Agencija Blumberg tvrdi da sve zemlje bivše Jugoslavije sada imaju realne šanse za članstvo u Evropskoj uniji, ali na tom putu treba rešiti još „nekoliko sukoba“.
Skoro dve decenije od završetka poslednjeg rata na Balkanu, postoji šansa da termin „balkanizacija“ postane stvar prošlosti, navodi agencija Blumberg te tvrdi da sve zemlje bivše Jugoslavije sada imaju realne šanse za članstvo u Evropskoj uniji, ali napominje da na tom putu treba rešiti još „nekoliko sukoba“, od kojih kao najintenzivniji pominju onaj između Srbije i Kosova.
Blumberg u tekstu pod nazivom „Zamislite Balkan bez balkanizacije“ podseća na prvi susret predsednika Srbije i Kosova, Aleksandra Vučića i Hašima Tačija, u augustu u Austriji, gdje su razgovarali o mogućim kompromisima, uz opasku da je „to bio momenat nade“.
Agencija, međutim, dodaje da će biti neophodno mnogo više strpljenja da bi se od nade nastali opipljivi rezultati.
Ekonomska zaostalost i korupcija
Evropska unija je, kako se navodi, „neporecivo najefektivnija mirovna mašinerija, s tendencijom da izbriše granice i umiri sporove bez upotrebe sile“, a do sada su samo dve bivše jugoslovenske države, Slovenija i Hrvatska, postale njene članice.
„Ostalih pet, ako se Kosovo računa, kao poslednje koje je proglasilo nezavisnost, koju ne priznaje pet država članica EU-a, ostaju na čekanju“, navodi se u tekstu.
One su, navodi Blumberg, „sputane ekonomskom zaostalošću i korupcijom, kao i sukobima kakve EU ne želi unutar svojih okvira“.
Srbiju Blumberg naziva prvakom u trci za članstvo u EU, ali navodi da je pred njom težak zadatak, jer, kako objašnjava, EU od nje zahteva „sveobuhvatan, pravno obavezujući sporazum za normalizaciju odnosa s Kosovom“, i to je, tvrdi agencija, uslov za pridruživanje, što je, dodaje, uslov i Kosovu za napredak.
Zašto je Vučić hvalio Miloševića
Pregovori o normalizaciji, koji traju od 2011. godine, po oceni Blumberga, idu „bolno polako“.
U tekstu se podseća da je upravo zbog toga šefica evropske diplomatije Federika Mogerini ohrabrila Vučića i Tačija da potraže politički kompromis, ali konstatuje da su prepreke bile velike.
„Vučić je nedavno pohvalio bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića, koji je umro 2006. godine, tokom suđenja za ratne zločine, spomenuvši ga kao ‘’velikog vođu’’. On i Tači, koji je nekada bio pripadnik kosovskih gerilskih snaga koje su se borile protiv Miloševića, moraju prikriti međusobne antipatije samo da bi razgovarali. Uspomene na rat na Kosovu su i dalje snažne“, navodi se u tekstu.
„Pregovori nisu za javnost“
Mogerini i aktuelni sastav Evropske komisije završavaju naredne godine mandat, podseća agencija, uz opasku da bi ona sigurno želela mandat završiti trijumfalno, ali i uz upozorenje da bi neizvesnost po pitanju budućeg sastava EK-a i njenog stava o proširenju Unije takođe mogli uticati na ubrzanje procesa pregovora.
Zbog svega toga, a u trenutku kada su se Vučič i Tači pojavili na pregovorima o mogućnosti razumene teritorija kao rešenju, na kratko je delovalo kao da bi se nekim čudom stvari mogle uskoro razrešiti, primećuje Blumberg, ali i konstatuje da je taj utisak najverovatnije preuranjen.
U tom smislu, agencija pominje da su se i stručnjaci iz Srbije i sa Kosova samo nasmejali na pitanje da kažu na kojoj je tački trenutno proces normalizacije te zaključuje: „O čemu god da strane pregovaraju, to nije za javnost.“
Tekst preuzet sa portala Al Jazeera.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.