Mijačić: Briselski sporazum ostaje temelj za sve buduće razgovore, Priština ne može pobeći od obaveza 1Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 35 Dragiša Mijačić kaže da Briselski sporazum ostaje temelj za sve buduće razgovore o putu ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i za Kosovo onlajn ocenjuje da nije bitan format dijaloga, već ispunjavanje obaveza.

Komentarišući izjavu Marte Kos tokom saslušanja u Evropskom parlamentu, o potrebi za novim pristupima u dijalogu između Beograda i Prištine, Mijačić navodi da ona zaslužuje pažnju, ali da se radi o subjektivnom mišljenju koje nema uticaj i ne menja suštinu pregovaračkog procesa, prenosi Kosovo Online.

Pre svega podseća da Kos još nije izabrana za komesarku za proširenje i da njeno imenovanje mora da prođe kroz različita tela.

“Ona je na saslušanju dala neke izjave, ali to ne znači nužno da će ona biti izabrana za komesarku, mada postoje velike šanse. Druga bitna stvar je da se komesar za proširenje ne bavi pitanjima dijaloga. Tako da njeno mišljenje o dijalogu je subjektivno mišljenje, ono svakako zavređuje pažnju, ali komesar za proširenje nema nikakve ingerencije kada je u pitanju dijalog. Otuda i čudi njena izjava koja ide u tom pravcu”, kaže naš sagovornik.

Izričit je da temelj za sve buduće razgovore ostaje Briselski sporazum i njegov aneks iz Ohrida.

“Da dijalog ne ide nekim željenim pravcem, to znaju svi, uključujući Martu Kos. Da je potreban drugačiji model pregovaranja, to zaista jeste, ali ono što je osnova, to je sporazum o putu ka normalizaciji koji je prošle godine prihvaćen u Briselu i njegov ohridski aneks. Oni će biti osnova za sve buduće razgovore na nivou Evropske platforme u dijalogu između Beograda i Prištine”, navodi Mijačić.

Govoreći o stavu Prištine koja već godinama insistira na promeni formata dijaloga, u čemu je podržavaju i pojedini evroposlanici, Mijačić je istakao da nije bitan format, već ispunjavanje svojih obaveza.

“Priština ima obavezu u okviru sporazuma o putu ka normalizaciji, tako da bez obzira na format ona neće pobeći od svojih obaveza. Ono što pokušava Priština je da nametne neke druge teme kako bi izbegla formiranje Zajednice srpskih opština, što je obaveza Prištine ne samo iz poslednjeg sporazuma, nego i iz onog iz 2013. godine. Otuda ti zahtevi Prištine za menjanje formata neće promeniti suštinu, to jest neće promeniti zahteve međunarodne zajednice da se formira ZSO”, kaže on.

Dodaje da su u poslednje vreme zahtevi Prištine mnogobrojni, ali da im oni nisu doneli nikakav rezultat.

“Svaki put kada se izađe sa nekim predlogom Priština ima kontrapredlog. Kada je Evropska unija izašla sa planom o tri tačke, oni su dali svojih pet tačaka. Kada je EU dala plan o sekvencijalnom planu, oni su dali svoj alternativni sekvencijalni plan. Ali ni u jednom slučaju to nije urodilo plodom. Bez obzira šta zahteva Priština, jasne su obaveze koje imaju i Priština i Beograd. Ti zahtevi samo služe da se kupi vreme, a ne da se nešto uradi konstruktivno u smislu dijaloga”, zaključuje Mijačić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari