Veliki miting podrške uhapšenim policajcima, bivšim pripadnicima 37. odreda Posebnih jedinica policije, biće najverovatnije održan sutra u Leskovcu, nezvanično se saznaje. Osim leskovačkih policajca, očekuje se i dolazak policajaca iz Niša, Vlasotinca, Prokuplja i drugih gradova sa juga Srbije. Prema najavama se, takođe, očekuje da se na protestu pojave i članovi Udruženja boraca Toplički gvozdeni puk. Udruženje je juče pozvalo sve borce sa juga Srbije da se pridruže protestu.
Inače, u Leskovcu je juče bilo mirno posle dvodnevnog protesta policijaca ispred zgrade Policijske uprave, zbog pritvaranja njihovih kolega, pripadnika 37. odreda Posebnih jedinica policije, na zahtev Tužilaštva za ratne zločine.
Posle saslušanja kod istražnog sudije Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu u subotu određen je pritvor do mesec dana Zoranu Nikoliću, Draganu Milenkoviću, Zoranu Markoviću i Nenadu Stojkoviću, nekadašnjem načelniku Uprave policije u Leskovcu, pripadnicima 37. odreda PJP. Petom pripadniku 37. odreda Posebnih jedinica policije, Radoslavu Mitroviću, nekadašnjem komandantu, većse sudi za ratne zločine u Suvoj reci.
Načelnik Policijske uprave u Leskovcu Slavoljub Cakić, u Gradskoj skupštini, preksinoćje bez prisustva novinara, obavestio leskovačke policajce koji protestuju zbog hapšenja njihovih kolega, o razgovoru sa ministrom policije Ivicom Dačićem i o hapšenju četvorice policijaca zbog sumnji da su počinili ratne zločine na Kosovu i Metohiji 1999.
Leskovački policajci energično traže da se njihove kolege brane sa slobode, zahtevaju i da se javno saopšte imena svedoka koji su optužili sada pritvorene policajce. Taj zahtev će biti upućen specijalnom tužilaštvu, jer, kako se čulo na protestu, „MUP nema nikakva ovlašćenja po tom pitanju“.
Stojan Ivković, otac dvadesetšestogodišnjeg Dejana, policajca koji je stradao na Kosovu i Metohiji, kaže da su mu sina ubili u Prištini pre tačno deceniju, ali njegove ubice nikada nisu otkrivene.
– Ne mogu da se pomirim sa tim da neko naše policajce koji su branili otadžbinu naziva ratnim zločincima – naglasio je Ivković.
Policajci posebno naglašavaju da protiv pritvorenih kolega svedoče oni koji su odgovorni za više krivičnih dela.
– Mi nismo išli dobrovoljno na Kosovo i Metohiju većna poziv države, odnosno po zadataku nadležnih policijskih organa, a sada ispada da smo ratni zločinci – čulo se na mitingu ogorčenih kolega pritvorenih policajaca.
Među uslovima koji su se čuli na mitingu tri su dominirala: da se hitno objasni status uhapšenih kolega, da se brane sa slobode i da se saopšte imena trojice policajaca-svedoka, koji bi, kako je rečeno, morali da odgovaraju za brojna krivična dela koja su počinili u mirnodopskim uslovima. Ti zahtevi predočeni su i ministru policije Ivici Dačiću i direktoru policije Miloradu Veljoviću.
Na pitanje novinara da li znaju imena policajaca koji su svedočili protiv sada pritvorenih kolega, čulo se da bi voleli da budu zvanično obelodanjena, ali su im poznata, jer je rečo policajcima koji su dobili otkaz zbog krivičnih dela koje su počinili. Ako su uvereni u ono što govore, kažu ojađeni policajci, ne bi trebalo da se kriju iza Nataše Kandići Fonda za humanitarno pravo.
Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandićsaopštila je, inače, da bi Tužilaštvo za ratne zločine trebalo da zatraži pokretanje istrage protiv svih pripadnika Posebnih jedinca policije (PJP) za koje postoje „ozbiljni podaci“ da su učestvovali u ratnim zločinima na Kosovu. Ona smatra da su na slobodi još neki pripadnici PJP koji su učestvovali u ratnim zločinima na Kosovu.
Kako je ocenila za Danas, protesti u Leskovcu su pokušaj pobune PJP, nalik onoj pobuni pripadnika crvenih beretki 2001. Prema njenim rečima, ovo je pokušaj da se pritiskom zaštite oni koji su počinili ratni zločin.
– Rečje o opštoj akciji kako bi se zaštitili oni koji su činili krivična dela. Postoji hajka i strahovit pritisak da se otkrije identitet svedoka – ističe Kandić.
U krivičnoj prijavi koju je podneo Fond između ostalog, izneti su brojni događaji u periodu od 1997.do 1999. u kojima su navodno učestvovali uhapšeni policajci. Jedan od njih se desio, kako se navodi u krivičnoj prijavi, aprila 1997. Rečje o ubistvu starca u selu Ade, nakon ulaska policije u to selo. Navodno u to selo je ušla četa na čijem čelu je bio Nenad Stojković. U krivičnoj prijavi se pominje da su pripadnici 37. odreda sprovodili naređenje Mitrovića, da se civili vode na „sunčanje“, odnosno ubijaju. Kao jedan od događaja, u krivičnoj prijavi se ističe i kada je septembra 1998. u blizni sela Glogovca iz kolone civila, Stojkovićizdvojio dvojicu mladića, koja su zatim ubijena. Prema krivičnoj prijavi Fonda, u oktobru 1998. na pitanje šta da se radi sa trojicom mladića koje su doveli pripadnici Vojske Srbije, Mitrovićje naredio da ih pošalju „na sunčanje“. U selu Bajgori 1998. civili su izvedeni iz kuća i ubijani, navodi se u prijavi. Među pripadnicima PJP bio je i jedan koji je za svaku žrtvu zarezivao crtu na kundaku puške. Uoči početka bombardovanja, navodi se u prijavi, 25. marta ubijeno je više od 20 civila u selima oko Suve reke, dok je dan ranije u selu Rakovina s položaja 37. odreda gađan traktor sa civilima, dodaje se u krivičnoj prijavi.
U Tužilaštvu za ratne zločine naglašavaju da „spiskovi potencijalnih osumnjičenih koje u javnosti iznosi Nataša Kandićnisu relevantni“ za rad tužilaštva i da „izazivaju nepotrebno uznemirenje javnosti, posebno pripadnika MUP-a Srbije“.
DAČIĆ: Pružićemo svu pravnu pomoć
Ministar policije Ivica Dačić, koji je u subotu posetio selo Dobričevo, ističe da MUP nema razloga da štiti bilo koga ko je počinio ratne zločine i da to nije sporno. „Pružićemo svu moguću pravnu pomoćosumnjičenim policajcima, jer je u interesu MUP-a da se dokaže njihova nevinost“, istakao je Dačić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.