Novih kosovskih izbora najverovatnije neće biti do početka 2012, iako je planom Martija Ahtisarija, na osnovu kog su kosovske institucije jednostrano proglasile nezavisnost, usvojile zakone i donele Ustav, predviđeno da se „najkasnije devet meseci od stupanja Ahtisarijevog Sveobuhvatnog predloga za rešenje statusa Kosova organizuju opšti i lokalni izbori“.

Specijalni međunarodni i evropski predstavnik na Kosovu Piter Fejt podržao je predlog kosovskog predsednika Fatmira Sejdijua da „prepusti centralnim kosovskim institucijama da ispunjavaju svoj mandat u skladu sa Ustavom“, saopšteno je juče iz Fejtove kancelarije.

Fejt smatra da je Sejdijuov predlog „u skladu sa Ahtisarijevim planom, Ustavom i Izbornim zakonom Kosova“, navodi se u saopštenju, uz napomenu da se „međunarodni civilni predstavnik unapred raduje nastavku zajedničkog rada sa kosovskim liderima, njihovim zajednicama i građanima u pravcu pune primene Sveobuhvatnog predloga za rešenje statusa Kosova „.

– To praktično znači da će Skupština Kosova raditi u sadašnjem sastavu do kraja svog četvorogodišnjeg mandata, kao što je to predviđeno Ustavom Kosova. Stav predsednika Sejdijua i gospodina Fejta je da treba poštovati Ustav koji je u skladu sa Ahtisarijevim planom – izjavio je za Danas Džavit Bećiri, savetnik za medije predsednika Kosova.

Upitan zašto se odustalo od odredbe Ahtisarovog plana o održavanju parlamenatarnih i lokalnih kosovskih izbora najkasnije devet meseci od stupanja na snagu ovog dokumenta, Bećiri kaže da su „poslednji parlamentarni i lokalni kosovski izbori sredinom novembra 2007. održani prema Ahtisarijevom planu i da zbog toga novi nisu potrebni“, o čemu su se saglasili Fejt i Sejdiu.

Prema odredbama tamošnjeg Ustava, kosovski parlament „bira se na mandat od četiri godine, počevši od dana konstitutivne sednice, koja se održava u roku od 30 dana od dana službenog objavljivanja rezultata izbora“. Konstitutivna sednica sadašnjeg saziva Skupštine Kosova održana je 4. januara 2008.

Bećiri očekuje da će Fejtov i Sejdiuov dogovor prihvatiti i opozicione stranke kosovskih Albanaca, iako su one više puta od samoproglašenja nezavisnosti i stupanja na snagu Ustava optuživale vlasti u Prištini da „izbegavaju zahteve opozicije da se u roku predviđenim Ahtisarijevim planom održe parlamentarni i lokalni izbori“.

 

Panama priznala nezavisnost

Ministar spoljnih poslova Paname Samjuel Luis Navaro obavestio je svog kosovskog kolegu Skendera Hisenija da je ta centralnoamerička država priznala nezavisnost Kosova, saopšteno je u Prištini. „U dugom i prijateljskom telefonskom razgovoru Hisenija je ministar spoljnih poslova Paname službeno obavestio da je ta zemlja priznala Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu“, saopštilo je kosovsko ministarstvo spoljnih poslova. Panama je 54 zemlja koja je priznala samoproglašenu nezavisnost Prištine.

Novi uslovi

Vlada Kosova odlučila je da ne prihvati razgovore o tehničkim pitanjima s Beogradom ako u njima ne budu učestvovale SAD i Evropska unija. „Vlada još jednom ističe da je protiv razgovora sa Beogradom o pitanjima koja prevazilaze tehnički karakter. Bez predstavnika SAD i EU neće se razgovarati ni o tehničkim pitanjima“, izjavio je novinarima u Prištini zamenik premijera Hajredin Kuči.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari