Mišljenje SPC o Kosovu važno, ali ne sme biti dominantno 1Foto: Medija centar

Mišljenje SPC mora se čuti i uvažiti, ali ne sme preovladati pri uobličavanju konačnog i jedinstvenog državnog stava za nastavak Briselskih pregovora, saglasili su se sagovornici Danasa po pitanju uticaja SPC u unutrašnjem dijalogu po Kosovu.

Sociološkinja Vesna Pešić, nekadašnja predsednica Građanskog saveza, u izjavi za Danas, kaže da joj nije jasno šta je povod, a šta cilj najavljenog dijaloga, ko su njegovi akteri, a smatra i da se ne može doći do zajedničkog stava oko Kosova.

– Predsednik Vučić mora prvi da izađe sa jasno formulisanom idejom šta je cilj razgovora o Kosovu, a ne poslednji kako je najavio. On mora da objasni pravac njegovog razmišljanja o ovoj temi, da ponudi platformu koja bi sadržala različite varijante i objašnjenja konsekvenci izbora koji napravimo. Tek onda možemo da otvorimo javnu debatu. Interesuje me kakvu obavezu Vučić preuzima otvaranjem debate. Meni sve ovo liči na obično izmotavanje, kao i mnoge prethodne situacije. Mislim da će on i ovu priču zaboraviti za 15 dana – smatra Pešić.

Ona dodaje da je stav Crkve poznat, ali podseća da se po Ustavu Republike Srbije, Crkva ne sme mešati u državne poslove.

– Stav SPC-a je poznat, ali zašto je najvažnije šta će da kaže Crkva? Ona ima pravo na stav kao i svaki drugi građanin ili institucija, međutim, ja taj stav ne bih posmatrala kao nešto što je od posebne važnosti. Treba prevashodno gledati interese građana i države, a ne interese Crkve – objašnjava sociološkinja.

Sa druge strane, Milovan Drecun, poslanik SNS i predsednik skupštinskog Odbora za KiM, smatra da je odluka o dijalogu zrela i politički racionalna, da je međunarodna pozicija Srbije sada povoljnija za rešavanje ovako delikatnog pitanja, a takođe je stava da se odluka o pristupu prema Kosovu mora doneti u državnim, a ne crkvenim telima.

– Konačnu odluku za predlog rešavanja kosovskog problema doneće oni koji su dobili mandat građana, ali da bi se formirao stav aktuelne vlasti neophodno je čuti i uvažiti stavove mnogih subjekata u srpskom društvu. Naravno da je Srpska pravoslavna crkva od posebnog značaja za srpski narod i njegov identitet i da je njihov stav je jedan od relevantnih, ali ne znači da će biti dominantan – izjavio je Drecun za Danas.

„Otvaranje teme unutrašnjeg dijaloga ne bih povezao sa nekim uslovljavanjem oko članstva u EU. Nama je u interesu da rešimo kosovski problem i odnose sa Albancima“, odgovara Drecun na pitanje, da li se inicijativa predsednika Vučića za unutrašnjim dijalogom može povezati sa uslovljavanjem Srbije na putu ka Evropskoj uniji priznanjem nezavisnosti Kosova.

Poslanik iz redova DS Goran Ješić poziv na dijalog vidi istovremeno kao neophodan korak, ali i „tragikomičnu izjavu sadašnjeg predsednika“.

– U društvu u kome se ljudi koji misle drugačije pet godina predstavljaju kao kriminalci, lopovi, izdajnici i ološ tragikomično je pozivati na dijalog. Ne možeš da razgovaraš sa kriminalcima, lopovima i žutim ološem o tako bitnim temama – ironično Ješić, kako kaže, citira Aleksandra Vučića.

Smatra da je namera vlasti da se dijalog i razgovori o ovoj temi izmeste van institucija.

– U parlamentarnoj demokratiji debata se vodi u parlamentu. Mi imamo situaciju da u poslednjih pet godina nemamo komunikaciju između predsednice parlamenta i šefa poslaničkog kluba. Nema komunikacije na tom nivou, a kamoli između Vlade i predstavnika opozicije. Za tako važne teme, poput pitanja Kosova, neophodan je širi društveni konsenzus. U tom dijalogu moraju svi da učestvuju, a primarno predstavnici vlasti i opozicije u parlamentu – ističe Ješić i dodaje da, „crkvene zajednice takođe moraju da iskažu stav, ali njihovi uticaji ne smeju biti preovlađujući. Kod ovakvih debata mora se čuti šira društvena zajednica“, zaključuje Ješić u izjavi za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari