"Politički motivi jasni, nema napora da se razreši": Šta se dešava sa istragom o eksploziji u Zubinom Potoku? 1foto FoNet/Kosovo online

Nakon eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac, pripadnici Kosovske policije, izveli su veliku akciju koja je uključivala raspoređivanje svojih pripadnika širom opština sa srpskom većinom, ali i hapšenja pojedinaca za koje se sumnja da su umešani u taj incident. Za sada su u pritvoru zadržano samo dve osobe, dok su ostali pušteni na slobodu. Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose, za Danas kaže da je problem što trenutno i Srbija i Kosovo svode svoje istrage, i dok su politički motivi tih istraga jasni, napora za rešenjem nema ni sa jedne strane.

Već dan nakon eksplozije, ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja rekao je da je kosovska policija uhapsila osmoro osoba koje je dovela u vezu sa eksplozijom na vodotoku.

„Nakon intenzivnih istraga, danas smo u prepodnevnim satima na 10 lokacija izvršili kontrole, gde je uhapšeno 8 osoba osumnjičenih za umešanost u kriminalne i terorističke akcije. Kontrola je izvršena u saradnji sa pravosudnim organima i Kosovskom obaveštajnom agencijom. U ovim akcijama oduzeto je oružje, eksploziv, uniforme i druge stvari koje će služiti istrazi. Vlada Kosova i njene institucije neće stati dok svi ovi kriminalci i teroristi ne budu uhapšeni i suočeni sa pravdom“, rekao je Svečlja.

U okviru te akcije, policajci su provalili i u nekoliko kuća za koje se kasnije saznalo da supogrešne adrese.

Takav je slučaj i sa bratom jednog od uhapšenih, Gzima Jahirovića. Policija je tražeći Gzima upala u kuću Adema Jahirovića koji je kasnije rekaoda je policija fizički malteretirala, vređala i pretila, dok je njegova supruga bila izložena seksističkom nasilju.

Gzim Jahirović, koji je zapravo bio meta kosovske policije je takođe rekao da je bio izložen fizičkom nasilju prilikom hapšenja. On je tog dana priveden, ali i pušten iz pritvora, a sumnjiči se, kako je rekao njegov advokat, da je izvršio krivično delo “terorizam”.

Među upečatljivim imenima našao se i Dušan Milanović, vlasnik firme “VIM info” koja je osnivač portala Kosovo Online. On je priveden u toku iste akcije, ali je nakon isteka pritvora od 48 sati, pušten na slobodu, dok mu se na teret stavlja “upravljanje i administriranje grupe Koridor na aplikaciji Telegram”.

Od svih privedenih u pritvoru su ostali Dragiša i Jovan Vićentijević.

Kako je rekao advokat Dragiše Vićentijevića, Miloš Delić, on je najpre bio osumnjičen za teško krivično delo, a krivicu je negirao.

“To što su nekome pronađene mokre i prljave čizme u kući i oružje ne može biti dovoljan dokaz da potkrepi sumnju za ova teška krivična dela. On je bio na potpuno drugom mestu, u to vreme. Na tom mestu je bilo puno svedoka. Verujem da ćemo u istrazi dokazati njegovu nevinost”, kazao je Delević.

Istog dana uhapšen je i Jovan Vićentijević, kako su saopštili iz Kosovske policije, pod sumnjom da je imao značajnu ulogu u okviru grupe za oštećenje kanala Ibar-Lepenac.

Prilikom pretresa njegove kuće, pronađeno je i oduzeto četiri ručne granate, jedna lovačka puška, više od 500 komada municije različitih kalibara, dva okvira za automatsku pušku AK-47, jedan okvir za dugu pušku, jedna radio-veza, jedan dvogled, jedna kamuflažna kamera, vojne uniforme i različita dokumentacija.

Jovanu Vićentijeviću je nakon isteka pritvora od 48 sati određen pritvor od 30 dana.

Dosije

U tekstu dosijea o slučaju eksplozije na kanalu Ibar-lepenica, koji je u prevodu objavio portal Alternativna, se navodi da je jedan od osumnjičenih za eksploziju koja je 29.11. oštetila kanal, Dragiša Vićentijević.

Dalje se navodi da se Vićentijević sumnjiči da je svojim radnjama počinio krivično delo “ugrožavanje ustavnog poretka uništavanjem ili oštećenjem javnih instalacija u opreme”.

S obzirom da je u njegovoj kući pronađeno oružje i municija, tužilaštvo ga tereti i za posedovanje oružja bez dozvole.

Kako stoji u dosijeu krivične prijave, Vićentijević je 29.11.2024 oko 18:50 u selu Varage u opštini Zubin Potok, u delu kanala Ibar-Lepenac, koji je korišćen za snabdevanje pijaćom vodom za građane i snabdevanje vodom za potrebe kosovskih elektrana za snabdevanje električnom energijom namerno koristio eksploziv za oštećenje javne vodovodne opreme.

"Politički motivi jasni, nema napora da se razreši": Šta se dešava sa istragom o eksploziji u Zubinom Potoku? 2
foto FoNet/Kosovo online

Ovim je Vićentijević, tvrdi Tužilaštvo, počinio krivično delo grožavanje ustavnog poretka uništavanjem ili oštećenjem javnih instalacija i opreme.

Osim ovoga, Tužilaštvo je tražilo pritvor za Vićentijevića jer smatra da postoji rizik da će ponoviti krivično delo, jer je kanal Ibar-Lepenac duga infrastrukturna linija koja onemogućava praćenje 24 sata od organa zakona.

Vićentijevićev advokat, Miloš Delević, je na ročištu za određivanje pritvora tražio da se ta mera odbije pošto nema razumne sumnje da je njegov klijent delovao tako što je postavio eksploziv u kanal Ibar-Lepenac.

Delević je rekao da ne zna zašto je pitanje oružja povezano sa njegovim klijentom sa prvom tačkom krivičnog dela za izvršenje “terorističkog dela”.

Svako ima svoju istragu

“Objektivno u ovoj fazi može da se kaže da znamo da Kosovo vodi istragu, ne znamo da li će Viši sud u Srbiji voditi, ali je najavio Stefanović, tako da smo mi ponovo na putu na kome smo bili nakon ubistva Olivera Ivanovića – svako ima svoju istragu”, kaže Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose.

"Politički motivi jasni, nema napora da se razreši": Šta se dešava sa istragom o eksploziji u Zubinom Potoku? 3
Foto: FoNet/Milica Vučković

On naglašava da obe istrage imaju svoje jake političke pretpostavke zašto se događaj dogodio i dodaje da svoje političke stavove nisu izvukli iz mogućih poruka tog terorističkog akta.

Janjić podseća i na izjavu američkog ambasadora na Kosovu, Džefrija Hovenijera koji je rekao da će podržati Kosovo u istrazi.

“S druge strane, Vučić ponavlja da će sarađivati i daće dostavljati podatke, a to smo slušali i u toku slučaja o (Milanu) Radoičiću”, kaže Janjić i dodaje da javnost trenutno zna samo ono što “su nam propustili kroz politički filter tužioci, a onda i mediji”.

Naš sagovornik ističe da javnost ne zna, ali da tužilac, Kfor i EULEX sigurno znaju način izvođenja ovog dela.

“To se lako utvrdi na terenu snimcima, vrstom materijala, količinom materijala, to su ti neki materijalni podaci koje mi nemamo”, tvrdi Janjić.

On smatra da su dosadašnje informacije o istrazi samo “zasipanjejavnosti imenima i nacionalnošču, puštanjm i otpuštanjem” i dodaje da se i u manje ozbiljnim istragama privede 50 ljudi “ako se normalno radi”.

“Loše je što se ne vidi napor da se ova situacija iskoristi za međunarodnu pomoć. Ovde je potrebna međunarodna istraga za ukrštanje podataka”, tvrdi Janjić.

Kao primer navodi pronađene srpske uniforme i sumnje da je ovo počinila “Civilna zaštita” i dodaje da tim podacima može samo Srbija da raspolaže.

“Toliko toga nema, da u ovom momentu, tu učestalost oglašavanja tužioca i Kosovske policije smatram jednim delom političke propagande, a ne stvarnim doprinosom istrage”, tvrdi Janjić i dodaje da “svi polaze od pretpostavke da je to neki incident koji se može ponoviti, ali ne i da postoji neka grupa izvan kontrole”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari