Bez obzira na mere vlade u Prištini, a potom i akcije snaga Kfora, šverc na severu Kosova se nastavlja, pre svega na ilegalnim prelazima iz pravca Novog Pazara, objavio je prištinski dnevnik Koha Ditore, navodeći kao jedan od primera to što se u svim prodavnicama na severu mogu naći proizvodi iz Srbije, kao i pre 25. jula, kada su specijalne jedinice Policije Kosova izvele akciju preuzimanja administrativne linije.

Pozivajući se na neimenovane izvore, Koha navodi da se najveći deo šverca odvija preko planinskih puteva kojim su povezana sela Žerevnica, Banjska i Balaban s Novim Pazarom. Grupe organizovanog kriminala na severu, na čijem su čelu Zvonko V. i Milan R. zajedno s nekim Albancima, čak pripremaju asfaltiranje puta za krijumčarenje u blizni prelaza u Brnjaku. Put dužine od 15 kilometara nalazi se južno od Brnjaka, a završava se u neutralnoj zoni između dva carinska punkta. U centralnu Srbiju se s Kosova uglavnom švercuju naftni derivati. Cena nafte na Kosovu je, prema pisanju Kohe, od 80 do 90 evrocenti i najniža je u Evropi.

Na severu Kosova juče zamalo da ponovo dođe do težih incidenata, i to kada su Srbi iz oblasti Leposavića pokušali da spreče pripadnike Kfora i Euleksa da iz postrojenja u vlasništvu JP Srbijašume zaplene bager, koji je navodno korišćen 27. jula prilikom uništavanja administrativnog prelaza Jarinje. Srbi su u selu Lešak oko dva sata držali u blokadi Kfor i Euleks, a situacija se smirila i bager je uspešno konfiskovan kada su međunarodne snage predale meštanima potvrdu o privremenom oduzimanju te mehanizacije. „Situacija je sada mirna, ali i dalje vlada napetost. Nemamo ništa protiv da se ispita ko je palio punkt Jarinje, ali način na koji se to radi i demonstrira sila apsolutno su neprihvatljivi“, rekao je ministar za KiM Goran Bogdanović.

Srpski ministar je naveo da su meštani Leška „u panici“ juče ujutru blokirali puteve, jer su Kfor i Euleks počeli akciju iznenada, uz upotrebu helikoptera koji su nadletali selo, a da niko nije znao šta se dešava, pa ni lokalna samouprava, „iako je o tome bio postignut dogovor s komandantom Kfora Erhardom Bilerom i drugim zvaničnicima. Takođe, kako kaže, „brine to što su istražitelji Euleksa pokušali bez dokumentacije da konfiskuju bager… To je najviše iritiralo ljude i zato su u većem broju izašli na ulicu i blokirali puteve“.

Bogdanović je ocenio da je akcija Kfora i Euleksa u Lešku takođe „jedna vrsta pritiska na građane severa Kosova, koji su pokazali da su budni i spremni da se odupru svim jednostranim potezima Prištine i dela međunarodne zajednice na Kosovu“.

S druge strane, iz Euleksa poručuju da je „akcija oduzimanja bagera, koji je učestvovao u paljenju administrativnog prelaza Jarinje, sprovedena u skladu sa zakonom“. „Naši tužioci koji vode istragu o ovom događaju naredili su konfiskaciju i sve je bilo pravno urađeno, a lokalna policija iz Leposavića podržala je operaciju, kao i Kfor, i sve je urađeno u skladu sa zakonom i uz poštovanje propisa“, kažu u pres službi Misije EU, ističući da je situacija u Lešku mirna, a da je akcija izvedena glatko.

I pored incidenata i stalnih tenzija, čini se da nastavak dijaloga Beograda i Prištine, najavljen za 2. septembar u Briselu, u ovom trenutku nije ugrožen. To su krajem prošle sedmice našem listu izjavili šefovi dva pregovaračka tima Borislav Stefanović i Edita Tahiri. Dok Tahirijeva nije želela da govori o mogućim temama, kako dve strane ne bi vodile „medijski dijalog“, Stefanović je za Danas najavio da će se razgovarati o carinskom pečatu, katastru i matičnim knjigama, dok situacija na administrativnim prelazima neće biti na dnevnom redu, bar ne za sada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari