Predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić upozorio je prošlog vikenda u Nišu da rešavanje statusa Kosova i Metohije preti da destabilizuje ne samo Srbiju, već Balkan i širi region. Na sednici Glavnog odbora DS on je ponovio da predlog za rešenje statusa Kosova i Metohije specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija nije prihvatljiv za Srbiju ni u celini, jer implicira njegovu nezavisnost, a ni u pojedinostima.

Predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić upozorio je prošlog vikenda u Nišu da rešavanje statusa Kosova i Metohije preti da destabilizuje ne samo Srbiju, već Balkan i širi region. Na sednici Glavnog odbora DS on je ponovio da predlog za rešenje statusa Kosova i Metohije specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija nije prihvatljiv za Srbiju ni u celini, jer implicira njegovu nezavisnost, a ni u pojedinostima.
– Mi ne prihvatamo nezavisnost Kosova ne samo zbog toga što je na taj način ugrožena stabilnost Srbije, već i zato što smo ubeđeni da takav politički i pravni presedan može izazvati destabilizaciju celog regiona, kao i drugih zemalja koje imaju slične probleme. Ubeđeni smo da niko do kraja nije izračunao sve posledice jednog takvog presedana- rekao je Tadić.

Jednoglasno uz aplauz

U otvorenom delu sednice Glavni odbor DS verifikovao je svoje nove članove, među kojima su jedanaest predsednika okružnih odbora, 19 predsednika opštinskih odbora, 64 poslanika iz novog saziva Skupštine, jedanaest poslanika iz prethodnog skupštinskog saziva, kao i petoro „istaknutih članova“. Sve odluke prihvaćene su jednoglasno i uz aplauz.

On je kazao da ne misli da zemlja koja se olako odriče svog suvereniteta i državnog prostora zaslužuje poštovanje čitavog sveta. „Istovremeno smatram da zemlja koja olako stupa u ratne pohode takođe ne zaslužuje poštovanje tog istog sveta“, kazao je on uz zaključak da pregovori o statusu Kosova, koji bi trebalo da se završe 10. marta u Beču, predstavljaju „veliki izazov i iskušenje sa Srbiju, njeno rukovodstvo i njega lično“.
-Mi u tim pregovorima imamo zajedničku državnu politiku i u proteklih 12 meseci učinili smo veliki napor da u izuzetno teškim okolnostima odbranimo suverenitet naše zemlje. U ovom trenutku niko sa sigurnošću ne može da kaže kakva će biti konačna odluka o statusu Kosova na sednici Saveta bezbednosti UN, koja bi trebalo da se održi krajem marta ili početkom aprila. Nesumunjivo je da ona nije na Srbiji jer je pitanje Kosova internacionalizovano i to treba reći našim građanima.U zavisnosti od ishoda rešenja tog pitanja Srbija više neće imati isto lice -dodao je Tadić.
On je još kazao da posle presude stalnog Međunarodnog suda u Hagu po tužbi Bosne i Hercegovine za genocid Srbija ima i sudsku obavezu da izruči haške optuženike. Prema njegovim rečima, tom presudom je jasno rečeno da krivicu ne snose država i narod, već da je ona individualna.
– Nakon presude Međunarodnog suda u Hagu, kao najveće pravne instance modernog sveta koja je formirana od strane Saveta bezbednosti UN, niko ne može da kaže da se neizručenjem Ratka Mladića ili drugih optuženika Haškom tribunalu navodno čuva interes Srbije i naroda. Niko svojim neodlaskom u Haški tribunal ili sakrivanjem ovde i onde ne čuva interese Srbije već samo sebe, ali na uštrb Srbije i njenih građana. Svi koji su optuženi za ratne zločine moraju odgovarati pred Haškim tribunalom za takve zoločine. Obećavam da ću kao predsednik Srbije voditi politiku u skladu sa ovim stavom- rekao je Tadić, propraćen aplauzom.
Tadić je dodao da DS „i dalje čvrsto stoji iza predloga da Božidar Đelić bude mandatar buduće vlade“, što je takođe propraćeno dugim aplauzom. Podsetio je da je tokom razgovora o konstituisanju parlamenta koje je kao predsednik Srbije vodio sa političkim strankama jedino DS predložila konkretnog mandatara vlade.
On je podsetio da je jedino SRS tražila premijersko mesto, ali nije saopštila ime kandidata za tu funkciju. Stranke oko LDP su podržale Đelića, a DSS, G17 Plus i partije manjina nisu predložile svoje kandidate. „Pregovori sa DSS su bili ohrabrujući i važan znak jer se ta stranka složila sa načelima buduće vlade i njenim priotritetnim zadacima. Narednih dana ćemo o tome razgovarati i sa G17 Plus, strankama okupljenim oko LDP i partijama manjina, za koje smaramo da im je mesto u budućoj vladi Srbije. Taj prvi krug razgovora moramo da završimo veoma brzo, a onda da započnemo one o podeli resora. Ti razgovori će biti veoma teški jer, moram to otvoreno da kažem, stranke imaju interese od kojih neće odustati“, kazao je on, zaključujući da „pregovori o budućoj vladi moraju da se ubrzaju do krajnjih granica“, te da od eventualno novih izbora „niko ne bi imao koristi, jer bi u tom slučaju čitava ova godina bila izgubljena za nastavak pregovora za ulazak Srbije u EU, reforme i bolji život ljudi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari