Dan sećanja na žrtve ustaškog terora u koncentracionom logoru Jasenovac obeležen je komemoracijom u jasenovačkom Spomen-području, kojoj je prisustvovao predsednik Hrvatske Stjepan Mesići parastosom i pomenom, zbog kojih je premijer Srbije Mirko Cvetković juče boravio u Donjoj Gradini u Republici Srpskoj.

Iako u Spomen-području nije bilo predstavnika srpskih vlasti, a u Gradini hrvatskih zvaničnika, Mesići Cvetković su poručili da zločini iz prošlosti ne smeju i neće biti ponovljeni, da krivci za njih ne smeju umaći pravdi i, kako je naglasio srpski pemijer, da danas „postoji iskonska potreba da se bolje razumemo, da se više poštujemo, da ozbiljnije sarađujemo i da učvršćujemo međusobne veze“.

Parastosu i pomenu u Donjoj Gradini prisustvovali su i najviši zvaničnici Republike Srpske, bivši logoraši, zamenik visokog predstavnika u BiH Rafi Gregorijan, predstavnici diplomatskog kora u BiH, delegacija Izraela i brojni građani. Predsednik Vlade Srbije rekao je da se ne smeju zaboraviti zločini počinjeni na tom mestu, ali da je interes svih naroda da se bore za istinske civilizacijske vrednosti u kojima neće biti zločina.

– Nastojmo da se borimo za istinske civilizacijske vrednosti, nastojmo da se borimo za svet u kojem neće biti zločina. Prošlost i budućnost nas obavezuju da ne dozvolimo da ikada više nasilju budu izloženi oni koji su drugačiji, ili koji drugačije misle – istakao je Cvetkovići poručio da je Srbija izabrala put mira na balkanskim prostorima.

Parastos je služio banjalučki vladika Jefrem, molitvu za žrtve nacističkog terora uputio je rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel, dok je molitvu za stradale Rome uputio potpredsednik Svetskog parlamenta Roma Dragoljub Acković.

S druge strane granice, u Hrvatskoj, predsednik Stjepan Mesićizjavio je da istorijski revizionizam nigde i nikada ne bi smeo proći i da je ustaški režim bivše NDH u srži bio zločinački.

– Ustaški se zločini ne smiju zaboraviti i svaki pokušaj relativiziranja sjećanja na strahotu tih zločina dovođenjem u vezu sa zločinima agresora u Domovinskom ratu potpuno je promašen i neutemeljen – upozorio je Mesić. On je dodao da je Hrvatska suočena s gotovo dve decenije pogrešne interpretacije istorije u školskim udžbenicima. Posledica te činjenice je, kako je rekao, otvoreno koketiranje sa ustaštvom u svakodnevnom životu i u medijima „samo zato što su njegovi nosioci bili Hrvati, a trebalo je reći kako je to zapravo za svakog poštenog Hrvata sramota“.

Mesićje podsetio da je u nekoliko navrata izrekao izvinjenje za sva zla koja su Hrvati bilo kome ikada naneli i ponovio jasnu osudu svih koji su u hrvatsko ime prema nekome počinili zločin.

Tradicionalnoj komemoraciji žrtvama ustaškog terora i koncentracionog logora u Jasenovcu, i onih koji su 22. aprila 1945. izginuli u pokušaju bega, prisustvovale su visoke delegacije Vlade Hrvatske, Sabora, bivši logoraši i predstavnici diplomatskog kora.

Ana Štefanac, bivša zatvorenica iz logora Stara Gradiška, prepričala je strahote koje je preživela u logoru, opisavši bolesti, premlaćivanja, mučenja i likvidacije zatvorenika. Ona je pozvala sve ljude, posebno mlade, da nikada ne zaborave strahote Jasenovca i svih ostalih ustaških logora koji su tokom Drugog svjetskog rata postojali u ondašnjoj NDH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari