Balkan će ponovo biti ključna tema na dnevnom redu, ocenio je bivši britanski ministar Denis Mekšejn, uoči današnjeg sastanka ministara spoljnih poslova Evropske unije.
Bivši ministar zadužen za Balkan u vladi Tonija Blera ocenio je da je Prespanski sporazum redak primer ozbiljnog diplomatskog prodora dvojice mladih, levo orijentisanih, premijera, Ciprasa i Zaeva, koji su odlučili da prekinu tridesetogodišnji spor oko imena Severne Makedonije.
„Grčka je pristala da podrži ulazak Severne Makedonije u NATO i EU“, istakao je Mekšejn u tekstu za Euroaktiv, dodajući da grčke diplomate „tiho“ podržavaju i ulazak Albanije u Evropsku uniju.
„Baš kao što je ulazak Poljske i drugih istočno-evropskih zemalja u EU pomogao u poboljšavanju njihove ekonomije i stvaranju novih radnih mesta, nadamo se da će se “osmotski” efekat Evropske unije na podizanje standarda u poslovanju i vladavini prava, preneti i na Albaniju i Severnu Makedoniju“, napisao je Mekšejn u autorskom tekstu.
Bivši britanski ministar piše za Euraktiv i o korupcionaškoj aferi koja potresa Albaniju već 20 godina, a koja pravi ozbiljne tenzije između Evropske unije i vlade u Tirani. Od februara su se u Tirani održavali protesti koje je organizovao Ljuljzim Baša, lider Demokratske stranke, ističe Mekšejn, dodajući da je Baša time pokušao da pokaže stvarno stanje u Albaniji.
“Baša ima značajnu podršku američke alt-desnice, i koristi sliku sebe i Donalda Trampa, na svim društvenim mrežama, uz stalne napade na medije u Albaniji koji ga kritikuju”, piše bivši britanski ministar, dodajući da su tužioci u Tirani prošle nedelje pokrenuli istragu o Bašinom davanju 625 hiljada dolara američkim lobistima.
„Da li će ovo biti još jedan korak nazad za Albaniju i Severnu Makedoniju ostaje da se vidi“, zaključuje Mekšejn.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.