Đurić: Kurti napravio "političku grešku u koracima" 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić ukazao je da je kosovski premijer napravio jednu veoma ozbiljnu političku grešku u koracima unapred optužujući Beograd za incident koji se dogodio na kanalu Ibar-Lepenac, a za šta, kako ističe, Srbija nema nikakve odgovornosti, ni učešća.

Đurić je istakao da Srbija neće tako lako pustiti Kurtija da izađe iz te teme i da će zahtevati da se sprovede nezavisna međunarodna istraga uz učešće Kfora i Euleksa, prenosi Kosovo Online

„Mi, naši organi, spremni smo da učestvujemo u celokupnoj istrazi preko mehanizama međunarodne i međusobne pravne pomoći“, poručio je Đurić za RTS.

On je poručio da će, bez obzira da li je za taj inicident odgovoran ili je učestvovao u njemu Albanac ili Srbin, svako momentalno biti uhapšen i procesuiran za ugrožavanje bezbednosti ljudi.

„Ove neodgovorne optužbe koje je Kurti izneo pokazuju jedno odsustvo liderske odgovornosti jer je on ovim udario na međuetničke odnose u regionu, na krhak proces normalizacije odnosa. Povećan je pritisak na srpsku zajednicu, krenula su nasumična hapšenja. Sve to pokazuje da je predesdnik Vučić bio u pravu kada je govorio o tome daje ovo dodatni pritisak sa ciljem da se slomi Srpska lista pred predstojeće izbore, da bi se dodatno izvršio pritisak na Srbe, da bi se zastrašili i da bi se što je moguće više proredio njihov broj na KiM“, ukazao je Đurić.

Đurić je podsetio da je na ovu temu razgovarao i sa ambasadorima Kvinte i ocenio taj sastanak kao veoma dobar.

Oni, ističe, za razliku od Kurtija, ne trče „pred rudu“ da optuže bilo koga i ne prihvataju neutemeljene optužbe koje se iznose bez dokaza.

Đurić je podsetio da je na ovu temu razgovarao i sa ambasadorima Kvinte i ocenio taj sastanak kao veoma dobar.
Oni, ističe, za razliku od Kurtija, ne trče „pred rudu“ da optuže bilo koga i ne prihvataju neutemeljene optužbe koje se iznose bez dokaza.

„Mogli ste da vidite i u saopštenjima spoljnih poslova i Francuske i Nemačke i drugih zemalja da se zahvaljuju Srbiji na spremnosti da učestvuje u istrazi i otklanjanju onoga što se desilo. I Letonska ministarka je ponovila na neki način ono što su naša saopštenja vezana za to, a to je da treba da se čuva mir“, rekao je Đurić.

Naglasio je da sprska diplomatija na svim frontovima lobira za srpske interese i napomenuo da se mišljenja stranih diplomata i njihove izjave u javnosti ne poklapaju uvek, ali da to nije tako kada je reč o incidentu na kanalu Ibar-Lepenac.

„Mnogima od njih privatno je veoma jasno da su Kurtijeve optužbe neutemeljene, da se on našao u jednoj stupici političkoj u koju je sam sebe stavio time što se istrčao sa tim lažnim optužbama i mislim da je sebi urušio kredibilitet kod međunarodne zajednice dodatno“, ocenjuje Đurić.

Kada je reč o diplomatskoj poziciji Srbije, ističe da je izuzetno značajno to što je Kfor zvanično potvrdio da ono što je govorio predsednik Srbije bilo tačno.

„Dakle, da Kurti jeste u prvim minutima zahtevao snage tzv. kosovske vojske na severu KiM i to što je Kfor to odbio, uveren sam da je to rezultat činjenice da je po nalogu predsednika načelnik Generalštaba odmah obavio razgovor sa komandantom Kfora i sa generalom Mančom i zahtevao da tako nešto ne bude dopušteno, ali i zbog toga što se na jedan transparentan način pokazalo da Srbija nema bilo kakve namere agresivne ili tome slično“, ukazao je Đurić.

