Mihajlović: Priča o Rio Tintu se politizuje, građani treba da učestvuju u donošenju odluka 1Foto: Ministarstvo rudarstva i energetike

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović poručila je danas građanima koji su zbog loše ekološke situacije u Srbiji protestovali ispred Doma Narodne skupštine, da su vrata njenog ministarstva otvorena za razgovor.

Mihajlovićeva je gostujući na televiziji Prva pozvala sve zainteresovane da učestvuju u donošenju odluka i javnim raspravama.

Govoreći o pobuni građana i nevladinih organizacija zbog najave kompanije Rio Tinto da će u okolini Loznice početi izgradnju podzemnog rudnika za eksploataciju jadarita ona je navela da se neće uraditi ništa što bi ugrozilo životnu sredinu.

„Priča o Rio Tintu se politizuje. Poštovaće se standardi… Studije o Rio Tintu nisu završene“, rekla je ministarka.

Ocenila da svi govore o termoelektrana kao najvećim zagađivačima, ali da zaboravljaju na individualna ložišta, koja su posle saobraćaja i velikih energetskih postojenja, poput elektrana, treći najveći zagađivač.

„U novim zakonima iz oblasti energetike, biće zabranjeno da se guma i plastika koriste za sagorevanje, ali će i onima koji koriste ugalj i mazut biti dat rok do kraja godine da pređu na čistije i zdravije izvore energije, bilo da je u pitanju pelet, gas ili električna energija“, navela je ministarka.

„Svesni smo da mnogi to ne mogu da urade sami i zbog toga ćemo, kao i kad je u pitanju zamena stolarije, i to podržati kroz Upravu za energetsku efikanost, ali i kroz fondove kojima upravlja Ministarstvo zaštite životne sredine“, rekla je Mihajlovićeva.

Novim zakonima biće zabranjeno da se guma i plastika koriste za loženje

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je danas da će država kroz novu Upravu za eneregetsku efikasnost, koja će biti formirana u junu, pomoći građanima koji koriste individualna ložišta da pređu na energente koji ne narušavaju zdravlje i životnu sredinu.

Gostujući na TV Prva ona je navela da su, posle saobraćaja i velikih energetskih postrojenja kao što su termoelektrane, treći najveći zagađivač individualna ložišta, kojih u Srbiji ima oko 1,2 miliona, a koriste ugalj i mazut, a neretko i gumu i plastiku.

Novim zakonima biće zabranjeno da se guma i plastika koriste za loženje, a onima koji koriste ugalj i mazut biće dat rok do kraja godine da pređu na čistije i zdravije izvore energije, bilo da je u pitanju pelet, gas ili električna energija, kazala je Mihajlovićeva.

S obzirom da mnogi ljudi to ne mogu da urade sami, dodala je, država će to podržati, kao i kad je u pitanju zamena stolarije, subvencionisanjem do 50 odsto troškova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari