Skupština Srbije je mesto na kom treba raspravljati o situaciji na Kosovu i Metohiji i bilo bi dobro postići neku vrstu konsenzusa i saglasnosti svih političkih aktera, rekao je u Novom danu Branko Miljuš, član Predsedništva Stranke slobode i pravde. On je dodao da bi bilo dobro da takav dokument koji izađe iz parlamenta podrže i SANU, nevladin sektor, ali i Srpska pravoslavna crkva.
„SSP ima svoju političku platformu, ali spremna je da razgovara o svemu što je definisano Rezolucijom 1244. Za taj dokument bi bilo sjajno da dobije podršku SANU, nevladinih organizacija, SPC, jer bi to pomoglo i osnažilo poziciju Srbije. Mi ne govorimo o tome kakvu poziciju će imati Aleksandar Vučić, mene zanima kako će ti ljudi da žive“, rekao je Miljuš, za N1.
On je istakao da je zveckanje oružjem zastrašujuće i da podstiče ljude da nastave da se iseljavaju sa Kosova, te dodao da je na SSP-u da uradi sve što može da dođe do zajedničkog stava da bi se osnažila pozicija Srbije.
„Naše iskustvo u regionu je tragično, zato je obaveza svakog odgovornog čoveka da pazi šta govori i radi u ovom periodu. Zato smo mi kao politička organizacija u obavezi da u skupštini damo svoj doprinos da se to desi“, istakao je Miljuš.
Upitan o tome da li će SSP u skupštini podržati neka rešenja, nevezano za to ko ih je predložio, gost Novog dana kaže da njegova stranka jeste opozicija režimu, ali nije opozicija Srbiji.
„Pokušaćemo da u parlamentu podržimo ono što su naše politike, ma od koga dolaze. Ne možemo glasati protiv svojih uverenja, onoga što zastupamo i onoga što mislimo da je interes Srbije samo zbog toga ko je to predložio“, kazao je Miljuš.
Odgovarajući na kritike što SSP poziva na konstruktivnost i smirivanje tenzija, on kaže da se retorika malo promenila prema čitavoj opoziciji, pa i prema Draganu Đilasu i SSP-u i da je to dobro. Dodaje, pak, da „izgleda nekim kolegama iz opozicije smeta što nas ne napadaju više“.
On objašnjava da je interes Srbije da se što pre reši ovag režima, ali da ta tranzicija vlasti mora da bude mirna. Ističe da smena Vučića nikada nije bio glavni diskurs SSP.
„Ova vlast je aktuelna, građani su je izabrali na izborima za koje mislim da su nefer i nepošteni, ali se to desilo. Mi smo odlučili da učestvujemo na tim izborima. Mi smo se odlučili da se bavimo politikom zbog ljudi, a ne zbog sebe. To nećemo učiniti ako nemamo dijalog“, rekao je Miljuš.
Gost Novog dana napominje da SSP neće odustati ni od jednog svog bazičnog stava, ali da i pored toga „skupština nije mesto za besciljno nadgornjavanje i uvrede, već mesto za donošenje rešenja da bi građani živeli bolje“.
Vulin kidnapuje Vladu
Govoreći o tome što Srbija već šest meseci čeka formiranje nove vlade, član Predsedništa SSP ističe da je neodgovorno da već pola godine imamo vladu u tehničkom mandatu i to u situaciji globlane krize i „kada imamo državu u kojoj se mnogo toga raspada“.
On navodi tri bitna razloga zbog čega je vlada već trebalo da bude formirana, odnosno zašto je treba formirati što pre. Prvi je da Srbija izbegne put samoizolacije tako što će svoju spoljnu politiku uskladiti sa spoljnom politikom Evropske unije. Drugi je donošenje seta mera koji će biti podrška građanima u vremenima krize. A treći je „da se prestane sa kidnapovanjem vlade od strane Aleksandra Vulina“.
Miljuš kaže da se Vulin malo bavi policijom, malo Zdravkom Ponošem, a onda „trkne do Rusije“.
„Nejasno je da li je ministar policije, za evropske integracije, za spoljne poslove. Gde su svi ti ljudi“, pita Miljuš.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.