Poslanik Demokratske stranke Aleksandra Jerkov pitala je danas premijera Srbije Aleksandra Vučića da li je Srbija mogla da spreči da Hrvatska blokira otvaranje poglavlja 26, kao i da li Vučić i dalje namerava da se poigrava evropskim integracijama i da ih stavlja u službu svoje predizborne kampanje.
Jerkov je, za skupštinskom govornicom, pitala koji je plan za rešavanje tog problema i zbog čega cela javnost Srbije treba da čeka do šest sati poslepodne da čuje šta će Vučić reći naciji.
Ona je rekla da se Vučić “izuzetno neodgovorno, neozbiljno i na neprihvatljiv način odnosi prema strateškom opredeljenju naših građana i naše zemlje, a to je da Srbija postane članica Evropske unije (EU)”.
Jerkov je pitala šta se juče desilo u Briselu i da li premijer misli da može da stavi potrebe svoje predizborne kampanje, u kojoj se očigledno nalazi, iznad potreba graрana.
Da li smo mi prvi put čuli za te probleme u Briselu? Da li smo mogli nekako da ih predvidimo i rešimo? Da li je Hrvatska jedina zemlja koja ima problem sa tim, pošto sada čujemo da postoje i druge zemlje?, pitala je Jerkov.
Ona je pitala zbog čega Srbija godinama ne može da reši problem obrazovanja nacionalnih manjina na njihovim maternjim jezicima i da li ima neku drugu strategiju osim strategije dece u osnovnoj školi – „naljutiću se pa ću otići kući, pa će oni da vide, biće im žao“.
U čije ime se naljutio i s kojim ovlašćenjima?, pitala je Jerkov.
Ona je pitala i da li je Vučić, kada je izlazio na izbore, znao da EU vodi politiku uslovljavanja, da postoje odreрeni uslovi koje država članica treba da ispuni na putu za EU.
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj pitao je ministra unutrašnjih poslova Nebojšu Stefanovića zašto MUP ne preduzima ozbiljne korake na planu rasvetljavanja nekih od najpoznatijih ubistava od 2000. godine, kao što je ubistvo premijera Srbije Zorana Рinрića i dvojice gardista.
„Mi smo uspeli da raskrinkamo ulogu Nebojše Čovića i da dokumentujemo njegovo učešće u zaveri, njegovo učešće u narudžbi ubistva, a MUP ništa ne preduzima“, rekao je Šešelj, uz tvrdnju da je Čovićeva uloga bila “veoma velika”.
Dok se ne krene sa Čovićem, pa saslušanjem policijskog generala Milovića, političkog pukovnika Vulovića pa nadalje nemoguće je to razjasniti. Kao da čekaju s neba da im padnu neki dokazi, rekao je Šešelj.
Nije valjda toliko značajna uloga Nebojše Čovića u fudbalskom klubu Crvena zvezda da bi ga to oslobodilo odgovornosti od zavere za ubistvo Рinрića, pitao je Šešelj.
Govoreći o ubistvu gardista, Šešelj je naveo da je očigledno da je Vuk Jeremić učestvovao u zataškavanju, ali je dodao da je uloga mogla da mu bude minimalna, jer je uživao privilegiju da vojni rok služi u kabinetu Borisa Tadića.
Ne sumnjam da je on umešan u zataškavanje, ali mu ne može uloga biti najvažnija. Tu je najvaćnija uloga Borisa Tadića i famoznog Mikija Rakića, koji je tada žario i palio Srbijom, rekao je Šešelj i dodao da bi Rakićeva uloga trebalo da se razjasni.
On je, međutim, rekao da ne može ništa da se uradi dok se Tadić ne ispita.
Poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine Marinika Tepić pitala je ministra za rad, zapošljavanje, boraиka i socijalna pitanja Aleksandra Vulina u kom svojstvu je u subotu, 9. decembra, otvorio prvi sajam posvećen nacionalnim manjinama koje žive u Srbiji.
Ona je pitala odakle Vulinu podaci, koje je naveo otvarajući ovaj sajam, da se u Srbiji izdaje 118 štampanih medija na jezicima nacionalnih manjina, da se na 76 televizijskih kanala emituje 8000 programa, a na 103 radio-stanice emituje 11.000 sati mesečnog programa na jezicima nacionalnih manjina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.