– Kada se desi ovako nešto kao u Novom Sadu, političke razlike nisu važne, brišu se te granice – poručio je reči Pavle Cicvarić iz grupe Borba.
Mladi aktivisti, studenti i predstavnici omladine većine opozicionih partija učestvovali su danas u okruglom stolu „Sloboda aktivizma“ radi koordinacije daljeg delovanja, akcija i blokadi i poručili da će svoje ideološke razlike i predrasude ostaviti po strani „jer su tu zbog istog cilja“.
Dotakli su se i teme privođenja aktivista, a Nikola Ristić (SviĆe) osvrnuo se i na puštanje Ivana Bjelića iz pritvora. Kako je Ristić obajsnio, i ako uslovi u kojima je Bjelić bio zatvoren nisu bili humani, da su oni svesni da borba koju vode nije mirna već neko duže vreme, a da akcije privođenja aktivista neće uticati na njihovu želju da nastave sa akcijama.
Ristić je dodao da je za bezbednost aktivista važno da znaju koja su im prava a i da smaa organizacija SviĆe nudi pomoć mladim aktivistima i poručio da je bezbednost aktivista u javnosti.
– Akcije mogu biti odvojene, ali bezbednost mora da bude na prvom mestu – poručila je po ovom pitanju Jelena Banjac, predstavnica omladine Pokreta slobodnih građana.
Kako su objasnili, neće se insistirati na usklađivanju svih akcija po svaku cenu, već da je nekada važno da i jedni drugima koordinismno ne smetaju i u svojoj komunikaciji budu transparentni kakko bi što pre razumeli u kojim apektima borbe se beskompromisno slažu. Za glavni cilj postavili su kreiranje neformalne platforme u kojoj će svi biti dobrodošli da učestvuju, ali da se teži ka jednstvu.
Tokom sastanka, neki od učesnika govorili su o navodnim pritiscima službe koje su aktivisti proživljavali uz insinuacije da se sektor državne bezbednosti svojski trudi da razbije jedinstvo među organizacijama i političkim partijama.
U okruglom stolu učestvovali su predstavnici organizacija mladih Narodnog opkreta Srbije, Nove Demokratske stranke srbije, Zeleno-levog fronrta, Demokratske stranke, POkreta slobodnih građana, Novog lica Srbije, pokreta Kreni promeni, Sviće i Borba. Članovi pokreta Stav bili su sprečeni da prisustvuju.
Tokom sastanka učesnici su razgovarali o koordinaciji daljeg delovanja, bezbednosti aktivista, pravu na slobodu izražava, prevazilaženju razlika među političkim akterima i strategiji za buđenje narodne svesti i stvaranju uslova za promenu sistema.
Svi učesnici izrazili su zadovoljstvo što postoji raspoloženje za ovakav vid saradnje i poručili da je neophodno prevazilaženje ideoloških razlika jer, kako su ocenili, one predstavljaju podelu koja otežava ostvarnje njihovog zajedničkog cilja.
Emilija Milenković dotakla se i određene podele koja se pojavila među studentima zbog ovog sastanka, jer kako je objasnila, određeni broj njih ne želi da se dovodi u bilo kakvu vezu sa političkim akterima. Kako je objasnila, ovakvo raspoloženje proizilazi iz diskursa da je „politika prljava“, a učesnici sastanka složili su se da to nije činjenica i da je takva atmosfera stvorena zbog „onih koji se politikom bave i čine je prljavom“. Milenković je poručila da te ljude ne smeju da zanemare, a da će se lično založiti da se i njihova strana čuje.
Učesnici su se složili da je ova podela u neku ruku logična i da postoji razumevanje za one koji na taj način u borbi ne žele da učestvuju, ali da je jako važno voditi borbi i van i unutar institucija te da je saradnja sa političkim akterima nezaobilazna.
Ono na čemu su insistirali jeste da je koordinacija delovanja primarni cilj. Kako su objasnili, decentralizacija akcija građanske neposlušnosti pokazale su se kao uspešne i da je to dodatan razlog da se insistira na usklađivanju akcija radi efikasnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.