Ministarka privrede Kosova: Šteta na kanalu Ibar-Lepenac oko 400,000 evra, bila bi mnogo veća da je prekinuto vodosnabdevanje 1Foto: KoSSev

Oko 400,000 evra je šteta koja je pričinjena terorističkim napadom 29. novembra 2024. godine na kanalu Ibar – Lepenac, dok je ciljana šteta bila oko 2,5 miliona evra.

Ovo je saopšteno danas tokom posete premijera Aljbina Kurtija i ministarke privrede Artane Rizvanoli preduzeću Ibar-Lepenac u Prištini, prenosi KoSSev.

Ministarka Rizvanoli je izjavila da je zahvaljujući angažmanu institucija, nakon terorističkog napada, omogućeno da termoelektrane nastave sa radom.

„Ciljana šteta koja bi nastala da je došlo do prekida snabdevanja, kao što je bilo planirano, bila bi oko 2,5 miliona evra samo za uvoz električne energije, da ne govorimo o paralizovanju ekonomskih aktivnosti, grejanju građana, snabdevanju vodom i mnogim drugim uslugama. Zato je veoma važno za sve aktere da imamo na umu kada govorimo o ovoj temi, da je glavni fokus i ključna poruka da je sprečen veliki gubitak. Ne zato što je cilj napada bio nevažan, već zato što nije postigao svoj cilj, i to zahvaljujući brzom i ispravnom reagovanju institucija, posebno Ibar-Lepenca“, izjavila je Rizvanoli.

S druge strane, generalni direktor preduzeća Ibar – Lepenac, Faruk Mujka, istakao je da su tokom sastanka sa premijerom Kurtijem diskutovali o terorističkom napadu 29. novembra u Varagama u Zubinom Potoku.

„Napravili smo preliminarnu analizu, šteta, popravka i renoviranje koštaće nas oko 400,000 evra, ali ovo će se raditi u saradnji sa Svetskom bankom, sa kojom realizujemo projekat popravke kanala Ibar – Lepenac, koji bi trebalo da bude završen 30. juna naredne godine. Šteta će biti sanirana što je pre moguće, ali projekat Svetske banke će biti završen naredne godine. Radovi će biti završeni što je pre moguće, verujem da će biti funkcionalno za dve – tri nedelje“, rekao je Mujka.

Mujka je upitan i o „zemljištima koja su bila uzurpirana oko kanala Ibar – Lepenac“.

„Nije nam palo na pamet ranije, ali verujem da ste i vi svesni da je pristup naših institucija ranije bio vrlo ograničen tamo, hvala Bogu i uspešnoj vladi, sada je pristup našim imanjima na severu mnogo lakši“, rekao je Mujka.

Prethodno su ministarka Rizvanoli i premijer Kurti posetili preduzeće Regionalno vodovodno preduzeće Priština.

Generalni direktor RVP Priština, Arsim Fetahu, govorio je o dostignućima kompanije i projektu otpadnih voda.

„Tačno je da poslednjih godina imamo veću naplatu, povećali smo stopu naplate na više od 100%. Takođe, naplaćujemo i prethodne dugove. U vrlo dobroj smo fazi realizacije kapitalnih investicionih projekata u oblasti pijaće vode, ali i u delu otpadnih voda. Projekat za koji se očekuje da bude rešenje za otpadne vode u Prištini, Gračanici, Kosovu Polju, Obiliću, premašuje vrednost od 230 miliona evra“, rekao je on.

Uveče 29. novembra u Varagama došlo je do eksplozije na kanalu Ibar – Lepenac, nekoliko sati nakon što je Kosovska policija saopštila da je pojačala sigurnosne mere na nivou zemlje.

Nakon napada, kosovske vlasti saopštile su da je za uništavanje kanala korišćeno 15 kilograma eksploziva.

„Možemo slobodno reći da je ovo najveći napad na kritičnu infrastrukturu od završetka rata na Kosovu“, rekao je ministar unutrašnjih poslova, Dželjalj Svečlja.

Premijer Kurti je rekao da je napad bio teroristički i da su ga organizovale kriminalne bande uz podršku zvaničnog Beograda.

Ibar – Lepenac snabdeva Zubin Potok, Južnu Mitrovicu, Severnu Mitrovicu, Vučtirn, Glogovac, deo Prištine i celo Kosovo Polje, kao i Kosovsku energetsku korporaciju.

U međuvremenu, Savet bezbednosti odobrio je dodatne mere za jačanje sigurnosti oko kritičnih objekata i tamo gde se pružaju usluge od posebnog značaja.

Napad su osudile Sjedinjene Američke Države i druge zemlje Kvinte.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari