Da li će navodi o saradnji Milana Radoičića i Samoopredeljenja uticati na vlast u Srbiji? 1foto FoNet Milica Vučković

Niz objavljenih snimaka razgovora, prepiski i navoda o tome da je Milan Radoičić iz Srpske liste neposredno uticao na izbor Vjose Osmani, i sarađivao sa strankom Aljbina Kurtija, imaće unutrašnju upotrebu na Kosovu, dok verovatno neće uticati na srpske vlasti. Međutim, još jednom učiniće vidljivim političke spone Beograda i Prištine koje su neraskidive još od 2012, smatraju sagovornici Danasa.

Na kosovskoj političkoj sceni u poslednjih par nedelja izašlo je nekoliko navodnih dokaza o komunikaciji zvaničnika Srpske liste, među kojima se nalazi i nekadašnji potpredsednik te stranke Milan Radoičić, sa predstavnicima kosovskih vlasti.

Najpre je objavljen snimak razgovora poslanice Samoopredeljenja Mimoze Kusari-Lilje koja sa Slavkom Simićem i Milanom Radoičićem dogovara glasove za određene zakone koje je predložila vladajuća većina.

Nakon toga, prištinski mediji objavili su i WhatsApp prepisku Kusari-Ljilje i Simića u kojoj dogovaraju susret kosovske poslanice sa Radoičićem, u kojem je posebnu pažnju javnosti izazvalo obraćanje Simiću sa „brate“.

Naši sagovornici su već isticali da se ti snimci objavljuju za potrebe kosovske unutrašnje politike, odnosno diskreditovanja određenih političkih aktera.

Kako je Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose istakao ranije za Danas, prepiske i snimci objavljeni su kako bi se Kurtijeva stranka diskreditovala, dok bi time pokret kosovske predsednice Vjose Osmani dobio političke poene.

Ipak, kosovski mediji su juče objavili da su dva poslanika na kvoti SL, Adem Hodža i Fadil Gaši u Skupštini glasali za Vjosu Osmani prilikom izbora za predsednika, tek nakon što su prema njihovim rečima, za to dobili dozvolu od Milana Radoičića, koji je u tom trenutku bio u bekstvu kao osumnjičeni za ubistvo Olivera Ivanovića.

Iako se ovi materijali koriste za takmičenje između kosovskih političara, sa druge strane još jednom obelodanjuju povezanost SL sa kosovskim vlastima protiv kojih se Beograd, barem deklarativno, svim snagama bori.

Zbog toga se postavlja pitanje, hoće li ovakve aktivnosti SL, kao “produžene ruke” beogradskih vlasti ikako moći da utiču na srpske vlasti.

Srpska lista već ima istoriju saradnje sa kosovskim vlastima

Da li će navodi o saradnji Milana Radoičića i Samoopredeljenja uticati na vlast u Srbiji? 2
foto: Printscreen/YouTube/Kosovo Online

Miloš Pavković, istraživač Centra za evropske politike smatra da u ovoj priči nema mesta senzacionalizmu, posebno zato što su se ovi razgovori vodili između Radoičića i Kusari-Ljiljevodili pre događaja u Banjskoj, dok je on bio potpredsednik SL.

“Nije čudno, i legitimno je da politički predstavnici razgovaraju i pregovaraju o glasanju za određene teme. Međutim, jeste simptomatično da predstavnici Samoopredeljenja i SL vode takve pregovore, a u javnosti su neprijateljski nastrojeni jedni prema drugima”, pojašnjava Pavković.

Ipak, naš sagovornik ističe da ne treba očekivati da će ova informacija imati veći uticaj na Beograd i vlast u Srbiji jer SL već ima istoriju saradnje sa svim prethodnim vladama na Kosovu.

Saradnja Beograda i Prištine je neraskidiva već 12 godina

Narodni poslanik Narodnog pokreta Srbije Aleksandar Ivanović najpre ističe da ono što danas vidimo na Kosovu nije posledica pogrešnih taktičkih poteza srpske strane, već da se radi o “jasno definisanoj agendi izvlačenja Srbije i ustupanja tog dela naše teritorije institucijama u Prištini”.

“Isključivo zato Beograd favorizuje samo jednu političku opciju, odnosno SL. I zato na čelu te liste kao centralnu političku figuru postavlja čoveka sa ozbiljnim krivičnim dosijeom, Milana Radoičića”, tvrdi Ivanović.

On tvrdi da beogradske vlasti nisu tražile nijednog “autentičnog Srbina, diplomatu, nekoga ko govori svetske jezike ili ima političko iskustvo ili radnu biografiju koja daje za pravo da će doneti ispravne odluke”, jer kako kaže, sa njihove tačke gledišta nije bilo potrebno boriti se i dovijati, već samo “sprovoditi agendu, a to su radili isključivo silom”.

Da li će navodi o saradnji Milana Radoičića i Samoopredeljenja uticati na vlast u Srbiji? 3
Foto: print screen N1

“I zato ne treba čuditi zašto toliko zapaljenih automobila, polomljenih glava, zapaljenih kancelarija svih onih Srba koji su se bunili na Kosovu”, kaže naš sagovornik.

Uprkos svemu ovome, Ivanović ističe da ovo „nažalost neće uticati na situaciju u Srbiji”.

“Kažem nažalost, zato što se ništa specijalno novo nije desilo što se ne dešava prethodnih 12 godina”, pojašnjava sagovornik Danasa.

Kao i prethodni sagovornici, Ivanović tvrdi da snimci i prepiske isplivavaju za unutrašnju upotrebu na Kosovu, pogotovu zato što je od događaja u Banjskoj Radoičić “dodatno inficiran”.

“To da se oni dogovaraju je jasno. A nemojmo zaboraviti da smo imali i snimke SL sa jahte Bedžeta Pacolija. Dakle, ta politička spona je neraskidiva od 2012. godina na ovamo. Ne treba kriti ni to da trgovina narkoticima, šverc goriva i saradnja kriminanih grupa savršeno funkcionišu sve vreme dokle god postoji restrikcija robe iz Srbije”, ističe Ivanović.

Naš sagovornik podseća i na “virtuozne načine” na koje je Radoičić uvek uspevao da izmakne policijskoj akciji njegovog hapšenja, poput bežanja kroz prozor njegove vile u sred noći i dodaje da je suština u tome daje on sa albanske strane uvek dobijao dojavu kako bi imao vremena da se skloni.

“Sve to govori o jednoj čvrstoj saradnji. Za sve ono što zvanični Beograd etiketira i prstom upire u svakog ko im se suprotstavi glavni adut im je “vi ste Kurtijevi saradnici, to što vi pričate se govori i u prištinskom parlamentu, vi ste na istom platnom spisku, radite protiv interesa Srbije” i tako dalje”, kaže Ivanović.

On dodaje da se tim napadima pokušava prikriti činjenica da je trenutna vlast došla na talasu predaje Kosova, “da 12 godina to sprovode, anesteziraju srpski narod kvazi-patriotizmom, i širenjem nekih zastava dugih stotine metara, dok u poleđini svega toga suštinski predaju sve što je moglo da se predaje, čak i ono što im nije traženo”.

Kako kaže sagovornik Danasa, završni udarac je bio Banjska, kao eksplicitni zahtev Kurtija “da ono što je Radoičić okupljao a Srbija plaćala i obučavala, preko noći mora da nestane sa Kosova”.

“Banjska je to učinila, nikoga od njih dole više nema niti će više moći da kroče na teritoriju Kosova i Metohije i od tog trenutka Kurti sa svom svojom administracijom šeta severom Kosova, kupaju se na Gazivodu za koje smo se zaklinjali da nećemo predati, piju kafu u centru Mitrovice, hapse koga god hoće, love ljude kao zečeve, sve ono što je predsednik Srbije čvrsto garantovao svojom rečju da se to nikad neće desiti, da će Srbija imati brutalnu reakciju na sve to”, kaže Ivanović.

Kao tu brutalnu reakciju ističe – spremanje palačinki.

“Imamo strašan recept koji možemo da ponudimo međunarodnoj zajednici”, zaključuje sagovornik Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari