Srpska napredna stranka, kao predominantna stranka u vladajućoj koaliciji, polako ali sigurno usisava sve svoje koalicione partnere.
U tom gvozdenom zagrljaju SNS, sa malim ili nikakvim manevarskim prostorom, stranke poput SDPS, PUPS-a, Pokreta socijalista, Srpskog pokreta obnove ili Karićevog Pokreta snaga Srbije postaju potpuno nevidljive, neprepoznatljive, ali i ostaju i bez članstva koje prelazi u sigurnije vode i najveću vladajuću stranku.
Slična sudbina, kako tvrde sagovornici Danasa, može da zadesi i Socijalističku partiju Srbije, ukoliko i dalje bude išla linijom manjeg otpora, i ukoliko se ispune obećanja Ivice Dačiča, lidera SPS, da će socijalisti na sledeće izbore 2022. godine izaći u koaliciji sa SNS, ukoliko dođe do ujednjenja opozicije.
Da SPS zbog tesne saradnje sa naprednjacima već izvesno vreme gubi identitet, upozoravali su visoki funkcioneri SPS. Činjenica je da SPS gubi podršku na terenu, da je na proteklim izborim izgubila oko 200.000 glasova i da čitavi opštinski odbori socijalista prelaze u SNS.
„SPS trpi posledice jer se nalazi u koalicionom zagrljaju sa ogromnim partnerom s kojim deli biračko telo i zbog te saradnje je, najpre, ostao bez jednog partnera (PUPS) a potom se odrekao sopstvenog kandidata u predsedničkoj trci 2017. SPS-u se smanjuje podrška od 2012. kako zbog prelivanja birača ka SNS-u, tako i zbog prirodnog odliva i manjka motivacije lokalnih odbora. Razlozi zbog kojih Dačić i dalje insistira na toj saradnji pa čak i za izbore 2022. godine su – benefiti koje stranka ima od učešća u izvršnoj vlasti, relativno mala šteta jer je opozicija slaba da artikuliše nezadovoljne SPS birače, sužen manevarski prostor za promene u saradnji sa SNS i relativno male šanse da dođe do krupnih promena u političkom pejzažu posle sledećih izbora“, kaže za Danas Bojan Klačar, izvršni direktor CESID-a.
I Boban Stojanović, politički analitičar, slaže se da su naprednjaci na putu da usisaju i socijalistie, baš onako kako su to uradili i sa ostalim manjim koalicionim partnerima.
„Vučić je odigrao racionalno čašćavanjem SPS-a mestima u ovoj vladi kako bi imao podršku Dačića za predsedničke izbore, kako se ovaj ne bi kandidovao i kako bi Vučić lakše pobedio u prvom krugu. S obzirom da je najavljeno da će izbori biti spojeni, SPS je u problemu jer će biti jako teško voditi te spojene kampanje bez predsedničkog kandidata i može se očekivati samo dalje osipanje biračke podrške SPS-u. Zato je Dačić i najavio tu predizbornu koaliciju, odnosno ponudio se za to – kako bi prikrio slabiji rezulatat SPS-a i kako u nekim kasnijim podelama karata ne bi dodatno izgubio uticaj, pozicije i resurse. Za SPS će posebno biti otežavajuće što neće biti opštih lokalnih izbora, pa će motivacija opštinskih organizacija i aktivista biti manja, posebno jer je nakon ovih izbora SPS iako je ostao u vlasti izgubio mnoga funkcionerska mesta, ali i mesta u lokalnim upravama. Tako da je SPS u problemu“, ističe Stojanović i dodaje da će SNS polako usisati i Šapićev SPAS, a svi drugi su minorni i mali odavno, osim relativno solidne podrške koju ima SDPS Rasima Ljajića i to pre svega zbog Sandžaka.
Ne otpisivati ih unapred
Profesor na FPN Zoran Stojiljković smatra da ne treba unapred otpisivati socijaliste, uporavo zato što su oni preturili preko glave raznorazne pokušaje satanizovanja i cepanje. Prema njegovim rečima to što SNS usisava male stranke nije ni neobično, ni čudno, jer je to neka vrsta gvozdene logike, kada se male stranke nađu u zagrljaju predominantnih stranaka i u ograničenom manevarskom prostoru. Stojiljković tvrdi da stranačka rukovodstva koja su iskusila blagodeti vlasti ne žele u opoziciju, a pritom nisu ni jezičak na vagi kakav je SPS bio 2008. i 2012.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.