Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini saopštila je da su svi učesnici neformalne večere premijera zemalja Zapadnog Balkana potvrdili spremnost da nastave proces evropskih integracija i da su iskazali odlučnost za jačanje saradnje u regionu.
Večeri u Briselu sa Mogerini su prisustovali predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, premijer Crne Gore Duško Marković, mandatar makedonske vlade Zoran Zaev, premijer Kosova Isa Mustafa, premijer Albanije Edi Rama i predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić.
Kako je saopšteno, učesnici sastanka su iskazali odlučnost i snažan zajednički interes za jačanje saradnje i postizanje jasnih rezultata u interesu građana regiona.
Premijeri su, kako je precizirano u saopštenju Mogerini, istakli spremnost za dobrosusedske odnose i produbljivanje regionalnog razumevanja kroz međusobno poštovanje i saradnju.
Mogerini je ohrabrila šest premijera da ubrzaju rad kako bi ispunili očekivanja građana i približili zemlje Evropskoj uniji.
Hosting #WesternBalkans PMs @ediramaal @DrZvizdic @avucic @MeGovernment @IsaMustafaKS @Zoran_Zaev Here outcome: https://t.co/KO3ISp4LS4 pic.twitter.com/e92Qi3dZW7
— Federica Mogherini (@FedericaMog) May 24, 2017
Mogerini je istakla da večerašnjim skupom lidera Zapadnog Balkana želi da istakne da su vrata EU otvorena za region i da podstakne regionalnu saradnju sa ciljem očuvanja stabilnosti i bržeg ekonomskog napretka svih.
Ona je pohvalila ekonomske reforme Srbije i napredak na evropskom putu, kao i konstruktivnu ulogu premijera Aleksandra Vučića u očuvanju regionalne stabilnosti. Vučić je istakao važnost saradnje u regionu i naglasio da će Srbija nastaviti sa takvom odgovornom regionalnom politikom.
Kako je navedeno, Vučić je izrazio zabrinutost za budućnost dijaloga Beograda i Prištine, s obzirom na razvoj političke situacije u južnoj srpskoj pokrajini i izjave kosovskih Albanaca.
Radnoj večeri su prethodili odvojeni sastanci sa premijerima zemalja regiona, Aleksandrom Vučićem, Duškom Markovićem iz Crne Gore, Zoranom Zeavom iz Makedonije, Denisom Zvizdićem iz Bosne i Hercegovine, Isom Mustafom sa Kosova i Edijem Ramom iz Albanije.
Uoči sastanka sa Federikom Mogerini u Briselu, Aleksandar Vučić je rekao za RTS da građani Srbije moraju da znaju da predstoji težak period.
Prema njegovim rečima, postoje pritisci na Srbiju sa tri strane, kada je u pitanju odnos sa Prištinom i želja za „ubrzavanjem procesa“.
„Postoje direktni pritisci spolja, drugi to rade preko svojih medija i dela civilnog sektora, kao i dela političkih stranaka, a treći je preko političkih organizacija čijem članstvu težimo, kao što je Evrospka unija. Za nas je važno da imamo aktivnu poziciju, da izrazimo naša htenja i da se ponašamo u skladu s Ustavom, da budemo čvrsto na evropskom putu, ali i da imamo svoje nacionalne i državne interese, da štitimo suverenitet i teritorijalni integritet, kao i najvišu vrednost jednog naroda – a to je sloboda“, rekao je Vučić.
On je istakao da sledi težak period.
„Za nas je veoma važno da pokažemo ono što smo uspevali do sada, da budemo staloženi i da se mir i stabilnost obezbedi, to ljudima deluje polubesmisleno, ali moraju da znaju da je pred nama težak period. Ljudi treba da znaju da je oslobođena grupa za zločine u Klečki nad Srbima, imamo izjave Aljbina Kurtija, a favorit za kosovskog premijera je Ramuš Haradinaj. Treba da budemo sasvim svesni, gotovo je izvesno da će Haradinaj biti premijer i to otvara probeme“, naveo je Vučić.
Portparolka visoke predstavnice EU-a Maja Kocijančić navela je Tviteru kako se Mogerini sastala sa Zvizdićem uoči radne večere s premijerima Zapadnog Balkana. Nakon razgovora sa šefom Vlade BiH, Mogerini se sastala sa kosovskim premijerom Isom Mustafom.
Videli smo da je Zapadni Balkan ključni region za EU, kada je reč o bezbednosti i sprečavanju radikalizacije, a imamo i veoma dobru saradnju što se tiče rešavanja pitanja priliva izbeglica i kontrole granica, poručila je uoči „neformalne radne večere“ sa liderima regiona, uključujući predsednika srpske vlade Aleksandra Vučića, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini.
„Pozvala sam ih kako bismo pokazali kako dalje, kako EU može ojačati mogućnosti za dobrosusedske odnose u regionu, osnažiti saradnju među njima i njihovu pojedinačnu saradnju sa EU, i učvrstiti transformativnu moć Unije u izgledima za evropske integracije, s ciljem razvoja inkluzivnih društava, dobrog upravljanja, ali i jake ekonomije“, istakla je Mogerini, prenela je agencija Tanjug.
Kako je za Danas ranije rekla Maja Kocijančić, portparolka visoke predstavnice EU, svi premijeri „zapadnobalkanske šestorke“, prihvatili su poziv da učestvuju na „neformalnoj radnoj večeri“, ističući da će „Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju predstavljati mandatar za sastav nove vlade Zoran Zaev“.
Okupljanje premijera u sedištu EU ima veliki simbolički značaj, budući da su u poslednje vreme primetne pojačane tenzije među susedima na Balkanu, što je naročito došlo do izražaja nakon obnavljanja retorike o „velikoj Albaniji“.
Takođe, Makedonija se u proteklih nekoliko meseci suočila sa velikim unutrašnjim previranjima, kojima se, čini se, konačno nazire kraj, a Briselski dijalog Beograda i Prištine, pod pokroviteljstvom EU, trebalo bi da se nastavi nakon što narednog meseca budu održani vanredni parlamentarni izbori na Kosovu i aktuelni premijer Srbije preuzme dužnost predsednika države.
Predstavnici diplomatskih krugova iz država Unije ne kriju da nisu zadovoljni situacijom na Zapadnom Balkanu, naročito jačanjem uticaja Ruske Federacije, ali nezvanično tvrde da ne postoji strah od novih oružanih sukoba u regionu.
Oni, između ostalog, ističu da je potrebno da se EU „još snažnije angažuje na procesu pomirenja“ u regionu, i da ostavi otvorenom perspektivu pridruživanja država poput Srbije u „evropsku porodicu naroda“, što je u skladu i sa spoljnopolitičkom strategijom Brisela, predstavljenom prošle godine. Ipak, pojedini poznavaoci prilika upozoravaju da bi bregzit mogao da uspori dalji proces proširenja dvadesetsedmočlanog bloka, što bi značilo da će Srbija i ostali kandidati mogli da, u najboljem slučaju, „ulaznicu“ za EU dobiju početkom naredne decenije.
Do poziva premijerima Srbije, Crne Gore, Albanije, Kosova, Bosne i Hercegovine, kao i Makedonije, došlo je i nakon poruke Federike Mogerini da će nakon izlaska Velike Britanije iz Evropske unije 2019. biti moguće da neke zemlje budu ubrzano primljene. Na nezvaničnoj radnoj večeri sinoć je trebalo da učestvuju Aleksandar Vučić, Duško Marković, Edi Rama, Isa Mustafa, Denis Zvizdić i Zoran Zaev.
Šefovi diplomatija u Rimu
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić učestvovao je na skupu šefova diplomatija „zapadnobalkanske šestorke“ u Rimu, čiji domaćin je bio ministar inostranih poslova Italije Anđelino Alfano. Kako je navelo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, ovaj sastanak predstavljao je jedan od pripremnih skupova na visokom nivou za predstojeći samit o Zapadnom Balkanu, koji se održava 12. jula u Trstu, u okviru Berlinskog procesa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.