Vandredna sednica skupštine Srbije na kojoj se nastavila rasprava o povećanju takse za javni medijski servis, dok se raspravljalo i o 59 drugih tačaka dnevnog reda završena je za danas. Sednica se nastavlja u sredu od 10 časova.
Danas je peti dan zasedanja Skupštine Srbije na kojem se razmatra 60 tačaka dnevnog reda, a među kojima nije tema rudnika litijuma. Ipak, dobar deo rasprave posvećen je toj temi, kao i prvoj od 60 tačaka dnevnog reda – Deklaraciji sa Svespskog sabora.
Dosadašnje rasprave obeležile su česte svađe poslanika opozicije i vladajuće većine. Jučerašnja sednica završena je izlaganjem ministra Gorana Vesića koji je Aleksandru Jovanoviću Ćuti (Ekološki ustanak) uputio niz kritika i nazvao ga „lažnim ekologom“.
Sednica vanrednog zasedanja počela je prošle sedmice, u utorak 23. jula, kada je premijer Miloš Vučević obrazlagao Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
17.18 – Slavica Radovanović (NPS) je odgovarajući Snežani Paunović rekla da su odluke o prevremenom penzionisanju 2001. i 2000. godine „političke“, ali je naglasila da MUP ima pravo da odluči da određeni pripadnici tog ministarstva mogu biti penzionisani pod posebnim uslovima.
Radovanović je istakla i da je „apsolutno važno“ da policajci budu zaštićeni.
17.04 – Snežana Paunović (SPS) je izjaila da je „šokira odakle ova naknadna briga za pripadnike snaga bezbednosti“. Naglasila je da opozicioni poslanici banalizuju zakon o kojem se raspravlja i pozvala da se svi slože da je zakon dobar. Ona se takođe složila sa amandmanom koji je predložila DS i izrazila želju da se za ovakve probleme izdvoji više sredstava.
Kako je istakla, SPS će glasati za ovaj zakon, koji smatra za nijansu manje važnim od Deklaracije o budućnosti srpskog naroda.
16.53 – Marijan Rističević (SNS) je istakao da vojska i policija ne dobijaju samo stanove već i modernu opremu, dok je, kako kaže, za vreme kada je „neko bio načelnik generalštaba“ toga nije bilo.
16.46 – Dragan Stanojević (Mi glas iz naroda) je kritikovao zakon na osnovu tiga što se ne može utvrditi da li onaj na koga se vodi stan zaista živi u njemu. Kako je rekao, to ne može da uradi jedan čovek, već mora postojati komisija koja bi to utvrdila.
16.38 – Marijan Rističević je rekao Dragani Rakić da bi morala da pogleda „po svojoj izbornoj listi“ kada govori o onima koji dobijaju više stanova preko veze.
16.32 – Dragan Rakić (DS) je kritikovala način dodele stanova po sistemu „brzi prsti“. Rakić je istakla da DS želi da popravi loš zakon koji je donet 2018. godine time što će pripadnici snaga bezbednosti koji su ranjeni i postali invalidi da se oslobode kreditnih obaveza, te da se njihovi naslednici takođe oslobode tih obaveza ukoliko dođe do smrtnog slučaja prilikom ranjavanja. Takođe predložila je i mogućnost iznajmljivanja stanova koji su dodeljeni pripadnicima snaga bezbednosti.
16.16 – Filip Tatalović (DS) ukazao je da promena zakon iz 2018. je loša jer se vlasnicima stanova zabranjuje da te stanove izdaju ili da dozvole drugim licima, koji nisu članovi njihove uže porodice da u njima žive, što je protiustavno.
16.12 – Ana Eraković (NPS) navela je da neće glasati za ovaj zakon, jer jedan od članova ima retroaktivno dejstvo. Navela je da su problem kriterijumi, te da kriterijum ne mogu biti „brzi prsti“.
16.10 – Poslanici raspravljaju o dodeli stanova pripadnicima snaga bezbednosti.
16.04 – Ministar Nemanja Starović, osvrćući se na navode tokom rasprave da TV taksa ne stiže iz EPS-a u RTS, rekao je da je to netačno, te da svaki dinar koji se naplati dolazi u RTS i RTV u skladu s propisima.
Starović je naveo da rasprava ide u pravcu da se ukine TV taksa, rekavši da je to popularno i da je politički oportuno slati tu poruku građanima, ali bi bilo pošteno da se kaže koji su mogući ishodi takve odluke. Dva su moguća ishoda, rekao je, a to su – gašenje javnih medijskih servisa i vraćanje javnih medijskih servisa na teret budžeta Republike Srbije, a samim tim na teret građana Srbije.
