Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin naglasio je juče da se u izveštaju, koji je on izradio, i predlogu rezolucije o Srbiji, traži od Evropskog Saveta da Srbiji u junu odredi datum za početak pregovora o prijemu. Izveštilac EP za Srbiju je istakao da su lideri iz Srbije i Kosova shvatili da je normalizacija odnosa u njihovom interesu i da nije samo potrebna zbog evropske integracije.

Prema njegovim rečima, veliki napredak je učinjen jer godinu dana nakon što je bivši predsednik Srbije Boris Tadić izražavao nezadovoljstvo zbog prisustva čelnika Kosova na međunarodnim skupovima, „danas premijeri iz Prištine i Beograda direktno razgovaraju“. Jelko Kacin je posebno podvukao i da treba proučiti političku pozadinu i okolnosti ubistva bivšeg srpskog premijera Zorana Đinđića.

Evropski parlament je izrazio „snažno uverenje da u junu 2013. mogu početi pregovori o članstvu“ Srbije s Evropskom unijom, a to će biti moguće čim Srbija dostigne merila i ključne prioritete za otvaranje pregovora. Tada bi „bez daljeg odlaganja morali da počnu pregovori o članstvu“ EU s Beogradom, navodi se u predlogu rezolucije o kojoj su se juče po podne u Strazburu izjasnili evropski parlamentarci.

Parlament EU pozdravlja obnovu dijaloga Beograd-Priština i susrete premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija kao „ključne korake ka istinskom pomirenju Srba i Kosovara i normalizaciji odnosa Srbije i Kosova“. Parlamentarci EP očekuju da se sprovedu dosad postignuti dogovori i utanače i novi o telekomunikacijama i energiji, kao i da obe strane ulože napore za rešavanje pitanja nestalih.

U predlogu rezolucije se od Srbije traži da nastavi da tesno sarađuje s Euleksom, uključujući zajedničke napore za suzbijanje organizovanog kriminala, kao i da Srbija pomaže Specijalnom istražnom timu Euleksa. Taj specijalni tim misije EU na Kosovu istražuje navode Saveta Evrope o trgovini organima na Kosovu i u Albaniji.

EP takođe „traži od Srbije da poštuje teritorijalni integritet Kosova i rešava bilateralna pitanja u dijalogu s Prištinom u evropskom duhu dobrosusedstva i uzajamnog razumevanja“. U pripremljenoj rezoluciji se „Srbija poziva da nastavi demokratske, sistemske i društveno-ekonomske reforme koje će joj omogućiti da preuzme i sprovede obaveze za članstvo“.

U dokumentu se „pozdravlja rešenost srpske vlade da suzbije korupciju i organizovani kriminal“ i podvlači se da je „politička volja od presudnog značaja za uspeh istraga o korupciji na visokom nivou, uključujući 24 sporne privatizacije“.

S tim u vezi se „izražava nada da će posebna i delatna uloga prvog zamenika premijera (Aleksandra Vučića) doneti plodove“ i traži od vlasti u Beogradu da potpuno primene zakon o finansiranju političkih stranaka, da bi se obezbedio javni uvid u to i usaglašenost sa pravilima EU.

Evropski poslanici ocenjuju da promena zakona o Narodnoj banci Srbije potkopava njenu nezavisnost, što odudara od nužnog poštovanja merila EU iz Kopenhagena o delovanju političke demokratije.

Berlin pozitivno ocenio reforme Srbije

Berlin – Zvanični Berlin pozitivno je ocenio reforme koje sprovodi Vlada Srbije i dao podršku Beogradu na putu ka Evropskoj uniji, rekla je juče pomoćnica ministra spoljnih poslova Srbije Ljubica Vasić , nakon razgovora s nemačkim političarima. „Berlin je pozitivno ocenio vladine reforme, posebno akcije u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i u pravosuđu“, rekla je Vasićeva po završetku posete i naglasila podršku Nemačke Srbiji u procesu evrointegracija.

Ne podrivati autoritet Haškog suda

U predlogu rezolucije EP o Srbiji se „pozivaju srpske vlasti i politički prvaci da se uzdrže od saopštenja i delovanja koja podrivaju autoritet i integritet Haškog suda“ i traži od Beograda da ostane privržen regionalnoj saradnji i pomirenju, „uprkos očiglednom nezadovoljstvu srpske javnosti zbog oslobađanja Gotovine, Markača i Haradinaja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari