Iako nezadovoljna radom vlasti u Vojvodini i premijerom Bojanom Pajtićem, Liga socijaldemokrata Vojvodine ne napušta vladajuću koaliciju u Pokrajini i ne okreće se SNS.

Razloge za to sagovornici Danasa vide u tome što Ligi u ovoj situaciji Pajtić u razgovorima oko rekonstrukcije Pokrajinske vlade može mnogo da da, a eventualna koalicija sa naprednjacima nakon izbora je neizvesna. Uz to nijedna stranka, izazivanjem prevremenih izbora, neće svojim funkcionerima da skraćuje mandat u vlasti, a pitanje je i kako bi glasači LSV reagovali na njihov savez sa naprednjacima.

Branislav Bogaroški, potpredsednik LSV, za Danas kaže da ne stoji nijedan od navedenih razloge, već da Liga sa DS razgovara zato što su partneri već 14 godina.

– Niko nas drugi nije zvao da razgovaramo. I da jeste, prvo bi razgovarali s Pajtićem oko bitnih projekata i načela za funkcionisanje pokrajinske vlasti. Nismo zadovoljni kako funkcioniše vojvođanska vlast i zato smo inicirali razgovore. Ne znam zašto se uvek u prvi plan stavljaju kadrovska rešenja i to da mi nekoga možemo i hoćemo da ucenjujemo, kada nikada ni u jednoj rečenici nismo pominjali kvote i resore – kaže Bogaroški.

Jovan Komšić, politički analitičar i profesor Univerziteta u Novom Sadu, za Danas kaže da Ligi Pajtić može više da pruži, jer je eventualna postizborna koalicija sa SNS na dugom štapu.

– Izgleda da LSV nije spremna da da gotovo za veresiju. Gotovo je sadašnja pozicija u vlasti, a veresija je njihova eventualna pozicija u drugačijoj vladajućoj koaliciji – objašnjava Komšić. On se slaže da je i jedan od razloga to što LSV neće svojim funkcionerima koji su na vlasti da skraćuje mandat.

– Bez obzira na borbu za opšte, građanske i regionalne interese i prepoznatljivu brigu za autonomiju Vojvodine, partijski interes nekad prevlada. To je način funkcionisanja svih političkih aktera – ukazuje Komšić.

Dejan Vuk Stanković, politički analitičar, za Danas kaže da treba pogledati širu sliku na kojoj se vidi da Liga govori da Pajtić ima legalitet, ali ne i legitimitet, što ukazuje da nije izvesno da će nastaviti da kreditira vlast Pajtića, i vidi se da lider SVM Ištvan Pastor nije imun na pozitivne signale premijera Srbije o koncentracionoj vladi.

– Sve stranke pa i LSV kalkulišu i gledaju svoje interese. Ligaši nisu sasvim sigurni kako će njihovo biračko telo, koje je antinaprednjački nastrojeno i koje je stabilno, reagovati na savez sa SNS. Oni pogrešnim potezom mogu puno da izgube – zaključuje Stanković.

Ustav treba menjati

LSV traži da se Ustav menja i da se u njemu precizno definiše položaj Vojvodine u skladu sa stečenim pravima i evropskim standardima, saopštila je juče ta stranka. Kako se navodi, materijal koji aktivisti LSV dele, podseća građane kako se u Vojvodini živelo dok je imala zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari