Ambasador Srbije u Libiji Oliver Potežica preminuo je juče, kako se pretpostavlja, u bolnici u Susu, posle teške saobraćajne nesreće koju je imao u Tunisu, gde se, kako je potvrđeno u Ministarstvu spoljnih poslova, nalazio po nalogu tog resora.
Komemoracija će se održati u MSP, a datum održavanja biće naknadno utvrđen. Detalji kako je došlo do udesa u kome je Potežica stradao juče nisu saopšteni. Mediji nezvanično saznaju da je on u nesreći zadobio povredu butne kosti, hematome po telu i unutrašnje krvarenje. Tvrdi se i da je bio sam u kolima.
„Zbog poznate situacije u Libiji, sve strane ambasade akreditovane u Tripoliju su svoje kompletno finansijsko poslovanje, još početkom 2011. godine, izmestile u Tunis“, navodi se u saopštenju MSP-a. Izražava žaljenje zbog pogibije službenika i dodaje da je on svoj život „i ugradio i poistovetio sa diplomatskom službom svoje zemlje i njenim interesima“.
MSP dodaje i da je Potežica kao vrstan poznavalac sveta islama svoju profesionalnu karijeru u celini proveo u regionu Bliskog istoka i to, kao po pravilu, u najtežim periodima ovog područja. Odijum prema Srbiji koji je na tim prostorima tokom 90-ih godina bio snažno prisutan i stereotipe o Srbima i Srbiji on je uspešno razbijao svojim predanim radom i autentično neformalnim i iskreno ljudskim nastupom prema domaćoj sredini, navodi MSP.
Podsetimo, u fokusu javnosti Potežica se našao pre dve godine nakon otmice dvoje službenika Ambasade Srbije u Libiji – vezistkinje Slađane Stanković i vozača Jovice Stepića, kada su iz sedišta ambasade u Tripoliju krenuli za Tunis. U koloni je bio i auto sa Potežicom i članovima njegove porodice (ambasador je bio oženjen i otac petoro dece). Prema verziji iz Beograda, oteti službenici su ubijeni u februaru 2016. u američkim vazdušnom napadu na baze Islamske države u libijskom gradu Sabrata. Prema verziji iz Pentagona, oni nisu bili ubijeni u vazdušnom napadu, nego pre, jer ih je kidnapovala zasebna kriminalna grupa radi otkupa.
U Srbiji je sumnja da je odgovoran za smrt dvoje službenika bila usmerena na ambasadora Potežicu, a mediji su objavili saznanja da je BIA u junu 2015. uputila nadležnima preporuku da se zbog bezbednosne situacije iz Libije povuče osoblje Ambasade Srbije, što je potvrdio i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rečima da je „ambasador bio drugačijeg mišljenja“.
Međutim, Potežica je demantovao u protestnom pismu predsedniku Srbije, premijeru i ministru spoljnih poslova da nije tražio zatvaranje ambasade u Tripoliju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.