Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je danas saopštilo da ne vidi ništa sporno u postavljanju spomen-ploče generalu JNA Mladenu Bratiću u novosadskoj kasarni jer je Bratić poginuo 1991. prilikom izvršenja zadataka u okviru legalne vojne formacije i da nije osuđen za ratne zločine.
Time je odbačena protestna nota Hrvatske zbog postavljanja spomen-ploče Bratiću, koji je 1991. komandovao napadom na Vukovar.
Srpsko ministarstvo je takođe navelo da su u Hrvatskoj sve češće aktivnosti namenjene rehabilitaciji fašizma i Nezavisne Države Hrvatske, saveznice nacističke Nemačke.
U saopštenju su navedeni brojni primeri, poput otkrivanja spomenika osuđenom ustaškom teroristi Miru Barešiću uz prisustvo članova vlade i parlamenta, spomen-ploča s ustaškim pozdravom u Jasenovcu, ulice nazvane po ustaškom ideologu Miletu Budaku i prisustva visokih državnih funkcionera komemoraciji streljanim ustašama i drugim nemačkim saveznicima u Blajburgu.
Takođe, navelo je MSP Srbije, Hrvatska veliča ratne zločince iz devedesetih, pa tako general Mirko Norac prisustvuje proslavi godišnjice vojne operacije za koju je osuđen za ratne zločine a Branimiru Glavašu je ukinuta prvostepena osuđujuća presuda za ratne zločine protiv srpskih civila u Osijeku.
Navedeno je da hrvatsko insistiranje na „oružanoj agresiji“ Srbije predstavlja zamenu teza jer je Hrvatska proterala 250.000 Srba, „što ima sve elemente etničkog čišćenja“.
„O prirodi rata na teritoriji današnje Hrvatske jasno govore podaci o ubijenim, nestalim i proteranim Srbima koji su živeli na teritoriji Hrvatske, kao i mere koje je Hrvatska preduzimala, a neke od njih i dalje preduzima kako bi se onemogućio povratak Srba“, navodi se u saopštenju MSP Srbije.
Kako se navodi, Srbija je uložila dosta napora da se odnosi s Hrvatskom dignu na viši nivo dok Hrvatska neprestano umanjuje pozitivne aktivnosti na unapređenju bilateralnih odnosa.
„Smatramo da ovakve aktivnosti Hrvatske ne doprinose ni procesu pomirenja u regionu, ni izgradnji atmosfere dobrosusedstva, kao i da nanose ogromnu štetu naporima da se pronađe način za prevazilaženje teških posledica ratnih sukoba iz 90-tih godina“, navelo je MSP Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.