, i u kojoj crkvi se „zaklinju“, u Srpskoj pravoslavnoj ili nekoj drugoj, i gde su se zaklinjali, objasnio je Stojanović.

On je upozorio da je Vučić svojom izjavom o „lojalistima“ praktično saopštio da ima „pretorijansku gardu, paravojnu formaciju koja će ga štititi“.

Stojanović je podsetio i da je početkom devedesetih godina prošlog veka Željko Ražnatović imao svoju paravojnu formaciju, kao i neki drugi, ali da su svi oni bili pod kontrolom službi bezbednosti i države.

Kako je ocenio, ovo što Vučić pominje je nalik formacijama iz vremena fašizma u Nemačkoj tridesetih godina, pod kontrolom jedne partije i jednog čoveka.

Lojalisti kao odsudna odbrana uplašenog čoveka: Kako analitičari iz bezbednosnog sektora vide Vučićevu "paravojsku"? 2
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Istoričar Bojan Dimitrijević upozorava da je formiranje partijske vojske ili struktura koje se nalaze van kontrolisanog sistema bezbednosti veoma opasna okolnost za jedno društvo, jer „mnogi primeri iz prošlosti pokazuju kakve posledice može da proizvede ovakvo organizovanje pristalica jedne političke partije ili ličnosti“.

Sve takve formacije, makar u evropskim društvima, ipak su stvar prošlosti i karakteristične su za epohu od pre 70 do 100 godina. Izuzetak se može pronaći možda u Severnoj Irskoj, gde i danas postoje nekakve slične grupacije, ali formirane po religijskoj ili kriminalnoj osnovi, a ne partijskoj, naglasio je Dimitrijević.

Prema njegovom mišljenju, u Srbiji se potencijal za takve formacije nalazi u navijačkim grupama, koje mogu da budu njihova osnova, hijerarhijski su vođene, sastavljene od mladih, neiživljenih momaka i mahom u takvim grupama traže afirmaciju.

Videli smo takve momke i ovde, tu skoro, na blokadi raskrsnice u „Beogradu na vodi“. Ipak, nadam se da je čitava priča o „lojalistima“ u domenu Vučićeve mašte i da će tu i ostati. Sve drugo je više nego opasno, predočio je Dimitrijević.

Donedavni pripadnik Bezbednosno informativne agencije (BIA), koji je želeo da ostane anoniman, FoNetu je rekao da čitava Vučićeva vladavina, ako bi se dala svesti na jednostavan rukovodni princip, predstavlja sistematsku dezorganizaciju i demobilizaciju države da bi se na njenom mestu i o trošku njene snage organizovala jedna privatno-klijentelisticka formacija, za koju zakoni ne važe.

On smatra da nedavno Vučićevo javno otkriće o navodnom postojanju jedne uske i fanatične, konspirativne organizacije unutar njegove partije, kojoj pripadaju i pripadnici njegove najuže porodice, savršeno odgovara tom principu.

S obzirom na Vučićevo dugogodisnje sistematsko uništavanje državnih institucija, posebno u sferi bezbednosti, isti izvor je kao indikativno označio to da on u situaciji kada je politički pritisnut, spas ne očekuje od države nad kojom faktički ima neogranicenu moć, nego od jedne privatne vojske, spremne da za njegov račun vodi građanski rat.

Taj bivši bezbednjak konstatovao je da je nebitno je da li je ta „vojska“ stvarna ili izmišljena, imajući u vidu Vučićevu karakterističnu sklonost da „budalaštinama i izmišljotinama zabavlja javnost“, odvraćajući joj pažnju od kriminalnih radnji ili katastrofalnih političkih rezultata njegovog režima.

Jedna stvar je jasna – Srbijom vlada uplašen čovek. Zašto je uplašen – on sam najbolje zna. Očigledno zna zašto nikakvu pomoć od države kojom dušmanski vlada ne može da očekuje i zašto u trenucima najmračnijeg raspoloženja utehu i ohrabrenje traži u ideji građanskog rata, zaključuje ovaj bivši pripadnik BIA.

Vojni komentator Petar Bošković podseća da ni jedan predsednik u Evropi od Drugog svetskog rata nije pravio „pretorijansku gardu“ i ocenjuje da je Vučić, kao „junačina“, to sebi dozvolio i „još je, da ikonografija bude jača, dodao lojaliste, krv, crkvu i Boga i Rusiju, jer se upravo uplašio lojalnosti“.

Zna on dobro da i vojnici i policajci kod kuće imaju studente i đake i da će stati uz svoju decu, a ne uz njega, objasnio je Bošković, koji smatra da je to radikalska Šešeljeva matrica još iz Krajine i sa Kosova.

On je ocenio da je to katastrofalno po bezbednost države i nacije, ali je „očigledno da je u stanju da uradi sve samo da ostane na vlasti i izbegne formiranje prelazne Vlade, koja je sad već izvesno jedini izlaz iz ove šizofrene situacije“.

Bivši oficir specijalnih jedinica Draško Đuričić izjavio je FoNetu da reč „lojalisti“ u prevodu znači „odsudna odbrana“.

Vučić ih je sam nazvao grupom časnih i poštenih u okviru Srpske napredne stranke, što automatski znači da su oni koji su u stranci, a ne pripadaju lojalistima, nepošteni i nečasni, objasnio je Đuričić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari