Moguće potpisivanje ekonomskog sporazuma Beograda i Prištine 1Foto: FoNet/ Zoran Mrđa

Sjedinjene Američke Države nastavljaju da se „intenzivno angažuju“ kako bi u skorije vreme bio postignut sveobuhvatan sporazum o rešavanju kosovskog pitanja, iako Evropska unija trenutno ima „ključnu reč“ u pregovaračkom procesu, kažu za Danas nezvanično izvori iz diplomatskih krugova, komentarišući predstojeći susret političkih lidera iz Beograda i Prištine u Beloj kući.

Prema tvrdnjama diplomata, nije realno očekivati da će razgovorima, najavljenim za 2. septembar, prisustvovati i predsednik SAD Donald Tramp, ali Trampov izaslanik Ričard Grenel, koji će biti domaćin susreta, „ima velike ambicije da privoli dve strane da se da se dogovore o nekom konkretnom koraku na putu normalizacije odnosa, kao što je to bilo obnavljanje vazdušnog i železničkog saobraćaja na relaciji Beograd-Priština, o čemu je postignuta saglasnost početkom godine“.

U tom kontekstu, spekuliše se da je moguće da će na sastanku u Beloj kući biti potpisan „sporazum iz domena ekonomije“.

Naši izvori kažu da „dobar deo“ Trampovih saradnika „ne bi imao ništa protiv“ ni ukoliko bi se „u igru“ vratila ideja o podeli Kosova, za razliku od pojedinih evropskih zemalja, pre svega Nemačke, koje se oštro protive takvoj opciji.

Kako navode izvori Danasa, „zvanični Vašington je mnogo više zaokupljen Kinom nego Zapadnim Balkanom, što je pokazala i aktuelna evropska turneja američkog državnog sekretara Majka Pompea, ali neće odustati od napora da da doprinos u pokušajima međunarodne zajednice da pomiri Beograd i Prištinu“.

Sagovornici iz diplomatskih krugova ponavljaju da će biti teško postići konačni sporazum o Kosovu bez „direktnog ili indirektnog“ učešća i Amerike u pregovaračkom procesu, iako je EU zvaničan posrednik u pregovorima.

Tvrdi se da će se dijalog Beograda i Prištine, koji je obnovljen ovog leta u Briselu, pod patronatom specijalnog predstavnika EU Miroslava Lajčaka, voditi u tri faze. Prva faza, koja je već počela, posvećena je pitanjima poput nestalih lica i ekonomske saradnje, u drugoj fazi planirani su razgovori o „delikatnijim temama“, uključujući kulturno nasleđe, a u trećoj bi se „razgovaralo o statusu“.

Diplomate ne gaje veliki optimizam da će u skorije vreme nastupiti ta treća, završna faza razgovora, jer Beograd nije spreman da prizna Kosovo, dok Priština nastavlja da insistira na priznanju.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Avdulah Hoti potvrdili su da će učestvovati na razgovorima u Beloj kući. Vučić je za TV Pink rekao da Srbija nije u poziciji da odbija razgovore. Prethodno je Ričard Grenel saopštio da će se u Beloj kući 2. septembra sastati Vučić i Hoti „da pregovaraju“. Naglašeno je da će tema sastanka biti ekonomija.

– Zašto je Grenel upotrebio termin „pregovori“, to je pitanje za njega… Hoti će da kaže da je to sastanak dve nezavisne države, a tako je i iz ugla SAD. Ja neću tretirati Kosovo kao nezavisnu državu, to sam rekao i Hotiju, poručio je Vučić. On je istakao i da Srbija „jeste u teškoj situaciji“, i da ne treba sumnjati da će Albanci „na terenu preduzeti akcije protiv Srba“. Kako je naveo, oni su doveli velike mašine i ušli su u zaštićenu zonu da bi kopali put prema Albaniji i nije ih briga za manastir Dečane, nije ih briga za sudove koji su doneli odluku, niti za bilo šta… Vučić je rekao i da je u interesu Srba i Albanaca ekonomsko otvaranje i slobodan protok, robe, kapitala i usluga i time lakša trgovina, lakši protok ljudi i železničke i avio linije.

Tači pozdravio sastanak

„Pozdravljam sastanak u Beloj kući radi pregovora Kosova i Srbije. Zahvalni smo na izuzetnoj posvećenosti Sjedinjenih Država miru i stabilnosti u regionu“, napisao je predsednik Kosova Hašim Tači na Tviteru. Sastanak se organizuje nakon što susret Vučića i Tačija  planiran za 27. jun u Beloj kući, nije održan zbog toga što je podnet predlog optužnice za kosovskog predsednika kojom se sumnjiči za ratne zločine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari