„Po zakonu i Ustavu, predlog 84 poslanika opozicije o opozivu vlade Srbije posle pet dana od predaje ulazi u skupštinsku proceduru i mora da se nađe na dnevnom redu prve naredne sednice. To nema nikakve veze sa sednicom o budžetu za narednu godinu, ali očito da vlast želi po svaku cenu da izbegne raspravu o njihovoj odgovornisti u slučaju ubistva 15 građana u Novom Sadu „, kaže za Danas Miroslav Aleksić, lider Narodnog pokreta Srbije, koji je i ovlašćeni predlagač opozicije o predlogu za opoziv vlade.
Da podsetimo, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ranije je govoreći o opozicionom predlogu za glasanje o nepoverenju Vladi Srbije u parlamentu, navela da predstoji sednica o državnom budžetu, kao i da se ona, u političkom smislu, može posmatrati kao sednica o poverenju Vladi.
„Tokom jednog zasedanja Skupštine, najvažniji zakon za Vladu i za poverenje Vladi je uvek i u svakoj zemlji Zakon o budžetu. Predlog budžeta je Vlada već poslala Skupštini, tako da ćemo uskoro imati sednicu o budžetu. Sednica o budžetu je, u politici, u stvari uvek sednica o poverenju Vladi“, rekla je Brnabić ostavljajući tako mogućnost tumačenja da ni ne namerava da stavi opozicioni predlog na dnevni red.
U Skupštinu Srbije 15. novembra stigao je predlog za glasanje o nepoverenju predsedniku Vlade Srbije koji je potprisao 71 narodni poslanik iz redova opozicije. Taj predlog je 18. novembra dopunjen sa potpisima poslanika koalicije NADA. Vlast je odmah požurila da prokomentariše kako je došlo do svađe u opozicionim redovima, jer je predlog za zabranu kopanja litijuma i bora potposalo 84 opozicionara, a zahtev za razrešenje Vučevića 71 poslanik opozicije.
Aleksić kaže za Danas da u opoziciji nema sukoba, da je zahtev potpisala kompletna opozicija, osim poslaničke grupe Mi, glas iz naroda Branka Pavlovića.
„Istina je samo da su poslanici Novog DSS i POKS-a u petak zakasnili da predaju svoje potpise, ali su njihovi potposi naknadno pridodati.“
I Vojislav Mihailović, poslanik i lider POKS-a, kaže da ne postoji nikakav problem oko potpisivanja poslanika POKS i Novog DSS, nego da se radi o tome da u petak nisu svi poslanici bili fizički dostupni da potpišu zahtev.
„To su učinili u ponedeljak. Apsolutno smo saglasni i podržavamo zahtev za smenom predsednika Vlade Srbije“, navodi Mihailović za Danas.
U petak je, da podsetimo, istekao rok za ostavke odgovornih za stradanje 14 osoba 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, što je i bio zahtev opozicije i građana sa protesta.
Razlozi zbog kojih je predloženo glasanje o nepoverenju predsedniku Vlade Milošu Vučeviću su propusti u obavljanju nadležnosti i preduzimanju mera, kao i „nevršenje dužnosti utvrđivanja odgovornosti nadležnih lica, a koji su kršenjem zakona i nevršenjem svoje dužnosti, neadekvatnim reagovanjem i nepreduzimanjem mera doveli do urušavanja bezbednosnog sistema Srbije“, navedeno je u obrazloženju predloga.
Navedeno je i da Miloš Vučević nije povodom tragičnog događaja preduzeo niti jedan akt na koji je ovlašćen kako bi se javnost umirila i kako bi se sprečilo da se takvi tragični događaji ponove. Poslanici navode i da se radi o javnom objektu, da je državno preduzeće Infrastruktura Železnice Srbije bilo investitor, a Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Vlada finansijer radova koji su izvođeni protivno Zakonu o planiranju i izgradnji i drugim propisima, bez prijave radova i sa izabranim stručnim nadzorom, a bez reagovanja na očigledne propuste, što je direktna odgovornost Vlade Srbije.
Opozicija podseća da je rekonstruisana zgrada Železničke stanice u Novom Sadu svečano otvorena 5. jula, a da je prijava radova podneta tek 7. oktobra, dok je potvrda o prijavi radova izdata 16. oktobra. Sektor za inspekcijiski nadzor resornog ministarstva dozvolio je da se zgrada pusti u javnu upotrebu bez izdate upotrebne dozvole, ukazale su opozicione stranke.
Poslanici iz redova opozicije su već podneli zahtev za hitno sazivanje sednica odbora za kontrolu službi bezbednosti i za odbranu i unutrašnje poslove, a predložena je jedna tačka dnevnog reda za obe – razmatranje Izveštaja o radu pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i službi bezbednosti radi utvrđivanja nezakonitosti i nepravilnosti u njihovom radu na protestu u Novom Sadu održanom 5. novembra.
„Da smo normalno društvo predsednica parlamenta bi sama inicirala ovu sednicu, jer je skupština kontrolni organ izvršne vlasti, ali nažalost ona želi da prikrije odgovornost izvršne vlasti i zato će pokušavati da izbegne ovu raspravu. Svi koji ovu tragediju zataškavaju i odlažu procesuiraje odgovornih, direktni su saučesnici u zločinu“, navodi Aleksić.
Poslanici opozicije ističu da rasprava o budžetu nikako ne može da nadomesti raspravu o poverenju Vladi i premijeru Milošu Vučeviću. Navode da je u Poslovniku o radu parlamenta sve to jasno objašnjeno i da ne postoji pravno valjan razlog da se rasprava izbegne, kao i da bi predsednica Brnabić to morala da zna.
Problem je, kako kaže Tijana Perić Diligenski, poslanica Srbija centra, što predsednica Skupštine za 10 meseci nije bila u stanju da nauči Poslovnik doma kojim predsedava.
„O Ustavu i zakonima da i ne govorimo. Zato je napredovala u cinizmu i vređanju političkih protivnika.. Teško je da se uđe u misaoni sklop gospođe Brnabić, ali pretpostavljam da je htela da kaže da će opozicija da iskoristi plenarnu sednicu o budžetu za raspravu o nekompetentnosti i nepoverenju Vladi“, kaže Diligenski.
Prema njenim rečima, jasno je da se vlast plaši da se raspravlja o nepoverenju Vladi i da će da pokuša da ne održi tu sednicu.
„S druge strane, zloupotreba javnih resursa i pljačka građana ne smeju da stanu pa je jedino izvesno da će se uskoro u plenumu raspravljati o budžetu. Vlast odmerava šta im je politički najmanje bolno da urade. Postoji i mogućnost da se raspravlja o poverenju Vladi ukoliko to Vlada zatraži. Teško je davati prognostičke modele u sistemu u kom se odluke donose po diktatu jednog čoveka. Postaje sve izvesnije da se za pad nadstrešnice neće snositi politička, ni krivična odgovornost“, ističe poslanica SRCA.
Radomir Lazović, šef poslaničke grupe ZLF-a, napominje da je Poslovnik po ovom pitanju veoma jasan.
„Poverenje vladi mora biti tačka na prvoj narednoj sednici Narodne skupštine, a mišljenje Ane Brnabić o tome je potpuno nevažno. Ne postoji pravno valjan razlog da se ovo izbegne i Ana Brnabić to dobro zna. Jasno je da SNS na sve načine želi da sačuva odgovorne za stradanje 15 ljudi u Novom Sadu, do te mere da niko nije uhapšen evo do danas“, kaže Lazović, poručujući predsednici parlamenta da umesto što pokušava da sakrije odgovorne od ruke pravde, da odmah pusti uhapšene aktiviste na slobodu.
Sramota je, kako kaže, za ovu zemlju kakva god bila da hapsi one koji pozivaju na odgovornost, a štiti one koji su odgovorni za smrt ljudi.
Danijela Nestorović, poslanica Ekološkog ustanka, podseća predsednicu parlameta da rasprava o poverenju članu Vlade nije isto što i raprava o budžetu. Zahtev opozicije za izglasavanje nepoverenja članu Vlade je, moglo bi se reći, vanredno pravno sredstvo, a glasanje o zakonu o budžetu redovna stvar.
„U maniru velikog vođe, pod parolom manipulacija, Branabić pokušava da predstavi građanima zakon o budžetu za narednu godinu i da samim tim potvrdi da je premijer radio svoj posao kako treba“, kaže Nestorovićeva i dodaje da izglasavanje nepoverenja ima svoje razloge koji su jasni svim građanima Srbije.
Lider i poslanik POKS-a Mihailović kaže da je jasno da predsednica parlamenta pokušava da izbegne raspravu o političkoj i moralnoj odgovornosti premijera za ubistvo 15 i teško povređivanje dvoje ljudi.
„Poslanička grupa NADA koju čini Novi DSS i POKS, kao i cela opozicija insistira na raspravi o smeni predsednika Vlade Srbije, Miloša Vučevića, jer njega vidimo kao glavnog krivca za tragediju koja se dogodila jer je napravljena takva klima u društvu, da je korupcija normalna pojava, a javašluk i bahatost, puštanje objekata u rad bez upotrebne dozvole svakodnevna pojava“, navodi Mihailović, dok Pavle Grbović, poslanik PSG-a, smatra da je jasno da vlast nastoji da sakrije Miloša Vučevića, koji je pobegao svaki put kad je bilo teško, i za Srbiju i za SNS.
Grbović podseća da je dan nakon zločina u kom je stradalo 15 ljudi, Vučević pobegao u Kinu.
„Dok se vodila rasprava o litijumu , podmetnuo je druge ministre da brane njegove projekte i nesposobnost. Tako bi želeo da uradi i sada, da neko drugi, na primer Siniša Mali bije njegove bitke i pokuša da dezavuiše temu koja intetesuje celu Srbiju – ko je politički, ko krivično a ko i politički i krivično odgovoran za zločin u Novom Sadu. Miloš Vučević ne može da pobegne od te rasprave, a Ana Brnabić ima obavezu da tu tačku stavi na dnevni red naredne sednice a ne da se poigrava sa nemuštim tumačenjima i promašenim poređenjima“, zaključuje Grbović, dok je Janko Veselinović, poslanik sa liste SSP-a skeptičan po pitanju zakazivanja sednice o razrešenju Vučevića.
Napominje da će zakazvanje sednice zavisiti od dobre volje Ane Brnabić, odnosno od njenog hira.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.