Evropska unija u narednih nekoliko dana neće potpisati sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom – izjavio je juče šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer novinarima u Briselu, gde se održava sastanak šefova diplomatija EU, preneo je Rojters.
Holandija je juče jasno ponovila da neće odobriti potpisivanje sporazuma pre nego što budu izručeni preostali haški optuženici.

Evropska unija u narednih nekoliko dana neće potpisati sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom – izjavio je juče šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer novinarima u Briselu, gde se održava sastanak šefova diplomatija EU, preneo je Rojters.
Holandija je juče jasno ponovila da neće odobriti potpisivanje sporazuma pre nego što budu izručeni preostali haški optuženici. Holandski ministar za evropske poslove Frans Timermans je ponovio stav da Holandija „neće potpisati sporazum“ o pridruživanju EU-Srbija „sve dok ne bude pune saradnje s Haškim tribunalom“.

JEREMIĆ: Očekujem da EU prelomi

Brisel – Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić izjavio je juče FONETU da očekuje da ministri spoljnih poslova država članica Evropske unije „prelome“ i pošalju političku odluku da su Srbiji otvorena vrata za punopravno članstvo u Uniji. Jeremić je, uoči sastanka ministarskog saveta EU, najavio zvaničnu rundu političkog dijaloga između EU i Srbije te da će imati susrete sa skoro svih 27 šefova diplomatija EU. Očekujemo, dodao je on, da Unija zauzme pozitivan stav o evropskoj budućnosti Srbije i uputi poziv za potpisivanje ili međusporazuma ili sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. „U svakom slučaju očekujemo da ministri spoljnih poslova EU donesu jasan i konačan politički stav o našoj evropskoj budućnosti, a da posle toga građani Srbije imaju priliku da se opredele prema tom stavu, da li želimo ili ne u Evropu“, naglasio je Jeremić. Jeremić je rekao da je optimista i da veruje da će „EU prelomiti da želi Srbiju kao svog člana, a da će onda i Srbija prelomiti na tu stranu“. FONET

Šef holandske diplomatije Maksim Ferhagen je istakao da je „Holandija spremna da potpiše sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom čim ona optužene osobe isporuči Tribunalu“. Ministar je takođe ukazao da bez pune saradnje Srbije s Hagom, holandska vlada neće prihvatiti potpisivanje ni sporazuma o pridruživanju niti bilo kojeg drugog sporazuma, uključujući i sporazum o liberalizaciji viza.

ČOROJANU: Moguće potpisivanje trgovinskog sporazuma

Brisel – Rumunski ministar inostranih poslova Adrijan Čorojanu rekao je juče da bi šefovi diplomatija EU mogli doneti odluku o potpisivanju prelaznog, uglavnom, trgovinskog sporazuma sa Srbijom kojim bi se uputila pozitivna i optimistička poruka srpskom narodu pred drugi krug predsedničkih izbora. Na ministarskom zasedanju EU u Briselu, Čorojanu je izjavio da bi taj prelazni sporazum morao biti veoma konkretan i pragmatičan, a ne „kozmetički“. Većina zemalja EU, po njegovim rečima, zalaže se za potpisivanje sa Srbijom sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Uniji, ali su Holandija i Belgija i dalje uzdržane. Stoga će se, dodao je rumunski ministar, možda postići konsenzus o potpisivanju prelaznog sporazuma sa Beogradom. Prelaznim sporazumom se omogućava nesmetana trgovina između dve ugovorne strane do potpisivanja sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Dosad je takav sporazum uvek stupao na snagu nakon potpisivanja sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Prelazni sporazum je na snazi dok SSP ne bude ratifikovan u parlamentima zemalja potpisnica.

– Ono što želim da poručim srpskom narodu jeste da ćemo, ako izabere Evropu, biti spremni da ih primimo u evropske strukture. Izabrati Evropu znači prihvatiti evropske vrednosti – dodao je Ferhagen.
– Ne želimo da ostavimo utisak da ostalih 26 zemalja članica imaju popustljiviji stav prema pitanju politike uslovljavanja potpisa na sporazumu punom saradnjom s Hagom – naglasio je Štajnmajer.
Uoči sastanka šefova diplomatija EU u Briselu evropski komesar Oli Ren je, s druge strane, istakao stav da je Srbija „blizu pune saradnje“ s Haškim tribunalom što bi trebalo da omogući da EU s njom „uskoro“ potpiše sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Ren je ukazao da „srpski narod bira između evropske budućnosti i nacionalističke prošlosti“.
– Trebalo bi da pošaljemo veoma snažan signal o evropskoj budućnosti za srpski narod odlukom o brzom potpisivanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – rekao je evropski komesar.
Ren je ocenio da je „Srbija danas blizu pune saradnje sa Haškim tribunalom“ i dodao da će to „olakšati skorašnje potpisivanje sporazuma o pridruživanju“ EU-Srbija.
– Mogao bih da budem za potpisivanje sporazuma o pridruživanju, ali da saradnja s Tribunalom ostane uslov za ratifikaciju i kasniju etapu – približavanja Srbije EU, dodao je on.
Upitan da li je za potpisivanje prelaznog trgovinskog sporazuma pre drugog kruga predsedničkih izbora u Srbiji, Ren je odgovorio: „Mislim da je za sada prerano o tome razgovarati“.
Visoki predstavnik EU Havijer Solana je uoči sastanka pozvao evropske vlade da budu „veoma konstruktivne i pokažu posvećenost da Srbija bude što je moguće bliže Evropskoj uniji“.
– Nismo u poziciji da intervenišemo u izbornom procesu, ali ono što možemo jeste da pokažemo svima da je EU odlučila da se Srbija najbrže moguće približi EU. Ja sam više nego za potpisivanje sporazuma o pridruživanju – rekao je Solana.
Šef britanske diplomatije Dejvid Miliband izjavio je da EU mora da „pošalje jasan signal da budućnost Srbije i dalje vidi u EU. Pre nego protiv nje“.
Šefovi diplomatija Evropske unije su juče u Briselu razgovarali o mogućnosti da se sa Srbijom potpiše odmah prelazni sporazum koji reguliše međusobne trgovinske odnose, s tim da se naknadno potpiše i sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, saznaje agencija Beta.
Savet ministara EU juče je razmatrao „snažnu političku poruku“ podrške Srbiji, uz ponovno isticanje želje da ona što pre napreduje u pridruživanju Uniji i stekne i status kandidata za članstvo. Većina zemalja i čelnici institucija EU smatraju da su vlasti u Beogradu vrlo blizu ispunjavanja uslova pune saradnje s Haškim sudom, ali Holandija i dalje ne odustaje od stava da se pre toga u zatvoru Haškog tribunala moraju naći preostali optuženi za ratne zločine.
Uprkos uveravanju Francuske i drugih uticajnih partnera u EU, Holandija dosad nije popustila u stavu da Srbija mora dokazati da deli zajedničke vrednosti sa EU, upravo time što će dostići punu saradnju s Haškim sudom. Velika većina evropskih ministara smatra da poruku podrške treba uputiti srpskom narodu, bez obzira na to što sledi drugi krug predsedničkih izbora.
Zato je, kako navode izvori koji su pratili prvi deo zasedanja, zaključeno i da se podrži odluka Evropske komisije da 30. januara u Beogradu pokrene dijalog o ukidanju viza EU za srpske državljane. To bi bio, smatraju ministri EU, jasan dokaz da se želi otvaranje Evrope prema srpskim građanima i Srbiji, bez obzira na tekuće političke prilike u toj zemlji.
U Nacrtu zaključaka zasedanja, koji bi trebalo da budu znatno dopunjeni kroz ministarsku raspravu, stoji i da Savet ministara EU „ohrabruje“ Srbiju da nastavi da pospešuje dosadašnja dostignuća u ekonomsko-političkim, evropskim reformama i da nastavi „evropski put“. Takođe se ukazuje na zaključke šefova država ili vlada EU u decembru 2007., kada je istaknuto uverenje da napredak Srbije na putu ka EU, uključujući dobijanje statusa kandidata za članstvo, može biti ubrzan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari