Vlast u Prijepolju u naredne četiri godine činiće SNS sa svojim izbornim koalicionim partnerima (SPS, NS, PUPS, JS i PS) koji su osvojili 14 mandata, kao i koalicija BDZ Sandžaka – LDP i DPS koje prvi put učestvuju u vlasti. Pridružila im se i SDA koja je i u prethodnom mandatu bila deo vladajuće koalicije. Posle verifikovanja mandata i polaganja zakletve, odbornici SDP, stranke koja je posle 12 godina provedenih na vlasti, prešla u opoziciju, napustili su konstitutivnu sednicu Skupštine opštine Prijepolje.
Za izbor predsednika Skupštine opštine i zamenika predsednika, od 41 odbornika, glasala je većina koja ima 26 odbornika. Odbornici opozicije (Dveri, DSS i SRS) glasali su protiv. Za predsednika Skupštine opštine izabrana je profesorica geografije Stana Marković (SNS), direktorica OŠ „Milosav Stiković“ koja je obavljala funkciju potpredsednika Skupštine opštine od 2009 do 2012. godine. Tako će po prvi put žena predsedavati prijepoljskom Skupštinom opštine. Odbornici opozicije ukazali su da je Marković u sukobu interesa jer je njena funkcija nespojiva sa direktorskom, o čemu se već izjašnjavala Agencija za sukob interesa. Ona je u prošlom mandatu bila kao odbornica prinuđena da da ostavku, što su učinili i neki drugi direktori škola koji su istovremeno bili i odbornici. Rečeno je da će Marković posle izbora na mesto predsednice Skupštine opštine postupiti kako zakonski propisi nalažu. I mesto zamenika predsednika Skupštine opštine pripalo je članu SNS, Predragu Matoviću, privatnom ugostitelju. Na ovakvu jednostranačku i jednonacionalnu podelu dve skupštinske funkcije ukazao je kao do sada neprimenjivanu praksu Zoran Despotović (SRS) i pitao kako na to gledaju bošnjačke stranke i kako su na tako nešto pristale, ali je dobio odgovor da se „menja taktika“. Za sekretara Skupštine opštine postavljena je diplomirana pravnica Azemina Kozica (BDZ).
Konstituisanje vlasti nastavljeno je izborom predsednika i zamenika predsednika opštine, odnosno članova Opštinskog veća. Predlozi su izazvali reakciju opozicionih odbornika. Najoštriji bio je Borko Puškić (Dveri) koji je, između ostalog tražio da se javnosti predoči šta preporučuje Milana Gačevića (NS) za izvršnu vlast s obzirom da je predsednik ravnogorskog pokreta i da je izražavao zgražanje opštinama koje imaju džamije. Vukosav Tomašević (DSS) je istakao da se prvi put u istoriji Prijepolja događa da sve četiri najvažnije funkcije pripadnu Srbima i smatra da to nije dobro za međunacionalne odnose u opštini. Dodao je da veruje da se osim Bošnjaka koji su deo vlasti, svi ostali osećaju obespravljeno i da nije dobro što odbornici SDP nisu u sali jer šalju lošu poruku. Takođe je naveo da je ovo istorijski dan jer su odbornici SNS bez saglasnosti centrale formirali vlast i to je veliki pomak jer je unutrašnji otpor režimu što je, smatra Tomašević, hrabar čin.
Zulkefil Sadović (DPS) je ukazao da je bilo dogovora da se funkcije i drugačije raspodele, da je njemu nuđeno mesto potpredsednika opštine ali da on to nije mogao da prihvati jer nije želeo da se udalji od svog glavnog poziva hirurga. Naglasio je da DPS ima nameru da štiti interese svih građana, pa samim tim i Bošnjaka. Rekao je da je Samiru Tandiru (BDZS) nuđeno mesto predsednika Skupštine opštine ali ga je on prepustio SNS. Tandir je istakao da su interesi Bošnjaka na suprotnoj strani od svega za šta se zalaže Tomašević. Tandir smatra da nije dovoljno da se ostvaruje interes jednog naroda tako što će neki njegov predstavnik formalno sedeti u nekoj fotelji. On je naglasio da sada u vlasti ima više Bošnjaka nego što ih ima u opoziciji i postavio je pitanje šta su to uradili oni koji su 12 godina bili na vlasti i predstavljali Bošnjake. Sabira Hadžiavdić (BDZ) smatra da interes Bošnjaka nikada nije bio zastupljeniji i iskazala je žaljenje što su odbornici SDP napustili sednicu jer „nije sramota biti opozicija, već je sramota pobeći sa sednice“.
Dragoljub Zindović (SNS) je istakao da SNS od osnivanja ima odlične rezultate u Prijepolju, da je upravo u ovoj opštini i formiran prvi odbor ove stranke, da je zbog toga imala uvek pohvale, da je pohvaljena od strane rukovodstva za sve što je činila kad je bila u vlasti ali i za ponašanje u opoziciji tokom prethodne četiri godine, te smatra da rukovodstvo SNS podržava i ovu koaliciju koja je formirana jer nije stigla nikakva zabrana.
Glasovima odbornika koji čine koalicionu većinu za predsednika opštine izabran je diplomirani ekonomista Dragoljub Zindović, koji je tu funkciju obavljao od 2009. do 20012. godine, dok je za zamenika predsednika opštine izabran diplomirani prostorni planer Stanko Kijanović, predsednik OO SPS. Odbornici su dali svoje glasove i za svih šest predloženih članova Opštinskog veća: tekstilni inženjer Mirjana Bojović i inženjer poljoprivrede Nebojša Žunić (SNS), Dr Zulkefil Sadović (DPS), tehničar tekstilnih mašina Milan Gačević (NS), diplomirani pravnik Sabahudin Hajdarević (BDZS) i diplomirani ekonomista Edib Kajević (SDA). Pre glasanja i preostali odbornici opozicije (Dveri, DSS i SRS) napustili su sednicu.
Iz ekspozea Zindovića
„Sve svoje umne, stručne i fizičke sposobnosti usmeriću za razvoj, bolji život i izvesniju budućnost svih građana, posebno mladih. Mi ovde živimo vekovima u toleranciji i moramo tu nasleđenu vrednost unapređivati stalno. Svestan sam težine odgovornosti, ekonomske krize, privrede koja je u padu i stagnaciji. Sve ću učiniti da pronađemo kupce za „Livnicu“, da delujemo vizionarski, svi zajedno, bez obzira na političke opcije jer ovoj opštini moramo doneti brži, odgovorniji i promišljeniji razvoj. Moramo otvoriti nova radna mesta, razvijati mala i srednja preduzeća, poljoprivredu, turizam, poboljšati usluge, kulturnu ponudu i unaprediti zaštitu životne sredine. Moramo što hitnije rešiti pitanje deponije, zaustaviti divlju gradnju, rešiti javni parking. Moja je želja da Prijepolje bude administrativni, ekonomski, kulturni, zdravstveni, turistički, obrazovni i duhovni centar regiona Polimlja. Nadam se da ćemo svetla obraza na kraju mandata moći reći da smo većinu toga postigli“.
Najoštrija osuda SDP
Prijepoljski odbor Sandžačke demokratske partije, koju je osnovao Rasim LJajić i koja je na republičke izbore izašla na listi Aleksandra Vučića, najoštrije osuđuje formiranje jednonacionalne vlasti u opštini u kojoj živi 50 odsto Bošnjaka. Kako se navodi u saopštenju „Zindovićeva prevara preko 4000 Bošnjaka koji su glasali za listu Aleksandra Vučića je pitanje političkog morala, ali i stvaranja nepoverenja i jaza, ne samo između partija, već i dva naroda“.
Da predsednik opštine, njegov zamenik kao i predsednik skupštine i njegov zamenik budu svi iz redova srpskog naroda, da pet od osam članova Veća takođe budu Srbi, znači stvaranje jednonacionalne vlasti u Prijepolju, poručuje SDP. „Zindović ovo ne bi mogao sam ni smisliti ni sprovesti. Žalosno je što ima podršku jednog broja odbornika koji su predstavnici do juče „najtvrđih“ bošnjačkih partija. Zašto? Neka je na čast svim odbornicima koji dizanjem ruke podrže ovaj nacionalistički projekat koji je skovan davno, ko zna gde i ko zna u čijim glavama. Sigurni smo da ovo nije politika Aleksandra Vučića i da ovo nije strategija države Srbije u kojoj mi želimo da živimo i stvaramo“, piše u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.