Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić kazao je da veoma široka autonomija uspešno funkcioniše na tim ostrvima već više od 80 godina.
– Pokazali smo da je naš primer suštinske autonomije veoma sličan i da daje još veće pogodnosti za građane albanske nacionalnosti – precizirao je ministar za Kosovo i Metohiju.
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić kazao je da veoma široka autonomija uspešno funkcioniše na tim ostrvima već više od 80 godina.
– Pokazali smo da je naš primer suštinske autonomije veoma sličan i da daje još veće pogodnosti za građane albanske nacionalnosti – precizirao je ministar za Kosovo i Metohiju.
Olandska ostrva
Oland, arhipelag u Skandinaviji, hvaljen je kao uzor stvaranja skladne „nacije“ – bez pune nezavisnosti, a akademici i političari ga već određeno vreme proučavaju kao model za Kosovo i Metohije. Danas građani Olanda imaju pravo da upravljaju svojim poslovima, da donose zakone, štampaju sopstvene poštanske markice, da imaju svoju radio i televiziju i da upravljaju svojom ekonomijom i infrastrukturom. Specifična situacija je omogućila Olandskim ostrvima da postanu jedan od najprosperitetnijih regiona Evrope, s jakim bankarstvom i snažnom saobraćajnom strukturom, rasprostranjenom širom Skandinavije i Baltika.
Posrednička trojka Kontakt grupe nije, na sastanku s delegacijom Srbije u Briselu, predstavila nikakav predlog, pa ni predlog o neutralnom rešenju za status Kosova i Metohije, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.
– Nismo primili nikakav predlog. Možemo očekivati da „trojka“ na popodnevnom sastanku izađe s nekim pitanjima, da ispitaju teren kod jedne i kod druge strane, ali pre podne nismo primili nikakav predlog – rekao je Jeremić novinarima.
On je naglasio da je direktan susret Beograda i Prištine „veoma važan“. Jučerašnji sastanak trebalo je da stvori okvir za poslednju rundu pregovora, koja se, kako je juče saopšteno, planirana od 26. do 28. novembra, nadomak Beča. Učinićemo sve da bismo napokon pokrenuli proces u vidu istinskih pregovora. Beograd će, takođe, insistirati na tome da ni u kom slučaju ne sme doći do jednostranih koraka, a kompromis neće biti moguć bez pregovora – rekao je Jeremić.
Predstavnik Evropske unije u trojci Kontakt grupe Volfgang Išinger izjavio je uoči pregovora da je „uveren da će to biti konstruktivan sastanak“. Išinger je novinarima rekao da će o predlogu za neutralno rešenje statusa Kosova pre svega morati da razgovara i sa Aleksandrom Bocan-Harčenkom iz Rusije i Amerikancem Frenkom Viznerom.
– Prethodno moramo da obavimo razgovore u okviru „trojke“ da bismo videli kako da stvari pokrenemo napred – rekao je Išinger čiji će se predlog o neutralnom statusu Kosova koji omogućava Beogradu i Prištini da se dogovore o praktičnim merama kao što su pitanja granica, ali bez pominjanja nezavisnosti, takođe, naći na pregovaračkom stolu. Agencija AP navodi i da će se na pregovorima razmatrati i dokument od 14 tačaka, koji ne precizira da je rešenje statusa Kosova nezavisnost, ali omogućava Albancima da Srbija ne može ponovo da uspostavi prisustvo na Kosovu. Međutim, Hašim Tači je odmah pred početak pregovora odbacio neutralan status za Kosovo.
– Kosovo će biti nezavisno i dobar sused Srbije. Kao budući premijer Kosova, sarađivaću sa svima u regionu na miru i stabilnosti i boljim odnosima sa Srbijom – izjavio je Tači.
Taj predlog odbacio je i Beograd i Priština, Beograd tvrdi da je neutralan status drugo ime za nezavisnost Kosova, a Priština zbog toga što se u njemu ne spominje nezavisnost.
Ruski posrednik za status Kosova Aleksandar Harčenko dobio je instrukcije da u pregovorima Beograda i Prištine podrži inicijativu Beograda o korišćenju modela Hongkonga, preneli su mediji izjavu predsednika Spoljnopolitičkog odbora Ruske dume Konstantina Kosačova. On smatra da je model Hongkonga izuzetno perspektivan i da bi ga trebalo ozbiljno razmotriti u pregovorima. On je rekao da će Rusija učiniti sve da spreči nezavisnost Kosova i Metohije i da je uverena da još postoji mogućnost da se predupredi jednostrano priznavanje nezavisnosti Kosova.
– Do statusa može da se dođe jedino pregovorima i to na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN. Veoma je važno što se u ovom trenutku pojavila ta nova inicijativa Beograda, s modelom Hongkonga za rešavanje kosovskog pitanja – ocenio je Kosačov.
Prema njegovim rečima, Rusija očekuje da generalni sekretar UN Ban Ki-Mun dodeli novi mandat posredničkoj trojci, bez vremenskog ograničavanja za pregovore.
Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu izjavio je da će Pokrajina koordinisati put ka svojoj nezavisnosti sa SAD i EU i da želi da taj proces počne u danima nakon isteka decembarskog roka za završetak razgovora o statusu Kosova. Sejdiu je po dolasku u Brisel rekao da očekuje od međunarodnih posrednika da predstave svoj izvještaj o pregovorima generalnom sekretaru UN Banu Ki-Munu 10. decembra, kako je i planirano.
– Potom ćemo iskoristiti još nekoliko dana za neophodne konsultacije, a onda će skupština Kosova doneti svoju odluku – rekao je Sejdiu novinarima i dodao da želi da se nezavisnost postigne „u koordinaciji sa svim zemljama koje pomažu Kosovu“. Priština će, kako je rekao, koordinisati sve svoje korake s međunarodnom zajednicom, ali rukovodstvo Kosova mora da poštuje volju naroda, koji želi nezavisnost.
Pregovarački tim Srbije predvodili su predsednik Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić, dok su na čelu delegacije kosovskih Albanaca bili predsednik Kosova Fatmir Sejdiu i premijer Kosova Agim Čeku. Pregovorima je, kao i prethodna dva puta, prisustvovao i Hašim Tači, lider Demokratske stranke Kosova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.