Bajka je, a samim tim i vrhunac populizma, reći da ćemo imati bolji javni servis ako se ukine TV pretplata, rekao je ministar.
16.00 – Bogdan V. Radovanović (ZLF) rekao je da je povećanje takse za RTS neosnovano, jer javni servis ne obavlja svoju funkciju. „RTS očigledno ne zanima ova opravdana pobuna naroda i ovo što se dešava na ulicama Srbije“, rekao je on. On je, s obzirom da se jedan poslanik vladajuće koalicije juče referisao na pesnika Aleksu Šantića, citirao reči pesme „O klasje moje“, zbog čega mu je predsedavajuća Raguš isključila mikrofon zamolivši ga da govori o amandmanu koju je njegova poslanička grupa podnela.
Naveo je da se zapadna Srbija planira dati „budzašto“ RioTintu. Kada je počeo da citira reči ministarke Irene Vujović, Raguš mu je ponovo isključila mikrofon.
15.56 – Dragana Rakić (DS) rekla je da su podneli amandman kako bi RTS pomogli da RTS pomogne Aleksandru Vučiću da održi obećanje da će se pretplata za RTS ukinuti. Predlažemo da ove izmene Zakon krenu da se ispunjavanju 15 dana od donošenja, jer je 15 dana adekvatan period da se upravi RTS-a omogući da se pripreme za ukidanje pretplate, navela je ona.
15.52 – Aleksandar Jovanović Ćuta (Eko ustanak) naveo je da je tona čvaraka na tržištu iznosi 23.150 evra, a tona litijuma 13.200 evra. „Umesto da uložite u poljoprivredu vi nam iznosite priču o nekakvom litijumu“, naveo je poslanik Ekološkog ustanka.
15.43 – Milenko Jovanov (SNS) Paviću je odgovorio da za razliku od njega, koji je tamo živeo, nikada nije bio u Americi. Rekao je da navodno zastupaju ruske interese, ali im samo štetu prave toliko da „nije slučajno da im CIA toliko izlazi iz usta“. „Hvaleći antiglobalističku i prorusku poziciju direktno ide u korist globalistima i antirusima. Toliko loše argumente koristite, da je jasno da ako već nekakve veze neko ima sa CIA, dovoljno je da se pogledate u ogledalo i sve Vam će se samo kasti“, rekao je Jovanov.
Poslanik MI snaga naroda Jovanovu je rekao da ga redovno pozivaju ruski mediji i da su oni valjda ti koji mogu da procene koliko je štetan po njih, jer da je toliko štetan ne bi ga toliko zvali da gostuje, bude kolumnista i ide u posetu Moskvi.
„Vi živite u 90-im i 80-im godinama kada je Amerika u kojoj sam ja odrastao bila nešto drukčija…“, naveo je Pavić, kada mu je isključen mikrofon jer je potrošio sve vreme.
„Meni je svejedno radio neko za Ruse ili Amerikance, mi smo ovde da radimoza Srbe. Baš me briga kom se vi Bogu molite, onom u Vašingtonu ili Moskvi“, odgovorio mu je Jovanov.
15.34 – Aleksandar Pavić (Mi snaga naroda) je rekao da je jedan od glavnih razloga što neće podržati povećanje pretlate „upliv globalitičke propagande“. Kako kaže, vremenska prognoza kao da je pisana u Davosu a ne u RHMZ.
„Da li mi treba bezglavo i na slepo da prihvatimo zelenu agendu i da su klimatske promene delo čoveka?“, upitao je Pavić.
15.31 – Živan Bajić (SNS) je rekao da amandmane opozicije neće podržati i da ukoliko zbog profesionalnog i objektivnog izveštavanje treba da se poveća cena, on će se sa tim složiti.
15.26 – Dragan Jonić iz Ekološkog ustanka upitao je da li narod treba da plaća lobiste Rio Tinta, poput Branka Klanščeka iz upravnog odbora RTS. On je upitao i da li će Srbija postati zamorče za testiranje kompanije koja je izazvala građanski rat.
15.24 – Jelena Milošević (SSP) je rekla da u Srbiji realno, pored korupcije, rastu samo cene. Upitala je i ministarku Đedović zašto taksa koju naplaćuje EPS ne stiže do RTS-a.
15.20 – Tijana Perić Diligenski (Srce) je rekl ada neće podržati predlog zakona o izmeni iznosa takse za RTS jer, kako kaže, javni servis ne radi svoj posao. „RTS tendenciozno stvara sliku o našoj društvenoj, političkoj i ekonomskoj stvarnosti“, istakla je Perić Diligenski. Ona je rekla da je ustala kuka i motika i dodala „ubiće vas suza narodna“.
14.20 – Predsedavajuća, Marina Raguš proglasila je pauzu do 15.20 časova.
14.17 – Đedović Handanović je Mariniki Tepić odgovorila da postoji šest rudarskih inspektora ali i da se nastoji da ih bude i više. Ona je naglasila da se navođenjem da postoje istražna mesta širom Srbije samo iznose neistine.
14.14 – Marijan Rističević se prisetio kako je smenjen sa mesta predsednika Skupštine opštine Inđija. On je rekao da je tada vlast želela da izgradi fabriku za reciklažu akumulatora na vodozahvatu, zbog čega je morao da bude promenjen prostorni plan. Kako je rekao, on to nije dozvolio i zbog toga je smenjen, a fabrika je izgrađena.
14.09 – Zoran Lutovac (DS) je poručio da bi trebalo ukinuti taksu za RTS jer je povećanje od 16,6 odsto za mnoge u Srbiji jeste mnogo, dok to nije velika svota samo za 28 milijardera i 38 milionera iz Srbije, koji su, kako kaže, bliski vlasti il isu članovi stranaka u vlasti. On je istakao i da su cene rasle mnogo brže nego prosečne penzije.
„Suštinski razlog je to što RTS nije javni servis već privatni servis, a ako je tako, trebalo bi da ga plaćaju oni čiji je servis“, rekao je Lutovac.
14.04 – Đorđe Pavićević (ZLF) je rekao da ne zna gde su ministarka ili šef poslanićke grupe SNS rekao jer na sajtu RTS-a tih informacija nema.
„Bilo bi dobro da poslušate preporuk ui saopštenje i da zaštitie rudarsku struku na način na koji oni savetuju“, rekao je Pavićević i dodao da je jedna od prvih inicijativa poslaničke gurpe ZLF bila da se ispita smrt rudara u rudniku Soko, što nije urađeno već je utvrđeno da za to niko nije kriv.
14.01 – Dragana Rakić (DS) je predložila da se taksa za RTS smanji sa 340 na 40 dinara i podsetila da je Aleksandar Vučić sam rekao da će tu taksu ukinuti. Rakić je naglasila i da javnost ne zna kako se troše sredstva kojima plaća RTS, te da je medijski javni servis postao „propagandno glasilo SNS“.
Ispravila je i poslanika Živana Bajića koji je, kako kaže, namerno loše citirao Biljanu Stepanović koja je na protestu u Šapcu.
13.59 – Marinika Tepić je upitala koliko ima rudarskih inspektora, jer je u javnosti postojala informacija da postoji samo jedan i pozvala ministarku Handanović da pročita šta je potpisano prilikom dolaska nemačkog sekretara.
13.56 – Vladimir Đukanović (SNS) je rekao da je za razliku od onih koji dobijaju pare za organizovanje protesta on radio. Govoreći o profesoru Ristiću, rekao je da on nema nikakav kredibilitet jer promenio stranke od levo liberalnih do krajnje desno konzervativnih i dodao da da njegovo mišljenje „ne vredi ni prišljiva boba“.
13.54 – „Da budem do kraja dosadan, ja sam za kopanje litijuma po najvišim standardima Evropske unije“, započeo je Rističević svoje izlaganje. On je optužio Jovanovića da je „teška štetočina po pitanju ekonomije Srbije“ i dodao da on nikada neće biti protiv svoje zemlje.
13.51 – Aleksandar Jovanović je potučio poslanicima vladajuće većine da su dosadni i rekao da je sramota što profesora Ratka Ristića nazivaju „barabom“. Još jednom je pozvao građane na protest protiv kopanja litijuma u Beogradu 10. avgusta.
„Srpskog seljaka nećete terati sa njegove njive, to treba da vam bude jasno“, zaključio je Jovanović.
13.47 – Marijan Rističević je rekao da je bio začuđen što deo opozicije nije hteo da aplaudira nakon što je objavljena informacija da su naši strelci osvojili olimpijsko zlato. On je još jedno optužio Dragana Đilasa da je „trgovao sekundama“ na RTS-u i dodao da nisu „ruke“ vladajuće većine u džepovima RTS-a već Đilasove.
Rekao je i da urednik RTS-a koji je „vezan za neke opozicione lidere“ finansira „nepostojeću“ emisiju „Jedan dobar dan“.
13.38 – Ministarka Đedović Handanović je skrenula pažnju da je potpisno samo Pismo o namerama, u kom se navodi da je cilj da se u Srbiji formira čitav lanac proizvodnje. U memorandumu se govori da će se sarađivati u oblasti ljudskih resursa, oblasti nauke i drugim oblastima, ali i u primeni najviših ekoloških standarda, rekla je ministarka.
„Ne postoji nijedan dokumenat kojim su građani obmanjeni kojim je rađeno nešto što nije dozvoljeno“, naglasila je Handanović i dodala da nijedna dozvola nije izdata a da će biti ukoliko svi budu poštovali ekološke standarde.
Rekla je da je broj rudarskih inspektora povećan, a time i broj nadzora. Kako je naglasila 153 nadzora je izvršeno do sada u 2024. godini.
13.33 – Tepić se zahvalila Jovanovu što je spomenuo njenu izjavu da „roditelji nemaju tapiju na bol“ koji je izjavila nakon majskih tragedija i rekla da je ta izjava izvučena iz konteksta jer je govorila o delu advokata koji su želeli da iskoriste situaciju.
Govoreći o rudniku litijuma, Tepić je istakla da je naveći problem što vlastima ljudi „ništa ne veruju“.
„Do 24 sata pre potpisivanja, krili ste da se nešto potpisuje, i da nismo bili pažljivi ne bismo videli da je jedan od potpisnika direktor Rio Tinta“, naglasila je Tepić. Ona se zahvalila Brnabić na toleranciji i prilici da se replicira više puta.
13.26 – Ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović je baglasila da inspekcija tog resora uvek proverava sve navode kao i da su pozivi sa nove inspektore uvek otvoreni. Ona je naglasila da nikakva studija nije poslata ministarstu, te da se i dalje sve raspravlja „bez činjenica“. Vujović je govorila i o Ratku Ristiću za kog kaže da se nije bunio protiv litijuma dok je sarađivao sa Srpskom naprednom strankom.
„Ukoliko se dokaže da nema štete na životnu sredninu, mi tu šansu nećemo propustit“, naglasila je Vujović govoreći o rudniku litijuma.
13.24 – Jovanov (SNS) je rekao da ne razume potrebu da stalno govore o stvarima o kojima bi najpametnije bil oda ćute, ukoliko „imaj utrunku morala“. Jovanov je rekao i da je neverovanto da oni koji su izbacivali poslanike pozivaju da uđu novinair u sal usamo jer „imaju potrebu da budu slikanu 24 časa“.
13.22 – Dejan Bulatović (SNS) je rekao da je „neverovatno kolika mržnja kipti“ iz Marinike Tepić. Ipak, nakon prvih par rečenica, Brnabić je isključila njegov mikrofon uz opasku „Nemojte narodni poslaniče, to na mstvarno ne treba“.
13.09 – Marinika Tepić (SSP) je rekla da ministarka Handanović nema nikakvo pravo da vređa nikog ko je izabran na izborima „za razliku od nje koju niko nije birao“. Ona je apelovala da Brnabić obavi konsultacije sa ministarkom kako ne bi više manipulisala.
„Ovde niko nije protiv rudarstva i ovih 1300 stručnjaka koji štite rudarstvo, ne razlikujemo se mi u tome. Ovde smo protiv rudnika litijuma koji prevarom pokušavate da izgurate nakon izbora, i ta prevara neće da vam prođe tek tako“, rekla je Tepić.
Ona je skrenula pažnju i na to da se RTS plaća tri puta, jednom preko pretplate, zatim iz budžeta Srbije a onda i od strane ministarstva energetike.
Tepić je podsetila i na sednicu Vlade nakon majskih masovnih ubistava na kojoj se razmatrala zabrana sadržaja kojim se promoviše nasilje u medijima.
„Ko je ovaj zaključak potpisao – vi gospođo Brnabić. Šta mi imamo od ovog – ništa“, rekla je Tepić.
Ona je naglasila i da je potrebno otvoriti skupštinske balkone kako bi novinari mogli da izveštavaju iz sale čime bi moglo da se prenosi i ono što se ne čuje preko mikrofona.
13.05 – Ministarka Đedović Handanović je ponovila da je Ratko Ristić, kao član revizione komisije, imao pravo da glasa za ili protiv.
„Tako je za mini hidro elektrane na Staroj Planini i na Goliji glasao za“, rekla je ministarka. Napomenula je da je 1300 stručnjaka izašlo i stalo u zaštitu struke i rudarenja i dodala se mora razgovarati na osnovu činjenica i argumenata a ne na osnovu mišljenja „dvoje ili troje dotičnih osoba“.
Govoreći o Zi Đinu, ministarka je rekla da je 30 tona zlata Republike Srbije iz Bora i istakla da se svaki gram zlata koji se proizvede u Boru otkupi od strane Srbije.
13.oo – Milenko Jovanov je rekao da se nije bavio biografijom profesora Ratka Ristića. On je istakao da je Ristić bio i kod „zeleno levih“ i kod antiglobalista koji „jure marsovce“, i dodao da zbog toga nema nikakav politički kredibilitet.
12.57 – Aleksandar jovanović Ćuta je pitao Anu Brnabić da li će utišati „zverinjak koji viče i arlauče“. Na to ga je Brnabić pitala da li misli na sebe.
„Još jednom poziv za sve građane da u subotu 10. svi izađemo na ulice Beograda i da im jasno kažemo šta mislimo o ovoj politici prodaje zemlje“, zaključio je Jovanović.
12.45 – Branko Lukić iz poslaničke grupe Mi snaga naroda jer istakao da je tvrdnja da je Ratko Ristić izdavao dozvole „notorna laž“. On je dodao i da njegova stranka nije protiv rudarenja već protiv štetnog rudarenja.
Lukić je zamerio Jovanovu što ga je nazvao „samo šumarom“ i istakao da je Ristić završio smer na Šumarskom fakultetu na kojem se bavio vodama, što je, kako kaže Lukić, najvažnije kod ocenjivanja prihvatljivosti kopanja litijuma u zoni Jadra.
Zbog dobacivanja drugih poslanika i odbijanja od strane predsednice Skupštine da sankcioniše te poslanike, došlo je do kratkog komešanja. Ipak, opomenula je samog Lukića zbog toga što je vlast nazvao agentom Rio Tinta.
12.32 – Ministarka Đedović Handanović rekla je da Jovanoviću nije prošlo za rukom da gradi MHE, ali da se obratio ministarstvu 18. maja 2016. i dostavio dokumentaciju za MHE Temska od 140 kilovata, derivacionog tipa, na reci Temska, ali da dozvolu nije dobio.
Srbija je jedna od retkih zemlja na celom evropskom kontinetntu koja je donela zakon na MHE ne mogu da se grade u zaštićenim područjima, rekla je ona.
Ona je rekla da kompanija „Evrolitijum“ nema aktivna istražna prava u Srbiji. Navela je da nema ni pijaće vode bez geološke struke.
12.26 – Jovanović Ćuta rekao je da nema problem dok Bulatović ovako govori, te sve članove Vlade pozvao da prikažu svoju imovinu, te da on živi u stanu od 50 kvadrata već pola veka, a sve što ima od imovine je to i pet ari zemlje koje mu je poklonio aktivista SEOS-a Zlatko Kokanović. „Pokažite gde sam gradio MHE, pokažite! A ja ću sad vama da pokažem, ovako gospođo Đedović izgleda ispunjenje ekoloških standarda, gde su reke, bre?!“, naveo je on i pokazao fotografiju Crnovrške reke.
Đedović Handanović je pozvao da ispuni obećanje i da odu zajedno u Krivelj, i da pokaže ugovor za Ziđinom, da bi se videlo koliko zlata ova firma izveze. „Narod će da vam izaše na ulice, u Beogradu, i celoj Srbiji i da vidim šta ćete nakon toga da uradite, da kažete da taj projekat puj pike ne važi. Desiće vam se to drugi put“, poručio je poslanik Ekološkog ustanka.
12.24 – Zoran Lutovac (DS) rekao je da je Brnabić prekršila poslovnik jer nije reagovala na Bulatovićevo obraćanje koji se direktno obraćao Jovanoviću Ćuti. „Vi morate da zaštitite sve poslanike“, rekao je.
12.15 – Dejan Bulatović (SNS) naveo je deo iz izveštaja ASK-a u kom se, kako je pročitao traži da se „Miroslav Kovaćević zvani Ćuskija“ smeni sa s mesta predsednika IO JKP Zelenilo Beograda. „Da li je taj čovek bio u SNS-u, jeste, da li je gospodin Ćuta povezan sa SNS, jeste – najbolja prilika je Ćuskija, koji je kum gospodina Ćute“. On je pokazao fotografiju Jovanovića Ćute i Kovačevića Ćuskije.
„Gospodin Ćuskija gradi neverovatno veliku zgradu, na zgradi bazene, a tamo se njegov prijatelj Ćuta brćka i ko zna šta još ljuda radi na tim bazenima, možete samo pretpostavite. A da vidite kako je izgeldala ta šuma, a zeleni Ćuta, ćuti na to“, rekao je Bulatović.
Rekao je da sumnja da je Jovanović Ćuta obezbedio građevinsku dozvolu za gradnju te zgrade. „Ćuta dolazi u majici, da pokaže da ne poštuje tašnicu, mašnicu i kravaticu, ali mu ne smeta da jede kavijar tamo, i razne druge amoralne stvari. A kažu komšije oko te zgrade, da malo-malo pa sa nje padaju flaše vinjaka. Da uradimo DNK da vidimo da li je Ćuta bacio koju flašu sa tog bazena“, rekao je Bulatović.
„Prestani da pominješ ime Aleksandra Vučića, bre čoveče. Poznajemo se mi, setite se, kad smo sedeli, pili ste vinjak, a ja sam pio sok“, poručio je Bulatović poslaniku Jovanoviću Ćuti.
12.03 – Ministarka rudarstva Dubravka Đedović Handanović upitala je da li u Beogradu ima da se nešto „kopa“, dodavši da opozicija koristeći termin „kopanje“ skrnavi rudarsku profesiju. „U Šapcu nema istražnih prava, i tamo ste govorili neistine, takođe, u Topoli gde smo isti čuli neistine u vidu iskopavanja i istraživanja litijuma, pa smo objasnili da u Topoli se rudari samo mermerisani krečnjak i građevinski kamen i to samo na šest istražnih polja“, rekla je ona i dodala da je neistina da se u Nišu istražuje litijum.
Zamolila je političke aktere, aktiviste, građene i medije da koriste prave informacije i da ih traže od ministarstva ako ih nemaju.
11.58 – Jovanović Ćuta pozvao je građane na protest u Beogradu, 10. avgusta u Beogradu, 19 časova, protiv iskopavanja litijuma. Predsednica Skupštine Brnabić navela je nakon Jovanovića da postoji slogan „juče investitor – danas ekolog“, rekavši da ne zna na koga se to odnosi. Jovanov je odgovorio Jovanoviću da je to poznat scenario i da će kad tad opozicionari političari morati da izađu na površinu kao organizatori. „Samo pazite da ne prođete kao Nebojša Zelenović juče u Šapcu“, rekao je Jovanov.
„Ne znam gde nalazite te ludake, u Kraljevu je juče jedan rekao da je Srbija posekla 40 posto šuma. Drugi lažov je rekao da ćemo u Aranđelovcu da skladištimo nuklearni otpad. Lud čovek, to samo potpuna budala može da kaže“, rekao je Jovanov, dodavši da opozicija ne vodi borbu protiv litijuma, nego protiv Aleksandra Vučića.
11.54 – Milenko Jovanov (SNS) rekao je da propuštena prilika da se prošle godine u ovo doba ozbiljno razgovara, ali i zbog opozicije jer je pokušala da politički iskoristi te tragedije, dodavši pritom da se ista stvar desila u Hrvatskoj
Citirao je naslovnu stranu Danasa, koja kaže da „influenseri vaspitavaju decu“, te opoziciji naveo da su pokušali da im na to ukažu, jer deca ne gledaju RTS. Odgovarajući Lazoviću koji je kritikovao RTS zbog reklamiranja kladionica naveo je da je problem što ljudi ne moraju da uđu fizički u kladionicu, već one mogu biti onlajn, a registrovane van Srbije. Na dobacivanje Jovanovića Ćute rekao mu je da „u kafanu mora fizički da se uđe i da on (poslanik Jovanović, prim. nov) to najbolje zna“. „Ja ne mogu da Vas pratim u kafani, Vi ste
11.47 – Radomir Lazović (ZLF) citirao je izveštaje o monitoringu javnog servisa, kritikujući rad RTS-a zbog, između ostalog, izostajanja suštinske kritike. Upitao je hoće li RTS povećanjem pretplate da promeni svoje izveštavanje o javnom zdravlju, evrointegracijama, zaštiti životne sredine…
11.42 – Selma Kučević (SDA Sandžaka) navela je da je ova stranka protiv povećanja takse za javni servis, jer ne služi građanima Srbije, te da nedostaju informacije na bošnjačkom jeziku. Upitala je zašto bi Bošnjaci podržali povećanje takse kada RTS negira identitetska pitanja bošnjačkog naroda i pozvala sve bošnjačke predstavnike da budu protiv povećanja pretplate.
11.40 – Dalibor Jekić (SSP), koji se javio po poslovniku, upitao je hoće li usmeriti raspravu na ono što je tačka dnevnog reda i poručio joj da diskusiju vrati na amandman, na šta je Raguš pozvala
11.37 – Aleksandar Marković (SNS) naveo je da neće reći da je rudarenje litijuma ekološko ili ne, jer za to nije stručan, ali da stručnjaci to treba da utvrde, te da se opozicija po pitanju Deklaracije usaglašava „sa kanonadom napada iz Sarajeva“.
11.31 – Vladimir Pajić (PSG) rekao je da vlast sada udara na životni standard naših najsiromašnijih građana. „Vi jedete na tuđ račun, vi pijete na tuđ račun, vi se vozite na tuđ račun i sada greške pokušavate da pravite na tuđ račun“, naveo je on.
11.27 – Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović naveo je da ako neko ima pravo da bude nezadovoljan uređivačkom politikom RTS-a su pre svega članovi Vlade Srbije, kao i članovi vladajućih stranaka, ali da RTS i RTV vode nezavisnu uređivačku politiku na koju ne mogu da utiču. Naveo je da su se opredelili za finansiranje RTS-a putem taksi kako bi se izbegla bilo kakva mogućnost uticaja izvršne vlasti na javne servise.
11.26 – Zoran Lutovac (DS) koji se takođe javio po poslovniku naveo je da je Lazović u pravu da Mrdić nije govorio po dnevnom redu.
11.23 – Radomir Lazović (ZLF) rekao je da Mrdić nije govorio o dnevnom redu, jer na dnevnom redu je pretplata za RTS. „Možda je to za juče spremio, pa nije stigao“, naveo je Lazović koji se javio po Poslovniku. Potpredsednica Skupštine Marina Raguš rekla je da je Lazovićevo obraćanje bilo klasična replika i da će im zato oduzeti vreme od vremena poslaničke grupe.
11.18 – Uglješa Mrdić (SNS) rekao je da većina opozicija ne razume značaj Deklaracije sa Svesrpskog sabora, te da je ova Deklaracija u Skupštini Republike Srpske usvojena sa 62 od 65 glasova i da ona garantuje opstanak Republike Srpske kao jednog od dva entiteta u BiH, ali i podršku Rezoluciji 1244 UN i Kosovu i Metohiji u sastavu Srbije, kao i podršku srpskom narodu na tlu Crne Gore, Severne Makedonije i Hrvatske. On je poželeo premijeru Vučeviću, koji boluje od kovid-19 virusa, brz oporavak, a opozicionarima poručio da to „što se smeju jer je neko bolestan, dovoljno govori o njima“.
11.14 – Branko Lukić (Mi snaga naroda) naveo je da je RTS glasilo vlasti i da je njihov pokret zabranjen i na javnom servisu i na prozapadnim medijima. On se nije složio sa Milivojevićem (DS) da novinari s RTS-a treba da uče novinarstvo od novinara sa N1.
11.11 – Vladimir Đorđević (POKS) rekao je da je RTS naše pravo „da ne znamo ništa“ i da su protiv „povećanja za muk koji dobijamo sa malim ekrana“, jer „već previše plaćamo mrak koji održava ovaj režim na vlast“. „Sva sreća da imamo društvene mreže, jer bi nam Gebels pozavideo“, rekao je on.
11.09 – Milica Marušić Jablanović (Eko ustanak) upozorila je na problem vodosnabnevanja u Srbiji, gde je gubitak 250 miliona metara kubih, što odogvara zapremini Zlatarskog jezera, navela je. Ako se ne preuzmu odgovarajuće mere, mnogi ljudi će ostati bez vode za piće, navela je.
11.08 – Dalibor Jekić (SSP) naveo je da je na RTS-u nekada bilo novinara poput Bojane Lekić, od koje su se funkcioneri, kako je rekao, preznojavali, a da danas imamo novinare koji se preznojavaju kada im dođu funkcioneri u goste.
