Predlog premijera Vučića je na prvi pogled pozitivan i prihvatljiv, jer je za budućnost regiona zaista važno stvoriti novu klimu dobrosusedskih odnosa i saradnje“, ocenjuje za Danas Škeljzen Malići, politički savetnik premijera Albanije.

“ On, međutim, ističe da postoje dve stvari koje izazivaju „sumnju i otpore“.



 

„Prvo, za taj cilj nije baš neophodno da se na čelo agende stavi proglašenje dana kada ćemo se sećati svih žrtava. Taj način simboličkog pomirenja podseća na onaj tip nivelisanja žrtava kao kada su u Srbiji „pomireni“ partizani i četnici. Ta tema je delikatna i treba je ostaviti za kraj, kada se uspostave mnogi oblici saradnje i poverenja među državama i narodima“, napominje sagovornik Danasa.

Prema njegovim rečima, u slučaju Kosova, Srbija bi pre ovakvog „pomirenja“ trebalo da prizna nezavisnost Kosova i odgovornost za zločine i razaranja koji su činjeni u ime države i „srpstva“.

„Druga stvar koja škripi u izjavi je personaliziranje, karakteristično za Vučićev diskurs. Možda su mediji odgovorni za taj utisak, jer su u naslov Vučićeve izjave uglavnom poentirali da će on biti taj koji će „pomiriti region“. Kao da će se Vučić sam izboriti za pomirenje. Međutim, u samoj izjavi ipak ima realističnijih momenata koje treba pozdraviti“, zaključuje za naš list savetnik u kabinetu premijera Albanije.

I bošnjački član Predsedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović smatra inicijativu srpskog premijera Aleksandra Vučića o zajedničkom danu sećanja preuranjenom i nedorečenom. Izetbegović kaže da inicijativi mora da prethodi završetak procesa stabilizacije i normalizacije ukupnih odnosa u regionu.

„Inicijativa premijera Vučića može dobiti zamah samo ako podrazumeva istinsko suočavanje s istinom o svim zločinima, prihvatanje presuda međunarodnih sudova i istorijskih činjenica utvrđenih u tim presudama, kao i nedvosmislenu osudu aktivnosti koje vode u nove sukobe na ovim prostorima – poput inicijativa za održavanje referenduma o otcepljenju koje dolaze od rukovodstva Republike Srpske“, objašnjava Izetbegović svoj stav.

Dodao je, kako se navodi, da bez ispunjavanja ovih preduslova Vučićeva inicijativa može da vodi ka relativiziranju karaktera rata i obima zločina počinjenih nad Bošnjacima, zamagljivanju istine o tim zločinima, kao i „amnestiranju od odgovornosti onih koji negiraju te zločine i genocid“.

„Takva inicijativa ne bi doprinela procesu pomirenja, već bi ga suštinski ugrozila i unazadila“, smatra Izetbegović.

Srpski premijer naglašava da od ideje o zajedničkom danu sećanja za sve žrtve rata s prostora bivše Jugoslavije nikada neće odustati i veruje da će kad-tad, makar i za dve do tri godine, region pomiriti.

Upitan ima li to uopšte svrhe, s obzirom na to da je hrvatski premijer Zoran Milanović sve odmah odbacio, Vučić je rekao: „Siguran sam da će to dati rezultat. Zato što je sve drugo što biste izabrali loše i za te zemlje i za ceo region.“ Vučićevu inicijativu je brzo odbacio i kosovski premijer Hašim Tači.



 

Sastanak sa Pupovcem



Premijer Aleksandar Vučić sastaće se danas u Beogradu sa predsednikom Srpskog narodnog veća i potpredsednikom Samostalne demokratske srpske stranke Miloradom Pupovcem. Vučić i Pupovac sastajali su se do sada više puta, a tokom susreta u maju, takođe u Beogradu, saglasili su se da je intenziviranje komunikacije i saradnje između vlada Srbije i Hrvatske od presudne važnosti za rešavanje svih otvorenih pitanja, uključujući ona koja se tiču položaja Srba u toj državi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari