Povodom novog napada Vučićevih lojalista na studente Pravnog fakulteta u Beogradu, nakon koga je šest studenata završilo zbog povreda u Urgentnom centru reagovao je Milan Tanović, šef odborničke grupe Zajedno za Šumadija – POKS.
„Na ovaj način vlast pokazuje da im ništa nije sveto i da su spremni na sve kako bi ostali na vlasti. Navikli smo na napade na opozicionare kao i na nestranačke ličnosti koje ne podržavaju ovu vlast,međutim napadi na našu decu,budućnost Srbije, je nešto najgnusnije što su mogli da urade”, kaže Tanović u svom obraćanju javnosti i medijima.
Međutim, po njegovom mišljenju, umesto da umrtve proteste i zaplaše studente, uradili su nešto sasvim suprotno, probudili su gnev kako samih studenata da budu još istrajniji u svojim zahtevima, tako i u njihovim roditeljima, bakama i dekama, da se i oni aktivno uključe u njihovu borbu.
– Vlast jednostavno nema rešenje protiv ovih mladih ljudi. Ne pomažu ni pretnje kako studentima tako i roditeljima, ni medijsko etiketiranje, ni fizički napadi, a svakako ni najjače oružje vlasti do sada potkupljivanje, smatra on.
Po Tanovićevim rečima predsednik je ponovo lukavo smislio način da pokuša da skrene pažnju sa goruće teme, a to su studentski protesti, pa loptu prebacuje na drugi teren.
– Pokušava da nekim savetodavnim referendumom o poverenju građana predsedniku republike, koji bi takođe namestio, otupi studentsku oštricu. Savetodavni referendum „nije pravno obavezujući”, pa zakonodavna i izvršna vlast nije dužna da postupi u skladu sa referendumskom odlukom, piše u Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi. Razlikuje se od obavezujućeg referenduma, koji se takođe usvaja većinom glasova izašlih birača i koji „proizvodi pravno dejstvo od dana proglašenja ukupnih rezultata referenduma”, ističe Tanović, dodajući da su Ustavom jasno definisani načini prestanka mandata predsednika Republike a to su: kad mu istekne mandat, ostavkom ili razrešenjem.
U Zakonu o predsedniku Republike piše da se odluka o razrešenju predsednika Republike Srbije donosi se u Narodnoj skupštini ukoliko se smatra da je povredio Ustav, a za pokretanje glasanja o razrešenju potrebna je podrška najmanje trećine poslanika, zatim Ustavni sud u roku od 45 dana odlučuje da li je do povrede Ustava došlo. Ako se utvrdi da jeste, procedura se nastavlja u skupštini, gde je potrebno dve trećine glasova za razrešenje predsednika, dakle opet bi ostali njegovom razrešenje odlučivali poslanici.
Opozicija a i građani, po njemu, treba da bojkotuju taj neobavezni savetodavni referendum jer isti nema svrhe.
– Dragi studenti, đaci, ovom prilikom vam čestitam na lekcijama koju dajete kako vlasti,tako i opoziciji i želim Vam da istrajete u svojoj borbi za neko bolje društvo, završio je Milan Tanović, svoje reagovanje na napad na studente beogradskog Pravnog fakulteta.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.