Iako Kosovo i Metohija zauzima značajno mesto u predizbornim programima i kampanjama predsedničkih kandidata, mali broj kandidata će zapravo i posetiti ovu južnu srpsku pokrajinu.
Za sada je Vuk Jeremić jedini kandidat koji je već posetio Kosovo, dok će ovu teritoriju u završnici kampanje posetiti i Aleksandar Popović, predsednički kandidat DSS. Jednom broju kandidata, kosovske vlasti zabranile su ulazak na teritoriju Kosova, dok ostali nisu sigurni da će stići do Srba na Kosovu zbog zgusnutog rasporeda. Međutim za sve predsedničke kandidate glasovi sa KiM-a su izuzetno važni i to je razlog zbog čega opozicija smatra da je uputstvo RIK-a za glasanje na Kosovu preduslov za „krađu glasova“. Traže da se ono stavi van snage, a Vladimir Dimitrijević, predsednik RIK poručuje da nema razloga za sumnju.
Aleksandar Vučić, kandidat vladajuće koalicije imao je nameru da obiđe Kosovo i Metohiju i bez odobrenja kosovskih vlasti, ali je sada pitanje da li će to i uspeti zbog zgusnutih obaveza. „Put na Kosovo zavisi od rasporeda i puta u Moskvu“, rečeno je Danasu juče u Vučićevom kabinetu. Planom kampanje Saše Jankovića, poseta Kosovo nije ni bila predviđena. U njegovom izbornom štabu nam je rečeno da Janković ne želi da Kosovo, poput Vučića, koristi u dnevnopolitičke svrhe i da je to jedan od razloga zbog koga ni ne planira put na tu teritoriju. „Janković bi veoma voleo da obiđe Kosovo, ali u drugom izbornom krugu“, kažu u Jankovićevom štabu .
Delegacija SRS na čelu sa Nemanjom Šarovićem juče je bila na Kosovu, ali bez predsedničkog kandidata Vojislava Šešelja, kome je, kako kaže već duže zabranjen ulazak. „U nekoliko poslednjih navrata moje posete Kosovu su onemogućene, jer postoji takozvana zabrana mog ulaska. Uprkos pokušajima da saznam ko stoji iza zabrane nisam uspeo“, kaže Boško Obradović, predsednički kandidat Dveri. Aleksandar Popović, kandidat DSS, put na Kosovo planira za sredu i kako kaže ne pada mu na pamet da od bilo koga traži odobrenje da razgovoar sa građanima svoje države.
„Interesovanje za Kosovo tokom ove kampanje je zapanjujuće malo. Posete i ne bi mnogo promenile, jer je već sada jasno da će zbog pritisaka i ucena ovde pobediti Vučić. Opšti predizborni utisak je pritisak na građane i ucene, posebno na zaposlene u državnim institucijama da moraju da glasaju za SNS-ovog kandidata. I ovde se prikupljaju kapilarni glasovi, a organizovano ih vode autobusima na mitinge“, kaže za Danas Slaviša Ristić, bivši poslanik DSS, a sada samostalni poslanik u Skupštini Srbije sa Kosova. On napominje da osim tih ličnih pritisaka na građane, veliki problem koji će uticati na regularnost glasova biće i to što svi predsednički kandidati neće imati predstavnike u biračkim odborima, što je bio problem i za parlamentarne izbore.
I u izbronim štabovima predsedničkih kandidata opozicije nezadovoljni su najnovijim uputstvom RIK-a za glasanje na Kosovu i smatraju da su njime stvoreni uslovi za „krađu glasova“.
Uputstvom je utvrđeno da će predsednički izbori na KiM biti sprovedeni uz podršku OEBS, a u dokumentu se još navodi da su za njihovo sprovođenje zaduženi RIK i birački odbori, koje čine tri člana – jedan iz reda vladajuće koalicije i dva iz reda opozicije. Uputstvo predviđa i da izborni materijal bezbedno bude transportovan sa biračkih mesta u sedište opštine Raška, gde će biti predat koordinatoru RIK.
Nikola Jovanović, portparol Vuka Jeremića, tvrdi za Danas da je odluka RIK-a u neskladu sa odlukom Ustavnog suda iz 2014. kojim je naloženo da organizacija glasanja i postupak na biračkim mestima bude identičan kako na Kosovu, tako i u ostatku Srbije. „Mi smo RIK-u podneli zahtev o sprovođenju jedinstvene procedure za glasanje na celoj teritoriji, što nije čak ni stavljeno na dnevni red, čime su samo podgrejane sumnje da režim ima namere da prekroji tamo volju naroda i da se posluži mahinacijama na biračkim mestima“, kaže Jovanović.
Sličan stav imaju i radikali, a Vojislav Šešelj kaže za Danas da traži da se glasovi broje na samim biračkim mestima na Kosovu, a ne da se transportuju u unutrašnjost Srbije. To je prema njegovim rečima protivno odluci Ustavnog suda. „Predsednički kandidati neće moći da obavljaju kontrolu na biračkim mestima, niti da kontrolišu transport izbornog materijala sa svih biračkih mesta do Vranja i Raške, gde će se glasovi brojati i utvrđivati izborni rezultat“, navodi se u saopštenju DSS-a i podseća da je Ustavni sud Srbije zaključio da je bilo nezakonitosti prilikom sprovođenja izbora na teritoriji Kosova i 2014. i 2016. godine i da su odluke tog suda konačne, izvršne i obavezujuće. DSS podseća da je RIK doneo uputstvu o Kosovu zahvaljujući predstavci tri predsednička kandidata Vučića, Čanka i Parovića.
Pokret Dosta je bilo primećuje i da će zapisnici sa biračkih mesta biti dostupni tek po isteku roka za prigovor. „Svi glasači i predsednički kandidati će zbog ovakvog Uputstva biti onemogućeni da u propisanom roku od 24 časa ulažu prigovore RIK-u i izjavljuju žalbe Upravom sudu. To „legalistima“ u SNS koaliciji očigledno ne smeta“, tvrde u Dosta je bilo i dodaju da će u saradnji sa ostalim opozicionim strankama i kandidatima koji imaju svoje predstavnike u RIK-u koristiti sva redovna pravna sredstva.
Pokret Dveri, između ostalog, smatra da su misiji OEBS-a spornim uputstvom data ovlašćenja koja praktično prevazilaze ulogu biračkih odbora. „Vlast se očigledno prilikom donošenja spornog uputstva rukovodila Briselskim sporazumima, a ne Ustavom i zakonima Srbije“, ističu Dveri.
Reagujući na primedbe opozicije juče se oglasio i predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević koji je ocenio da opozicija nema nijedan razlog da sumnja u legitimitet izbornog procesa na Kosovu i Metohiji.
„Donošenjem uputstva za sprovođenje izbora na teritoriji južne srpske pokrajine, RIK je vodila računa o tome da vladajuća većina ima jednog, a parlamentarna opozicija dva člana biračkog odbora na svakom biračkom mestu, kao i da će tokom celog izbornog procesa na svakom biračkom mestu biti predstavnik OEBS.“, naveo je Dimitrijević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.