Raspravu o amandmanima na dopune zakona o osiguranju depozita obeležila je polemika vlasti i opozicije o tome ko podržava neoliberalizam, a ko ekonomski patriotizam, ko je najpoznatiji vlaški političar, a ko je koga zaposlio.
Polemiku je inicirao Boško Obradović, šef poslaničke grupe Dveri koji je ocenio da sredstva kojim raspolaže ova država treba da budu stavljena u funkciju domaćeg ekonomskog razvoja.
On je kritikovao vlast za “Ništa niste promenili u osnovnom ekonomskom konceptu, od vremena Mlađana Dinkića do njegovog najboljeg učenika Aleksandra Vučića , koji je i danas Dinikićev šef.Kroz Agenciju za osiguranje depotzita moramo da rešavamo problem propalih banaka kojima upravlja partijska elita, rekao je Obradović, kritikujući vlast za neoliberalizam.
Reagujući na njegove tvrdnje šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović rekao je da se u staro komunističko vreme diskusija Obradovića kolokvijalno nazivala Planinc-Dolanc, odnosno „s brda s dola“ i „pričaj šta ti padne na pamet, pa ako prođe, prođe“.
Oslovljavajući Obradovića sa “gospodin Dolanc”, šef skupštinskih naprednjaka rekao je ga Obradovićev govor podseća na Skupštinu SFRJ, iz ranih 80-tih godina 20. veka, sa gomilom fraza, netačnih podataka i ličnih impresija koje nemaju blage veze sa realnim političkim i društvenim životom u Srbiji.
“SNS-u se stalno spočitava kako navodno zapošljava partijski kadar, a prvo radno mesto Obradovića bilo je u Gradskoj biblioteci u Čačku, gde ga je zaposlio lider Nove Srbije Velimir Ilić”, rekao je Martinović , odbacujući navode da je SNS zagovornik liberalnog kapitalizma, da ne brine o pravima radnika, da vodi isključivo računa o investitorima koji dolaze iz inostranstva.
Polemisali su i Ðorđe Vukadinović iz poslaničke grupe Nova Srbija – za spas Srbije i Marijan Rističević iz Narodne seljačke stranke i to o amandmanu Vukadanovića koji je tražio da dopune zakona o osiguranju depozita, umesto osmog dana, stupe na snagu dan po njihovom objavljivanju u „Službenom glasniku“.
Rističević je, naime, rekao da je razmišljao da podrži taj Vukadinovićev amandman, sve dok nije počeo da ga obrazlaže.
„Predlagac amandmana, najpoznatiji vlaški političar me ubedio u kontra, da ne vredi glasati za ono što on predlaže jer nema nikakvu konstantu, odnosno danas priča jedno kao analitičar, a sutra priča drugo kao političar“, rekao je Rističević, dodajući da o elementima patriotske ekonomije priča čovek, čiji je koalicioni partner , preko koga je došao u parlament, u vreme dok Rističević je zamerio Vukadinoviću što, kako je rekao nije kritikovao potpisivanje SSP-a i što danas kao poslanik priča jedno, a drugo je pričao dok je bio analitičar.
“USkupštini ima kolege koji nikada nisu kupovali srećke, a redovno su dobijali na lutriji.
Redovno je dobijao na lutriji jedan vlaški političar, ali srećke nije kupovao“, kazao je Rističević podsećajući tako da je Vukadinović na jednim izborima nastupao i na listi Vlaške nacionalne manjine i da je reketirao“ Državnu lutriju Srbije. Vukadinović je odbacio sve optružbe Rističevića,a poslanik DS Radoslav Milojičić negodovao je , jer je Rističeviću omogućeno da govori o temi van dnevnog reda, a da su njemu prošle nedelje izrečene dve opomene , jer se navodno nije držao dnevnog reda , optužujući Veroljuba Arsića da ima dvostruke aršine .
„Ako nemate takve aršine, onda dozvolite da i mi iz DS govorimo nešto što nije u skladu sa dnevnim redom. Nemojte da nam oduztimate reč i da mislite da ćete nas ućutkati opomenama i izbacivanjem iz sale . Ako nas izbacite iz sale desiće sesala na ulici , što mi ne podržavamo . I da pitam ponovo – odakle državnom sekretaru Ministarstva finansija 400.000 eva za kupovinu vile“ Sada ćete mi verovatno oduzeti reč“, naveo je Milojčić.
„Ne, sada vam izričem opomenu“, rekao je Arsić navodeći da su potpuno izjednačena prava i opozicije i vlasti ida je i Rističević opomenut da se vrati na temu .
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.