Radnički bunt započet pre više od 100 dana u fabrici šinskih vozila – Goša oslobodio je utihnulo nezadovoljstvo radnika u svim krajevima Srbije.
Ali, kako sada stvari stoje, opozicione stranke izgleda nemaju nameru da socijalni bunt iskoriste i stvore uslove za političku borbu i stvaranje uslova za eventualnu smenu vlasti. Podršku i poziv na okupljanje zbog solidarnosti sa radnicima najavio je za nedelju u Novom Sadu jedino Studentski protest Novi Sad.
Nezadovoljstvo i štrajkovi radnika Fijata, Goše, građevinske firme Rajko Mitrović, FAP-a i Gorenja lako bi moglo da dovede do izlaska zaposlenih na ulice. Situacija u nekim od tih preduzeća je zaista takva da je pitanje dana kada će biti doneta odluka o dolasku pred zgradu Vlade u Beogradu, jer su resorni ministri na čelu sa premijerkom ostali nemi, ili pak neosetljivi, na to što radnici rade u teškim radnim uslovima, imaju niske plate ili pak što godinama ne dobijaju novac za svoj rad.
Saša Janković, lider Pokreta slobodnih građana, za Danas kaže da u Pokretu ne žele da mimo volje sindikata i radnika politizuju proteste.
– Razgovarali smo sa njima i oni se plaše da ćemo, ako se uključimo, smanjiti šanse da im zahtevi budu ispunjeni. Iako nisu u pravu – kršenje prava radnika je u temelju politike napredne vlade i samo se političkom borbom može zaustaviti, mi ipak poštujemo njihovu molbu. Čekaćemo da i sami shvate da moraju da se oslobode straha kojim Vlada koči sindikalnu borbu i onda ćemo udružiti snage. Bićemo tu, nas neće rasterati – poručuje Janković.
Borko Stefanović, lider Levice Srbije, za Danas kaže da su ovi štrajkovi bolan početak buđenja svesti građana o drastičnoj razlici između neispunjenih obećanja ove vlasti, ružičaste stvarnosti na kontrolisanim elektronskim medijima i surove svakodnevice pune poniženja, neizvesnosti, bede i siromaštva u Srbiji.
– Ovo nije prelomni trenutak ali može biti početak procesa u Srbiji gde će građani pamtiti laži i greške vlasti i čuti programe i politike koje su u njihovom interesu. Mi svakako podržavamo štrajkove jer su potpuno opravdani i jer su početak nemirenja sa sudbinom jadno plaćenih i poniženih ljudi koji pokušavaju da žive od svog rada. Od ogromne važnosti je da drugačija politika koja je protiv ovog perifernog i divljačkog kapitalizma bude nosilac interesa svih koji se bore za čoveka i njegove interese. Sa ovom vlašću ali i sa velikim delom opozicije, će uvek biti samo privatizacija, subvencije za mizerno plaćene radnike, nedostatak uslova rada i sigurnosti posla. Zato naša alternativa i postoji, jer nismo kao ostali – navodi on.
Sociolog Srećko Mihailović za Danas kaže da političkog bunta nema bez političkih stranaka.
– A ovde, osim stranaka na vlasti, ne vidim nege druge stranke koje bi mogle da imaju iole veći uticaj. Znači radnički bunt će ostati radnički. One čak nemaju ni toliko uticaja da taj radnički bunt zlonamerno iskoriste i na taj način ga osujete – navodi Mihajlović.
Politički analitičar Dragomir Anđelković, za naš list kaže da ovaj talas štrajkova ne može da preraste u politički bunt, bar ne u ovoj fazi koja ima socijalno-ekonomsku dimenziju.
– Ali ovi štrajkovi su ozbiljno upozorenje vlastima da bunt može da poprimi i političku notu ukoliko vlast ostane nema na zahteve radnika i bude na strani krupnog kapitala, jer se ne može raditi na ekonomskom razvoju ukoliko se investitorima prodaje samo jeftina radna snaga – ukazuje Anđelković.
Na pitanje šta bi se dogodilo da opozicione stranke podrže strajkače, on odgovara da bi to u ovoj fazi bilo i kontraproduktivno jer će protest odmah postati politički i može doći do podela unutar radnika po političkoj liniji.
– Ukoliko vlast ne bude reagovala i nema odgovore na zahteve štrajkača onda bi i stranke mogle da se pridruže protestima. Ipak, radnici mogu da razmišljaju i na način da ovakav sistem nije izmislila SNS već DS, a SNS ga samo nije promenila – zaključuje Anđelković.
“Obaveza i dužnost da se okupimo”
Studentski protest Novi Sad pozvao je sve nezadovoljne ljude u nedelju u 18 sati na mirno okupljanje na Trgu Slobode ispred Gradske kuće kako bi iskazali nezadovoljstvo očajnim stanjem u kojem se društvo i zemlja nalaze. Kako se navodi u njihovom saopštenju, “u trenucima kada se plamen borbe za bolji život počeo širiti među radnicima i svim drugim ugroženim ljudima u Srbiji, smatramo da je naša obaveza i dužnost da se ponovo okupimo i da im pružimo podršku i damo svoj doprinos njihovoj, ali i našoj zajedničkoj, borbi jer od uspeha njihovih štrajkova zavisiće mnogo toga ne samo u njihovoj budućnosti već i u budućnosti svih nas”. Oni žele da se pokaže da cela zemlja solidarno podržava radničke Zastave, Goše, Gorenja, koji protestuju i štrajkuju protiv nemogućih radnih uslova, zatim malinare i socijalne radnike, ali i novinare, poljoprivrednike, medicinare, prosvetare i sve druge koji ovih dana bivaju primorani da se pobune radi boljeg života.
U timu Protiv diktature za Danas kažu da iako podržavaju štrajkove ne planiraju okupljanje povodom njih. “Imamo saradnika u Kragujevcu koji je u aktivnom kontaktu sa štrajkačima”, rečeno nam je u timu Protiv diktature.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.