Srpska napredna stranka se protivi eventualnom ukidanju preambule Ustava Srbije posvećene Kosovu, rečeno je Danasu u toj stranci. „Ako bi došlo do promene Ustava, SNS ne bi dozvolila da bude ugrožen teritorijalni integritet Srbije u okvirima današnjeg ustava. Dakle, da ponovimo, teritorijalni integritet u okvirima aktuelnog ustava. Mi ne bismo ukinuli preambulu o Kosovu“, izjavio je za Danas Veroljub Arsić, član Glavnog odbora SNS.
On je istakao da su naprednjaci već podneli nekoliko inicijativa za promenu Ustava. „Na prvom mestu, zalažemo se za smanjenje broja narodnih poslanika, ali za sada nismo došli na odobravanje drugih političkih stranaka. Smatramo da trenutni ustav nije savršen, ali da je najbolji od uvođenja višestranačja u Srbiji“, zaključio je Veroljub Arsić.
Bojan Kostreš, zamenik predsednika LSV, u izjavi za naš list ocenjuje da, na primer, u aprilu 2012. godine nikada ne bi pomislio da bi SNS prihvatila i potpisala Briselski sporazum s Prištinom, a „vidite šta se desilo, oni su to učinili mnogo efikasnije nego što smo mogli da zamislimo da bi učinila prethodna vlada“.
„Da je LSV prioritet promena najvišeg pravnog akta države nije novina. Podsetiću vas da smo mi, pored LDP, bili jedini za bojkot ustavnog referenduma 2006. godine. Podsetiću vas, takođe, da taj referendum jedino u Vojvodini nije prošao“, rekao je Kostreš.
LSV je u vreme donošenja aktuelnog ustava upozoravala da on nije dugoročno održiv. „Bili smo protiv aktuelnog ustava iz niza razloga, među kojima su najvažniji oni koji se odnose na odredbe da je Srbija država srpskog naroda i ostalih, potom da su domaći zakoni iznad međunarodnih. Smatramo, takođe, da je potrebna dramatična racionalizacija definisanja položaja Kosova. I, na kraju, tu je pitanje autonomije Vojvodine. Sedam odsto budžeta Vojvodini je najobičnija prevara, a Ustav dovodi Vojvodinu u paralizu i nemogućnost da konzumira ustavne nadležnosti“, istakao je Kostreš.
Potpredsednik DSS Slobodan Samardžić smatra da je problem što se Danas uopšte bavi ovom temom. „I ova Danasova anketa je u cilju propagande za promenu Ustava. To su direktive sa Zapada i iz EU jer oni hoće, nakon Kosova, da nam uzmu i Vojvodinu i južnu Srbiju. Šta je sledeće?!“, kategoričan je Samardžić u izjavi za naš list.
Potpredsednik stranke Vojislava Koštunice veruje da se u Srbiji „stvara medijska atmosfera koja treba da ubedi naše građane da je sve zrelo da se Ustav menja“. „Mi treba da pristanemo na atmosferu okupiranosti. Ustavne promene uopšte nisu neophodne zarad evropskih integracija. Ustav ima sve ustavne odredbe iz oblasti međunarodnih ugovora i odnosa koji omogućavaju normalne pregovore sa EU. Ništa im više ne treba, nikakve evropske klauzule i slično. To se radi tek kada se uđe u EU“, zaključio je Slobodan Samardžić.
Dan državnosti
Dan državnosti, koji se obeležava sutra, 15. februara, slavi se na Sretenje u znak sećanja na 15. februar 1804. godine, kad je u Orašcu počela borba za oslobođenje od petovekovnog robovanja pod Turcima. Istog datuma, na Sretenje, 1835. godine, knez Miloš Obrenović proglasio je prvi srpski ustav. Ovaj datum je uzet kao početak stvaranja moderne srpske države i kao nacionalni praznik se slavi od 2001. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.