11.00 – Radomir Lazović (ZLF) je pitao ako građani plaćaju RTS da li moraju kockarnice da se reklamiraju.
„Zato je ZLF napisao predlog zakona kojim bi se zabranilo reklamiranje kockarnica, kao što je zabranjeno reklamirati duvanske proizvode“, rekao je Lazović.
10.53 – Živan Bajić iz Srpske napredne stranke je zamolio ministra Vesića da uporedi troškove i kilometre autoputeva koji su izgrađeni, sa susednim zemljama. Bajić je skrenuo pažnju na protest u Šapcu i rekao da opozicija ima odgovornost prema građanima zbog onoga što je juče govorila.
10.45 – Dušan Nikezić (SSP) je upitao „koju količinu je EPS uvezao u periodu od 8. aprila do 8. juna, a koliki finansijski gubitak je ostvario na poslovima uvoza električne energije, koliko ispada termo blokova je bilo u ta tri meseca i kolikoa je mesečna naknada članova nadzornog odbora EPS“.
„Zašto ministarstvo energetike i EPS kriju ove podatke od javnog značaja“, pitao je Nikezić i dodao da je sve što je urađeno od početka mandata ministarke Đedović Handanović vodilo ka većoj privatizaiji EPS-a.
Nikezić je naglasio da će se na današnjoj sednici EPS zadužiti nekoliko stotina miliona evra, a da je očekivano da će imati problem sa plaćanjem dobavljačima.
10.40 – Uroš Đokić iz Narodnog pokreta Srbije je upitao Vladu i ministra Gorana Vesića zbog čega se put od Bajine Bašte do Užica još uvek ne rekonstruiše.
10.33 – Rastislav Dinić (Zeleno-levi front) postavio je niz pitanja o niškom aerodromu i o vanrednom inspekciskom nadzoru za medicinske radnike. „Ova mera je podrazumevala ulazak u zdravstvene kartone velikog broja niških ranika“, rekao je Dinić i upitao po kom osnovu je određena ova „invanzivna mera“.
10.29 – Tatjana Marković-Topalović (Srbija centar) je postavila pitanja ministarki obrazovanja, Slavici Đukić Dejanović. Ona je upitala da li ministarstvo poseduje evidenciju koliko nastavnika matematike i fizike nedostaje u srednjim školama Srbije, kao i da li to ministarstvo ima jasan „plan, agendu i stav“ da li bi trebao koristiti veštačku inteligenciju u obrazovanju.
10.26 – Ana Ivanović (Mi snaga naroda) je upitala zbog čega se EPS zadužuje kod stranih banaka, a ne kod Poštanske štedionice, takođe postavila je pitanje i Kancelariji za KiM o tome šta će držva uraditi da spreči „egzodus srpskog naroda“ sa Kosova.
10.21 – Nenad Mitrović je upitao ministra Lončara zbog čega su klime postavljene samo na četvrti sprat GAK Narodni front, kao i zašto nisu održavane one koje su postavljene 2007. godine. On je upitao i zašto su većina bolnica i domova zdravlja u blokadi.
„Zašto se taj problem ne rešava kada kažete da na računu Srbije imate 6,5 milijardi evra“, potao je Mitrović.
10.16 – Ljubinko Đuković (Novi DSS) je govorio o temi obaveznog vojnog roka i upitao zbog čega još uvek nije prikazan predlog o uvođenju te mere. Vladu Srbije upitao je zašto još uvek nije poništen francusko-nemački sporzaume jer „nije u interesu Srbije“.
10.10 – Marija Jevđić (Jedinstvena Srbija) j ezamolila resorno ministarstvo da pristupi izgranji nekoliko mostova u naseljima na teritoriji grada Kraljeva. Ona je predložila i da se jednom godišnje ogranizuje sastanak svih boračkih udruženja kako bi se njihovi problemi rešavali.
10.00 – Sednicu je otvorila Marina Raguš (SNS) i dala reč Aleksandru Jovanoviću Ćuti koji je upitao ministra Dačića da dostavi podatak koliko je bilo građana na protestima protiv Rio Tinta. On je upitao da li znaju da 15.000 ljudi umre od zagađenja vazduha u Srbiji i dodao „baš vas briga“.
„Po kom zakonu ste gurnuli Rakitsku reku u cev“, pitao je Ćuta ministra Vesića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.