Lični stavovi • 11.01.2025. 19:08
14. januar 2025.
GalerijaKlub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.
I da se svi ili većina proteranih vrati svojim kućama a Parlament bude sastavljen iz dva doma. Jedan stranački a drugi narodni gde ne može biti proglašavanja. Da Kosovo bude država dva naroda a službeni jezik srpski i albanski itd. Možda bi i tom slučaju imalo smisla to što pricas
R. Kosovo je građanska država sa potpuno ravnopravnim Albancima i Srbima i ravnopravnim albanskim i srpskim jezikom. Po ustavu Srbima je zagarantovanih deset mesta u parlamentu i potpresednik skupštine. Potpresednik vlade i dva do tri ministarstva obično za povratak, poljoprivredu i slično ali ne i ministarstvo unutrašnjih ili spoljnih poslova što bi bilo dokaz da se Srbi poštuju. Obavezna dvojezičnost se nigde ne poštuje, predsednik Tači ne zna ni reč srpski, Haradinaj govori hrvatski a kosovarski ne postoji. Sve u svemu, ustav R. Kosovo je mrtvo slovo na papiru.
Zato, mora doći do razgraničenja a u ostatku R. Kosovo Srpska Zajednica Opština + (preostalih šest srpskih opština sa apsolutnom većinom) po Briselu a može i Južnom Tirolu, kao i eksteritorijalnost SPC po Vatikanskom modelu koji bi obuhvatala sve i sve njene Metohe.
Ako se to postigne onda možemo priznati dogovorene granice i uz specijalne veze poput sa R. Srpskom, dvojnim državljanstvom (što u ustavu već postoji) i sada interno raseljenim licima priznati status izbeglica kao i po ispunjenju svih uslova omogućiti pristup EU 2025.god. CG i Srbiji a Albaniji, Makedoniji, R. Kosovo i BiH kada ispune sve uslove pa i posle moritoringa nad R. Kosovo i BiH o ispunjenju i maksimalnom poštovanju i Dejtona za BiH i nekog Berlinskog npr. u vezi albansko srpskog dogovora.