Napomenuo je da je poverenje koje Srbija neguje sa međunarodnom zajednicom sprečilo Kurtija u ostvarenju jednog od svojih ciljeva – da pošalje vojsku na sever Kosova.

Dodao je da je Kurti pokušao, ali nije uspeo da stvori atmosferu kao nakon incidenta u Banjskoj i nije uspeo da na lažnim optužbama stvori klimu međunarodne osude Srbije.

Smatra da je Kurti nameravao da događaj na kanalu Ibar- Lepanac iskoristi za ukidanje sankcija prema Kosovu, ali i zabranu Srpske liste i podizanje svog rejtinga.

„On sinoć na konferenciji za štampu nije umeo ni da odgovori na pitanje novinara, rekao je da je vikend i da nema informacija. Potpuno je jasno da se sprovodi nasumična istraga koja praktično hapsi, pa pušta Srbe na severu i da nema indicija za sumnje koje je on izneo, koje su vrlo ozbiljne i opasne“, rekao je Đurić.

Govoreći o podršci Srbiji od strane SAD i nekadašnjeg izaslanika Donalda Trampa Ričarda Grenela, Đurić ističe da je sve više ljudi u Americi koji podržavaju Beograd.

„Ričard Grenel je čovek koji je ozbiljan američki zvaničnik i političar i verujem da će igrati značajnu ulogu u budućnosti kada je reč o američko-srpskim odnosima. Ne treba da gajimo nerealna očekivanja vezano za vrtoglavu promenu kursa kada je reč o KiM, ali mislim da je srpski vitalni interes da dalje unapređuje odnose sa SAD“, naglasio je Đurić.

Na pitanje kako tumačiti poruke predstavnika SAD na Kosovu, Đurić pojašnjava da se odluke u američkoj administraciji donose na više nivoa.

Ukazao je da je Srbija imala sreću što je ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil koji je umnogome doprineo unapređenju odnosa između Srbije i SAD.

Đurić se dotakao i odnosa Srbije i Nemačke i stava po pitanju incidenta u Zbinom Potoku.

„Bio bih veoma iznenađen da je gospodin Rot reagovao na drugačiji način. On je čovek koji verovatno nakon predstojećih izbora u Nemačkoj neće igrati značajnu političku ulogu. Mislim da je veoma značajno što smo mi na njegovu izjavu odgovorili sa saglasnošću – ako je zaista tačno da je Beograd na bilo koji način involviran, evo mi ćemo snositi odgovornost“, naglasio je Đurić.

Konstatujući da je jasno da Srbija nije odgovorna izrazio je nadu da sumnjičenje Srbije konačno može da postane stvar prošlosti.

Đurić se osvrnuo i na sastanak lidera Zapadnog Balkana u Briselu i ocenio da će taj susret biti veoma interesantan.

„Srbija ide na taj sastanak uzdignutog čela“, poručio je Đurić primećujući da je Srbija lider u Zapadnom Balkanu kada je reč o ekonomiji.

Smatra da su oni koji stoje iza napada na kanal Ibar-Lepenac verovatno imali na umu i da ugroze evropski put Srbije.

„Za nas je veoma značajno da se utvrdi poliička pozadina napada na kanal Ibar-Lepenac. Sasvim sigurno je da će odgovorni morati da snose posledice bez obzira da li sede u Prištini ili na bilo kom drugom mesto. Mi ćemo na tome insistirati i nećemo da dozvolimo da Kurti izađe iz teme koju je sam započeo“, zaključio je ministar.

Srbija je, kaže, uvek otvorena za dijalog. Međutim, napominje da je Kurti u prethodnom periodu pokazao da mu nije stalo da mu nije stalo do interesa nevećinskih zajednica na Kosovu.

Uveren je da će međunarodna zajednica nastaviti da insistira na postojećim sporazumima i da se omogući vladavina prava i demokratija na najugroženijoj zajednici u Evropi, a to su Srbi na Kosovu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari