Ne računajući izjavu šefa vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića da bi „trebalo ispitati sve navode o korupciji u pravosuđu u Euleksu zbog kredibiliteta te misije“, Beograd se više nije oglašavao zbog ove afere.

 Osim što Đurić zagovara kao neophodnost sprovođenje dela Briselskog sporazuma kojim se podrazumeva da se u opštinama sa srpskom većinom na KiM uspostave kosovski sudovi i tužilaštva proporcionalno etničkoj strukturi stanovništva, u Kancelariji za KiM nije moguće saznati šta je Beograd preduzeo zbog korupcije u Misiji EU, koja je na Kosovu zvanično razmeštena sa njegovom saglasnošću.

Rada Trajković iz Evropskog pokreta Srba sa KiM je „iznenađena slabim reagovanjem Beograda“, od kojeg pokrajinski funkcioner DSS Marko Jašić „ne očekuje ništa, jer vlast ćuti i kad je reč o nasilju nad Srbina na KiM i rušenju srpskih kuća u Klini, Istoku i Đakovići“. Oboje smatraju da zvanični Beograd treba da traži vraćanje mandata UN, dok funkcioner SNS i presednik Odbora za KiM Skupštine Srbije Milovan Drecun procenjuje da su takve ideje nerealne.

– Ništa spektakularno neće se dogoditi zbog afere korupcija u Euleksu. Sve će se zataškati. Što se tiče Srba, Euleks može da ode. Iz Ustava Kosova jasno je da je njegova uloga da instalira još jednu albansku državu na Balkanu, zbog čega smo sakupljali potpise protiv Misije EU, tražeći njeno povlačenje. Za Srbe je važno da se, do povratka srpske države na KiM, UN vrati mandat u punom obimu. Ali to neće biti moguće dok je u Beogradu ova vlast, koja je potpisivanjem Briselskog sporazuma Srbe gurnula u ruke separatističkih vlasti u Prištini – kaže za Danas Marko Jakšić.

Rada Trajković smatra da bi Beograd, „imajući u vidu da je prihvatio da EU preuzme odgovornost za vladavinu prava na KiM kao statusno neutralna misija, morao da reaguje“.

– Koruptivni kapacitet kosovskih Albanaca je veliki. Na Briselu je da se nezavisnom istragom pokaže da je Evropa odgovorna. Ali, ni istraga, niti bilo kakav proces ne mogu da vrate kredibilitet Euleksa. Beograd treba da pokrene inicijativu da se ojača Misija UN na KiM. Drugi problem je što ova afera dovodi u pitanje i kredibilitet Evrope u pogledu rada najavljenog specijalnog suda protiv zločina OVK – objašnjava za Danas Rada Trajković.

Na pitanje da li se Beograd uopšte pita kada je reč o Euleksu, čiji mandat Brisel poslednjih godina produžava u dogovoru sa Prištinom, Rada Trajković odgovara da je „prostor KiM, po međunarodnom pravu, još teritorija države Srbije“.

– Korupcijom u Euleksu prvenstveno bi trebalo da se pozabave EU i UN, jer je posle mišljenja SB Beograd prihvatio rekonfiguraciju Unmika i dolazak Euleksa. Na Beogradu je da diplomatskim kanalima podstakne i ohrabri istragu – ako je Euleks vrhovni nadzor za vladavinu prava na KiM, neprihvatljiv je ovako visok nivo korupcije u toj misiji – izjavio je za naš list Milovan Drecun.

Priština bez komentara

– Vlada Kosova neće se zvanično oglašavati povodom korupcije u Eueksu – rečeno je Danasu u Kabinetu odlazećeg kosovskog premijera Hašima Tačija. Izvori našeg lista u Vladi Kosova nezvanično kažu da je Priština zahvalna Euleksu na pomoći u stvaranju kosovske države i da se neće mešati u unutrašnje procedure Misije EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari